Język francuski ma ogromnie bogatą kulturę, historię i literaturę – wystarczy wspomnieć Victora Hugo lub Alexandra Dumasa. Jego nauka jest uważana za pewne wyzwanie, ale dla wielu to fascynująca przygoda. Polski system edukacji przewiduje możliwą do zdawania maturę z tego języka. Czy matura z francuskiego jest trudna? Jak wygląda egzamin? Przyjrzyjmy się jego przebiegowi!
Jak wygląda matura z francuskiego?
Egzamin ten sprawdza opanowanie podstawy programowej nauki tego języka. Oceniane są umiejętności: mówienia, słuchania, czytania, gramatyki, słownictwa i pisania. Ze względu na integrację w UE, wymagania te są zgodne ze skalą ESOKJ (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). A co z nauką? Najlepiej przygotować się do egzaminu dużo wcześniej, na przykład na dodatkowym kursie językowym. Warto powtarzać zagadnienia na podstawie wymagań egzaminacyjnych. To pozwoli zweryfikować, co jest do nadrobienia i dopracowania. A sam egzamin? Popatrzmy według podstawowego podziału – na część ustną i pisemną.
Matura ustna z języka francuskiego
Obecny system nie przewiduje podziału na poziom podstawowy i rozszerzony na maturach ustnych z języków obcych nowożytnych. Egzamin ma formę rozmowy z jednym z dwóch obecnych na sali egzaminatorów (drugi jest obserwatorem). Wszystko następuje w określonym porządku:
- Losowanie zestawu 3 zadań przez zdającego maturę.
- Rozmowa wstępna – krótka wymiana zdań „na rozgrzewkę”. Padają wybrane pytania o życie ucznia, np. jego zainteresowania. Czas: 2 min.
- Pierwsze zadanie – odgrywanie ról, trwa 4 min. Zdający zaczyna rozmowę, która przestawia jakąś wyobrażoną sytuację. Musi odnieść się do czterech kwestii, według których jest oceniany.
- Druga wypowiedź – opis przedstawionej ilustracji i odpowiedź na dotyczące jej trzy pytania (3 min).
- Trzecie zadanie: wypowiedź na podstawie przedstawionego materiału i odpowiedź na dwa pytania. Po krótkim zapoznaniu się z trzema ilustracjami i poleceniem trzeba wybrać jedną z grafik i uzasadnić decyzję. Czas: 5 min, w tym 1 min na przygotowanie.
Łącznie egzamin trwa 15 minut, trzeba więc mówić płynnie i sprawnie. Do zdobycia jest maksymalnie 30 punktów: 8 za zakres i poprawność środków leksykalnych i gramatycznych oraz po 2 za wymowę i płynność mówienia. Za każde zadanie można zdobyć do 6 punktów.
Przebieg części pisemnej matury z francuskiego
Jeśli uczeń wybrał język francuski jako przedmiot obowiązkowy, może zdecydować się na zdawanie wersji podstawowej lub rozszerzonej. Gdy jest to drugi język, musi być to poziom rozszerzony. Istnieją między nimi zasadnicze różnice. Ile trwa matura w obydwu wersjach? Poziom podstawowy to łącznie 120 min, w tym ok. 25 min na słuchanie. Więcej czasu zdający mają na poziomie rozszerzonym – 150 min, w tym 30 min na słuchanie. Obydwa poziomy składają się z czterech analogicznych części:
- Rozumienie ze słuchu. Na sali dwukrotnie odtwarzane są nagrania (po polsku) oraz teksty francuskie, czytane przez użytkownika tego języka. Na arkuszach maturalnych jest do nich przypisane 15 zadań.
- Rozumienie tekstów pisanych. Zdający dostają 20 zadań (18 na poziomie rozszerzonym) do kilku tekstów. Są zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte.
- Znajomość środków językowych. Ta część weryfikuje różne umiejętności poprzez zadania wielokrotnego wyboru lub inne. Jest ich 13 na poziomie podstawowym i 14 na rozszerzonym. Ich forma jest znana ze szkoły – to np. tłumaczenia słówek, słowotwórstwo, uzupełnianie luk w zdaniach.
- Wypowiedź pisemna, czyli wypracowanie. Na egzaminie podstawowym polecenie jest jedno. Chodzi o napisanie praktycznego tekstu, np. listu czy wpisu. Należy rozwinąć cztery podane elementy. Poziom rozszerzony daje do wyboru jedno z dwóch zadań. Może to być rozprawka, artykuł lub list formalny. W obu przypadkach punktowane są treść, logika wypowiedzi oraz zakres i poprawność środków językowych.
Wydaje się to skomplikowane? Rozważ kurs z francuskiego w Krakowie lub Warszawie w Lincoln. Oferujemy dogodne terminy zajęć!
Matura rozszerzona z francuskiego – jaki to poziom?
Od zdających na poziomie rozszerzonym wymaga się średniej znajomości języka francuskiego na poziomie B2, z wyjątkiem rozumienia tekstów pisanych i słuchanych – tutaj jest to B2+. Natomiast dla poziomu podstawowego analogicznie wymagane jest przygotowanie na poziomie B1 i B1+. Wymaga to kilku lat nauki od początku przygody z francuskim.
A czy matura z języka francuskiego jest trudna? W roku 2023 średnie wyniki na tym egzaminie maturalnym wyniosły 58% i 75% (poziom podstawowy i rozszerzony). Zdawalność była bardzo wysoka, bo sięgała aż 98%. Dla zdających często najtrudniejsze są zadania ze słuchu oraz wypowiedź pisemna.
Francję uważa się za drugą największą gospodarkę Unii Europejskiej. Z pragmatycznego punktu widzenia język francuski jest to zatem język przyszłości, którego warto się uczyć. Dawne francuskie ekspansje sprawiły, że w tym języku można się dogadać w wielu krajach na świecie. Czy i Ty podejmiesz jego naukę i będziesz dążyć do zdawania z niego matury?