ul. Karmelicka 29
Kraków

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 19.00
Sobota: 10.00 - 14.00

Jak przygotować nastolatka do nauki w szkole dwujęzycznej?

Nowa szkoła zazwyczaj wiąże się z dość dużym stresem. Niezależnie od tego czy nasza pociecha właśnie zaczyna podstawówkę, czy liceum, zawsze pojawią się delikatne nerwy. Szczególnie w przypadku starszych dzieci warto podejmować decyzję o wyborze szkoły wspólnie. Jeśli zdecydujemy się na zapis do placówki dwujęzycznej powinniśmy odpowiednio przygotować do tego nastolatka.

Dlaczego dwujęzycznie?

Do szkół dwujęzycznych najczęściej wybiera się młodzież, która do tej pory miała dużą styczność z językiem angielskim. Najczęściej już od dziecka uczęszczała ona na dodatkowe zajęcia, wyjeżdżała za granicę i regularnie używała języka. Nie jest to jednak reguła. Niekiedy dopiero na pewnym etapie nauki zarówno rodzice jak i dziecko decydują się zwiększyć swoje zainteresowanie językiem obcym. W takim przypadku warto zadbać o to, by nasz nastolatek przed rozpoczęciem roku szkolonego, był odpowiednio przygotowany. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest zapisanie go na dodatkowe kursy. Dzięki temu, że zajęcia są prowadzone zgodnie z poziomem wiedzy uczniów, nie musimy się martwić, że nasza pociecha będzie się nudziła lub co gorsza, nie będzie nadążać za resztą grupy. Co więcej na tego typu zajęcia możemy się zdecydować nawet w wakacje. Letnie kursy zyskują dużą popularność, ponieważ dzięki swojej specyfice pozwalają na szybkie powtórki i bezproblemowe przyswojenie nowej wiedzy.

Odpowiednie nastawienie

Zanim nastolatek pójdzie do szkoły dwujęzycznej musi wiedzieć czego się spodziewać. W takich placówkach, jak wiadomo szczególny nacisk kładzie się właśnie na naukę języków obcych. Nie powinno więc zdziwić że tego tupu zajęć może być nawet dwa razy więcej niż w przypadku tradycyjnych szkół. Jeśli nasza pociecha nie przepada za nauką angielskiego, czy innego języka – nie powinniśmy jej zmuszać do wyboru takiego kierunku. Duża ilość zajęć językowych może być zwyczajnie przytłaczająca, a brak wyników z pewnością będzie demotywował. Porozmawiamy więc z dzieckiem, odkryjmy jego predyspozycje, ustalmy priorytety. Wspólnie podjęta decyzja z pewnością zaprocentuje.

Sprawdź: korepetycje z angielskiego w Warszawie

Gdy potrzebna pomoc

Natłok przedmiotów szkolnych może spowodować, że nastolatek zacznie mieć drobne problemy z przyswajaniem nowych rzeczy. Warto mu w tym pomóc. Gdy jest przemęczony, nie musimy zapisywać go na dodatkowe zajęcia językowe. Doskonałym pomysłem jest wspólne oglądanie zagranicznych filmów, czy nawet słuchanie muzyki. Ta forma wolnego czasu odpręża, a przy okazji pozwala zapamiętać nowe zwroty i poznać ich wymowę. Nastolatki niekiedy niechętnie podchodzą do nauki, dlatego alternatywne sposoby na nią, z pewnością zrobią na nich wrażenie. Urozmaicanie czasu, sprawi że przyswajanie nowych nowości nie będzie nudne.

Nauka w szkole dwujęzycznej nie należy do najłatwiejszych. Wiele zajęć jest prowadzonych całkowicie lub częściowo w obcym języku, dlatego dziecko powinno być do tego przygotowane. Powinno znać język obcy na tyle dobrze, by bez problemu zrozumieć wszystko, co na lekcjach mówi nauczyciel. Posłanie do szkoły dwujęzycznej dziecka, którego języki nie są mocną stroną może okazać się bardzo dużym błędem.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line