Nauka kilku języków jednocześnie to wyzwanie dla prawdziwych poliglotów. Jednak wielu spośród nich uważa, że warto uczyć się wyłącznie jednego języka obcego rocznie. Czy zawsze należy kierować się taką regułą? Jak pogodzić naukę kilku języków w jednym czasie? Dziś przedstawiamy najważniejsze wskazówki!
Ustalenie priorytetów
Niekiedy języków obcych uczymy się dla przyjemności, jednak zazwyczaj stoją za tym ściśle określone cele. Nauka języka obcego może stanowić wyzwanie zawodowe lub przygotowanie do zagranicznych wyjazdów. Chcąc uczyć się w danym momencie więcej niż jednego języka obcego, należy jasno określić priorytety. Nie powinno się dzielić czasu przeznaczonego na naukę równo pomiędzy poszczególne języki. W takiej sytuacji postępy przychodzą dość powoli, a materiał może się ze sobą mieszać, co utrudnia osiągnięcie zamierzonych efektów. Warto więc postawić na ściśle określone proporcje. Jeden z języków powinien stanowić priorytet i to jemu należy poświęcać najwięcej czasu. Kolejne języki będą wówczas stanowić swego rodzaju uzupełnienie. Ważne, by pracować wedle ściśle ustalonego harmonogramu. Każdemu z języków najlepiej poświęcać określone dni tygodnia.
Drabina językowa
Kierując się takimi zasadami dość szybko osiągamy poziom komunikatywny w dominującym języku obcym, jakiego akurat się uczymy. Standardowa sytuacja, która spotyka wielu kursantów to ciągłe szlifowanie języka angielskiego i jednoczesna nauka kolejnego języka. W takim przypadku można skorzystać ze sprawdzonej metody zwanej drabiną językową. Polega ona na tym, że nowego języka uczymy się korzystając ze źródeł dostępnych w języku, którym już znamy, na przykład w angielskim, który jest bardzo popularny i ułatwia znalezienie odpowiednich materiałów. Problemem nie będzie także znalezienie anglojęzycznego nauczyciela innego języka obcego lub kursu odbywającego się po angielsku. Metoda drabinowa jest prawdopodobnie najskuteczniejsza przy nauce wielu języków obcych jednocześnie.
Korzystanie z podobieństw
W Europie z łatwością znajdziemy grupy języków charakteryzujących się wobec siebie dużym stopniem podobieństwa. Dobrym tego przykładem są języki skandynawskie – znajomość języka duńskiego bardzo ułatwia nauczenie się norweskiego, a nawet szwedzkiego. Podobnie rzecz się ma z hiszpańskim, portugalskim, francuskim oraz włoskim. W obrębie takich grup warto szukać języków, których możemy uczyć się korzystając z drabiny językowej. Jeśli natomiast uczymy się ich równolegle, warto postawić na podobieństwa. Pozwoli to dość szybko opanować słownictwo, a nawet gramatykę, chociaż problemy mogą się pojawić w przypadku nauki prawidłowej wymowy.
Jak zaoszczędzić czas? Nauka języków obcych online
W trakcie nauki wielu języków obcych jednocześnie kłopotliwy bywa deficyt czasu, zwłaszcza z punktu widzenia osób aktywnych zawodowo, a dodatkowo pochłoniętych innymi obowiązkami – na przykład rodzinnymi. Organizacja czasu będzie tu najważniejsza. Można go nieco zaoszczędzić, korzystając z dobrodziejstw współczesnej techniki i jednego z języków uczyć się przez internet. Angielski online to dobre rozwiązanie dla osób, które wciąż podnoszą swoje kompetencje w zakresie tego języka, ale samodzielnie bądź w formie stacjonarnych kursów uczą się dodatkowo innych języków obcych.