Coraz częściej dobra znajomość języka angielskiego jest konieczna, aby odnosić sukcesy w życiu zawodowym czy naukowym. Świadectwem, że opanowaliśmy mowę Szekspira na odpowiednim poziomie są certyfikaty językowe Cambridge English.
Aby je zdobyć, wiele osób decyduje się na egzaminy Cambridge. Zdobycie certyfikatu otwiera drogę do studiowania i pracy za granicą, a także ułatwia poczynania na polskim rynku pracy. Integralną część egzaminu jest speaking. Jak się do niego przygotować?
Gramatyka to nie wszystko – egzaminy Cambridge w części ustnej
Niezależnie od tego, czy chodzi o angielski ogólny, dla dzieci i młodzieży, czy wersję biznesową, egzaminy Cambridge zawsze kończą się częścią ustną. Kandydaci odpowiadają na pytania zadawane przez egzaminatorów, a następnie prowadzą dyskusję, prezentację lub opisują otrzymaną grafikę. Egzaminy Cambridge, prowadzone między innymi przez Lincoln Cambridge ESOL Examination Centre, trwają od kilku do kilkunastu minut w części ustnej. Oznacza to, że podczas egzaminu brakuje czasu na zastanowienie, a konwersacja ma charakter spontaniczny. Nie ma tu miejsca na błędy.
Osoby pragnące przygotować się do egzaminu ustnego, korzystają z rozmaitych form nauki. Coraz większą popularność zyskuje możliwość osłuchania się z językiem dzięki telewizji, filmom czy muzyce po angielsku. Wciąż powodzeniem cieszą się konwersacje z native speakerem. Która metoda jest lepsza?
Dlaczego warto uczyć się angielskiego z telewizji?
Brytyjska telewizja i filmy rzeczywiście stanowią dobry sposób na szlifowanie znajomości języka angielskiego, zwłaszcza słownictwa i prawidłowego akcentu. W ten sposób oswajamy się z żywym językiem, używanym na co dzień przez mieszkańców Wysp. Popularne obecnie słownictwo i zwroty nie zawsze znajdziemy w podręcznikach i innych materiałach dydaktycznych. Poza tym, oglądając zagraniczną telewizję przy okazji zapoznajemy się z bieżącymi wydarzeniami, którymi żyje Wielka Brytania i do których, zależnie od tematu, być może warto nawiązać na egzaminie.
Filmy natomiast w pierwszej kolejności możemy oglądać z napisami, a z czasem z nich zrezygnować. Egzaminy Cambridge często poruszają popularne tematy i sytuacje, z którymi spotykamy się w filmach i serialach. Warto również uważnie śledzić, w jaki sposób bohaterowie prowadzą dialogi.
Zalety nauki z native speakerem
Z drugiej strony, egzaminy Cambridge w części ustnej wymagają przede wszystkim swobodnego formułowania wypowiedzi. Tej umiejętności nie da się wytrenować poprzez oglądanie filmów i seriali, telewizji po angielsku lub słuchanie zagranicznej muzyki. Dlatego dobre szkoły językowe oferują wsparcie native speakerów, czyli osób, które najlepiej radzą sobie ze współczesnym angielskim, ponieważ używają go od zawsze. Konwersacje z native speakerem pozwalają także szybko korygować ewentualne błędy komunikacyjne i językowe.
Dlatego w życiu codziennym, w sytuacjach biznesowych, w edukacji czy pracy takie zajęcia będą stanowić wartość dodaną, a być może nawet najważniejszą część kursu językowego. Warto pamiętać, że egzamin zakończony certyfikatem jest jedynie przepustką do kariery zawodowej lub naukowej.