Nauka języków obcych nieustannie zyskuje na popularności, szczególnie wśród młodych osób. Coraz częściej decydujemy się na samodzielne poznawanie nowych języków, a także na uczęszczanie na kursy językowe. Nowopoznaną wiedzę należy regularnie utrwalać, wykorzystując do tego różne metody. Połączenie kilku metod jednocześnie może przynieść doskonałe efekty. Przedstawiamy pięć sposobów na utrwalenie słówek!
Fiszki
Fiszki to jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na utrwalanie wiedzy – dzięki swojej skuteczności i prostocie działania jest z powodzeniem stosowany od wielu lat.
Metoda nauki za pomocą fiszek polega na mechanizmie pytanie – odpowiedź. Na jednej stronie małej kartki zapisuje się słowo w języku polskim, zaś na drugiej w języku obcym. Stworzenie takich materiałów do nauki jest banalnie proste i tanie. Po uzbieraniu kilkunastu lub kilkudziesięciu takich karteczek można rozpocząć naukę. Przeglądając cały zestaw należy odrzucać te, które się umie, zaś te, które się kojarzy lub których się kompletnie nie pamięta należy odkładać w osobne miejsce. Ponowne przeglądanie należy zacząć od tych słówek, których jeszcze się w pełni nie opanowało. Z pewnością po kilku sesjach przeglądania fiszek perfekcyjne będziesz znać umieszczone na nich słowa. Warto pamiętać o tym, że należy także wracać do fiszek ze słowami zapamiętanymi – ich regularne przeglądanie sprawi, że nie zapomnimy o nich.
Czytanie w języku obcym
Czytanie w języku obcym prostych tekstów jest świetną metodą na zapamiętywanie słownictwa oraz poznawanie nowego. Pozwala także na oswojenie się z obcą składną. W każdym tekście powinno oznaczać się słowa, które są dla nas obce i sprawdzać je na bieżąco.
Warto połączyć tę metodę z fiszkami – nowe słowa zapisywać na karteczkach i regularnie je powtarzać. Połączenie tych dwóch metod pozwoli na uzyskanie świetnych efektów.
Karteczki samoprzylepne
Naklejanie karteczek z nazwą przedmiotów na te przedmioty jest doskonałym sposobem na oswajanie się ze słownictwem! Dzięki temu, że patrzy się na nie codziennie, niemożliwym jest niezakodowanie sobie ich znaczenia. To jeden z najczęściej polecanych sposobów nauki języka, szczególnie na początku przygody z nauką. Ta metoda pozwala przyswajać wiedzę niemal samoistnie.
Zapamiętywanie za pomocą skojarzeń
Zapamiętywanie słówek jest dużo łatwiejsze, gdy stosuje się technikę skojarzeń. Do każdego słowa należy dopasować skojarzenie, np. związane z brzmieniem danego słowa w innym języku. Przykładowo: grzyb w języku angielskim to mushroom. Najprostsze skojarzenie odnosi się do brzmienia fonetycznego – słówko bowiem brzmi bardzo podobnie do pytania „masz rum?”. Dzięki takim skojarzeniom łatwiej przyswaja się wiedzę.
Myślenie w obcym języku (i rozmawianie z samym sobą)
Mówienie do samego siebie w języku, którego się uczysz jest bardzo ważne. Ważne, aby starać się wykorzystywać te słówka, które aktualnie się poznaje. Budowanie zdań z nimi sprawi, że zakonotujesz ich dokładne znaczenie i będziesz o nich pamiętać także w kontekście stworzonych przez siebie zdań. Warto także tłumaczyć sobie zdania z języka polskiego na obcy i zastanawiać się, w jaki sposób przekazałbyś jakąś informację za pomocą nowo poznawanego języka.
Niezależnie od tego czy jesteś na etapie początkowym swojej nauki, czy może uczysz się już od wielu lat, powtarzanie słów pozwoli Ci na swobodniejsze operowanie językiem obcym. Poprawianie i utrwalanie swoich kompetencji językowych jest bardzo ważnym elementem nauki, dlatego warto korzystać z metod ułatwiających zapamiętywanie.