ul. Karmelicka 29
Kraków

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 19.00
Sobota: 10.00 - 14.00

Use of English na FCE – jak się do niego przygotować?

Jak przygotować się do części Use of English na egzaminie FCE?

Egzamin FCE, podobnie jak wszystkie organizowane przez Uniwersytet Cambridge składa się z czterech części. Jest to pisanie, słuchanie, czytanie i pisanie połączone z testem gramatyczno-leksykalnym. To właśnie ten element wielu osobom sprawia największy problem. Angielska gramatyka bowiem nie należy do najłatwiejszych i niektórzy nie do końca wiedzą jak się jej nauczyć.

Jak przygotować się do use of English?

Na początek warto zapisać się na kurs FCE. Jest on stworzony tak, by przygotować nas do każdej części, z jakich składają się egzaminy FCE. Dzięki lekcjom będziemy mieli pewność, że solidnie opracowaliśmy wszystkie najważniejsze zagadnienia. Oczywiście same lekcje nie wystarczą. Nawet jeśli uczęszczamy na nie kilka dni w tygodniu, powinniśmy także pamiętać o regularnych powtórkach w domu. Aby jednak nie stały się one nudne, warto znać sposoby na bardziej przyjemną naukę gramatyki.

Po pierwsze starajmy się nie tłumaczyć zdań słowo po słowie. Dlaczego? Ponieważ gramatyka języka polskiego znacznie różni się od tej angielskiej i zdania prawie na pewno nie będą składały się z równej ilości wyrazów. Osoby, które mimo wszystko to robią, nie tylko bardzo długo będą tłumaczyć, ale także mogą mieć pewność że tłumaczenie nie będzie prawidłowe.

Kolejna kwestia to używanie tego, czego się nauczyliśmy w praktyce. Wiadomo, że samo uzupełnienie mnóstwa ćwiczeń to za mało. Nawet najlepsze książki nie są w stanie przygotować nas do egzaminu, jeśli zdobytej wiedzy nie wykorzystamy w naszych wypowiedziach. Nie powtarzajmy na głos regułek, a zdania w danym czasie. Im więcej razy będziemy używać ich w rozmówkach, tym większa szansa na to, że przyswoimy wiedze i bez problemu użyjemy jej na egzaminie. Należy jednak pamiętać, żeby się nie bać. Wiele osób ma ogromne opory, żeby nie powiedzieć czegoś źle. Zamiast próbować, rezygnują z wypowiedzi. Pamiętajmy, że popełnianie błędów to nic złego i dzięki nim także możemy się czegoś nauczyć.

Gramatyki angielskiego nie wystarczy nauczyć się na pamięć, trzeba ją także zrozumieć. Poświęcimy na to mnóstwo czasu, ale na pewno warto to zrobić. Najwięcej problemów na pewno sprawi nam pełna lista czasowników nieregularnych bądź sposoby tworzenia poszczególnych form, jednak z czasem zaczniemy rozumieć wszystkie prawa tym rządzące i gramatyka stanie się dla nas banalnie prosta.

Niezależnie od tego czy przygotowujemy się na egzaminy FCE, egzaminy CAE powinniśmy także jak najwięcej osłuchać się z prawidłową wypowiedzią. Możemy to robić oglądając seriale, czy filmy oczywiście w oryginalnych językowo wersjach. Takie słuchanie zapada w pamięć, dodatkowo jest bardzo przyjemne, więc z chęcią będziemy do niego wracać.

Kurs FCE i kurs CAE odpowiednio przygotują nas do zdania egzaminu, a dzięki różnym sposobom na powtarzanie poznanych treści, gramatyka nie będzie dla nas stanowiła dużego wyzwania. Ważne jest także nasze podejście. Jeśli z góry założymy, że jest ona dla nas zbyt trudna, wyniki będą raczej marne. Nie stawiajmy się na starcie w takiej sytuacji. Podejdźmy do lekcji ze spokojem i pozytywnym nastawieniem.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line