ul. Karmelicka 29
Kraków

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 19.00
Sobota: 10.00 - 14.00

Czy senior może nauczyć się języka obcego?

Czy senior może nauczyć się języka obcego?

Utarło się stwierdzenie, że im jesteśmy starsi tym gorzej się uczymy. Oczywiście jest w tym nieco prawdy, ale wcale nie oznacza to że w pewnym wieku nie mamy szansy na przyswojenie nowych rzeczy. Seniorzy są tego doskonałym przykładem. Obecnie starają się oni bardzo ożywić swój wolny czas wybierając się na różnego rodzaju kursy i szkolenia, a także na tak zwany Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dobrze zmotywowani

Osoby starsze zazwyczaj mają bardzo dużo czasu wolnego. Niekiedy poświęcają go na opiekowanie się rodziną, innymi razem całkowicie oddają się swojej pasji. Zdarza się, że senior do tej pory nie mógł zrealizować swojego wielkiego marzenia, a w tym momencie życia w końcu może mu się to udać. Przykładem takiego celu mogą być podróże. Nawet jeśli niedaleko poza granicę Polski, tu też może przydać się język angielski, chociażby ten podstawowy.

Nauka języka angielskiego może mieć też inne podłoże. Przyswajając nowe rzeczy senior może pobudzić swój umysł. Dzięki temu ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Kolejna kwestia to budowanie własnej wartości. Zdarza się, że osoby starsze tracą pewność siebie i czują się niepotrzebne. Nauka może to całkowicie odmienić. Nawet drobne efekty zmotywują i zachęcą do dalszej edukacji.

Co raz częściej zdarza się także, że seniorzy uczą się języków, by… zrozumieć młodzież, a dokładnie rzecz ujmując – swoje wnuki. Obecnie młodzi ludzie nierzadko decydują się na wyjazd z kraju i pracę w zupełnie innym miejscu. Tam zakładają rodziny, osiedlają się na stałe. Każda babcia i dziadek pragnie rozmawiać z najmłodszymi członkami rodziny, nawet jeśli mieszkają one daleko.

Sprawdź również: Zajęcia z native speakerem – Kraków

Doświadczenie zdobywane przez lata

Każda grupa wiekowa ma swoje specyficzne cechy. Seniorzy najczęściej kojarzą nam się z mniejszą elastycznością i oczywiście niewielką chęcią do nauki. W pewnym sensie jest to prawda, ale warto zwrócić także na zalety wynikające z życiowego doświadczenia. Osoby starsze nie mają problemu z wyciąganiem wniosków, czy analitycznym myśleniem. Mają ugruntowane poglądy i doskonale wiedzą czego chcą i na czym najbardziej im zależy.

Kursy językowe

Uczymy się przez całe życie, niezależnie od wieku. Śmiało można więc stwierdzić, że senior może nauczyć się języka obcego. Oczywiście cały proces może nieco wydłużyć się w czasie, ale mimo wszystko warto zaryzykować. Należy pamiętać, że kursy dla seniorów dotyczą zazwyczaj słówek typowo użytkowych, na przykład takich dotyczących zakupów i podróży.

Skuteczne metody nauczania

Istnieje kilka sposobów na to, żeby przyswoić wiedzę. Dla seniorów z pewnością pomocne będą częste powtórki. Sama nauka w szkole językowej może być niewystarczająca, warto dodać do niej także krótkie, samodzielne lekcje w domu. Kilka minut dziennie pozwoli skutecznie zapamiętać dopiero co poznane słówka. Kolejny sposób to wzięcie pod uwagę zainteresowań osoby starszej. Jeśli uwielbia ona uprawę roślin, nauka angielskiego mogłaby skupić się właśnie na tej dziedzinie. Nie należy się także bać zajęć typowo grupowych. Rozmowy seniorów w mniejszych grupach mogą zbudować ich pewność w posługiwaniu się językiem.

Zobacz również, jak możesz zapisać się na kurs indywidualny angielskiego w Krakowie.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line