Stolica Niemiec leży zaledwie 90 km od granicy z Polską. Wycieczka do Berlina to świetny pomysł na weekendowy city break, a nawet dłuższy pobyt. Jak dostać się do tego miasta? Co warto zobaczyć na miejscu? Czy w mieście przyda się znajomość języka niemieckiego?
Wszystkie drogi prowadzą do… Berlina
Wycieczka do Berlina nie stanowi skomplikowanego wyzwania logistycznego ze względu na wiele możliwości komunikacyjne i bliskość geograficzną. Do miasta bez problemu dostaniemy się własnym autem, co z zachodniej Polski zajmie zaledwie około 2-3 godziny. Do stolicy Niemiec można wybrać się także autobusem, a przejazd z większości polskich miast kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych. Nieco więcej, choć wciąż niewiele, kosztować może podróż pociągiem. Mieszkańcy Krakowa, Gdańska i Warszawy mogą natomiast liczyć na bardzo tanie bilety lotnicze, których ceny także zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.
Relikty zimnej wojny
Za obowiązkowe punkty w trakcie wycieczki do Berlina wielu przybyszów uznaje relikty komunizmu, między innymi pozostałości i pomnik muru berlińskiego, jak również bodaj najbardziej znane przejście graniczne między Berlinem Zachodnim a NRD, czyli Checkpoint Charlie. Pomijając te miejsca, trudno zrozumieć skomplikowaną dwudziestowieczną historię tego przez kilkadziesiąt lat podzielonego miasta.
Muzealna wycieczka do Berlina
Jednak wycieczka do Berlina oferuje znacznie więcej atrakcji. W mieście nie brakuje naprawdę ciekawych muzeów na czele ze zlokalizowaną na Szprewie Wyspą Muzeów, gdzie znajdują się ciekawe wystawy z całego świata. Ale to nie wszystko. Muzeum Pergamońskie założone ponad 100 lat temu mieści w swoim wnętrzu wspaniałe zabytki sztuki antycznej oraz kultury bliskowschodniej i islamskiej.
Osoby zainteresowane techniką nie powinny ominąć German Museum of Technology, którego budynek wyróżnia się prawdziwym samolotem umieszczonym na dachu. Urban Nation z pewnością zadowoli miłośników street artu, natomiast Classic Remise Berlin przypadnie do gustu fanom klasycznej motoryzacji. Wstęp do tego miejsca jest darmowy. Oczywiście, to tylko wybrane przykłady, dlatego przed wycieczką do Berlina zdecydowanie warto zapoznać się z atrakcjami muzealnymi w tym mieście. Osoby zainteresowane sztuką alternatywną nie powinny się nudzić w dzielnice dzielnicy Friedrichshain.
Coś dla miłośników architektury
Wycieczka do Berlina będzie niezwykle interesująca dla osób pasjonujących się architekturą. Pod tym względem Berlin zalicza się do najciekawszych miast Europy.
Wystarczy wymienić miejsca takie jak:
- Brama Brandenburska,
- Bundestag,
- Zamek Charlottenburg zwany niemieckim wersalem,
- Plac Gendarmenmarkt,
- Katedra Berlińska,
- praktycznie cała dzielnica Mitte, czyli centrum miasta.
Komunikacja miejska w Berlinie jest bardzo dobrze rozwinięta, bo do dyspozycji podróżnych pozostają tramwaje, metro, kolej naziemna, a nawet tramwaje wodne. Z drugiej strony, Berlin to miasto przyjazne rowerzystom, więc tym bardziej warto kontemplować jego najciekawsze zakątki z perspektywy dwóch kółek.
Kurs języka niemieckiego przed wyjazdem
Czy wycieczka do Berlina powinna zostać poprzedzona kursem języka niemieckiego? Ze zdecydowaną większością mieszkańców miasta sprawnie dogadamy się po angielsku. Jednak znajomość podstawowych zwrotów to miły gest wobec miejscowych. Osoby znające język niemiecki znajdują się na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ mogę wybrać się na widowisko do Friedrichstadt-Palast lub innego teatru. Wówczas wycieczka do Berlina będzie jeszcze ciekawszym przeżyciem.