Wśród Polaków nie brakuje cyfrowych nomadów, dla których biurem jest przyzwoity dach nad głową i niezawodny laptop. Praca z dowolnego miejsca w świecie i podróżowanie daje poczucie wolności. Marzeniem wielu z nas jest praca zdalna na Teneryfie. Dlaczego ten właśnie kierunek jest tak atrakcyjny? Jak przygotować się do wyjazdu i czy do swobodnej komunikacji na miejscu wystarczy znajomość języka angielskiego?
Dlaczego Teneryfa?
Wyspy Kanaryjskie, należące do Hiszpanii i leżące na Atlantyku u wybrzeży Afryki, nie bez powodu nazywane są wyspami wiecznej wiosny. Nawet w zimowych miesiącach temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza stanowi tam normę. Wiosną, latem i jesienią pogoda jest upalna, ale ulgę zapewnia wiejący od morza wiatr. Wulkaniczne pochodzenie wysp sprawia ponadto, że wystarczy udać się w tamtejsze wysokie góry, aby odetchnąć w najbardziej gorący dzień. Krajobraz jest więc urozmaicony, natomiast sama Teneryfa wyróżnia się zielenią wobec pełnej niemal marsjańskich krajobrazów Lanzarote i skalistej Gran Canarii.
Praca zdalna na Teneryfie daje możliwość wspaniałego wypoczynku po wypełnieniu obowiązków zawodowych. Plażowanie to tylko jedna z nich. Santa Cruz de Tenerife to typowe europejskie duże miasto, choć leżące w Afryce, zamieszkane przez ponad 220 000 osób i będące obok Las Palmas na Gran Canarii jedną z dwóch stolic regionu. W każdym momencie można więc tutaj pójść do dobrej restauracji, kina, teatru, muzeum czy na siłownię. Choć w okolicy nie brakuje turystów, doskonale wtapiają się oni w miasto, a na ulicach nie panuje zgiełk. Ze względu na ulgi podatkowe, jakimi cieszy się region, ceny są zbliżone do polskich, zwłaszcza dla osób znających wyspę. Innymi słowy, praca zdalna na Teneryfie stanowi idealny wybór dla osób, które mogą sobie na nią pozwolić.
Jak zorganizować pracę zdalną na Teneryfie?
Do wyjazdu trzeba się jednak dobrze przygotować, bo to poważniejsze przedsięwzięcie niż krótka urlopowa wizyta. Wynajmem mieszkania zdecydowanie warto zainteresować się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wyspy Kanaryjskie stanowią bowiem ulubioną destynację długich zimowy pobytów dla niemieckich i skandynawskich emerytów. Popyt na nieruchomości jest więc ogromny. Lokum powinno spełniać określone warunki, przede wszystkim posiadać dostęp do szybkiego Internetu, a jednocześnie być usytuowane w spokojnej, mniej popularnej wśród turystów okolicy. Teneryfa nie stanowi imprezowej destynacji dla młodych Europejczyków w tak dużym stopniu jak leżące na Balearach Ibiza i Majorka, ale w niektórych częściach wyspy łatwo o hałas i głośną muzykę.
Jak sprawnie porozumiewać się z mieszkańcami Teneryfy?
Sama praca zdalna na Teneryfie nie wymaga oczywiście specjalnych kompetencji językowych, poza tymi, wymaganymi z racji obowiązków zawodowych. Czy aby porozumiewać się z mieszkańcami wystarczy znajomość języka angielskiego? W Hiszpanii bywa różnie ze znajomością języków obcych. O ile w Barcelonie i Madrycie komunikacja po angielsku jest łatwa, to na przykład w Andaluzji znajomość języka angielskiego nie jest powszechna. Na szczęście Teneryfa to miejsce zdecydowanie przyjazne zagranicznym turystom, dlatego wiele osób opanowało mowę Szekspira. Jeśli przyszły ekspata nie posługiwał się dawno tym językiem, wystarczy profesjonalny kurs angielskiego. Języka hiszpańskiego używanego na Teneryfie lepiej uczyć się stopniowo na miejscu, w sprzyjających temu okolicznościach wśród native speakerów.