Marzysz o tym, by płynnie i z pięknym akcentem komunikować się po angielsku? Zazdrościsz wymowy takim postaciom jak Benedict Cumberbatch, sir David Attenborough, Colin Firth, Helena Bonham Carter albo Hugh Grant? Dobra wiadomość jest taka, że można nauczyć się angielskiego akcentu. W jaki sposób to zrobić? Jak przyswoić odpowiedni akcent i stosować go w komunikacji?
Który akcent lepszy: angielski czy amerykański?
Mówiąc „akcent angielski”, zazwyczaj mamy na myśli ten, którym posługują się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. To właśnie British English jest tym, którego od najmłodszych lat uczymy się w szkołach. Jednak sprawa nie jest wcale taka prosta, bo akcent brytyjski to tak naprawdę zbiór różnych akcentów, m.in.:
- Received Pronunciation – podstawowy, standardowy akcent języka angielskiego brytyjskiego,
- Posh – stosowany przez wyższe sfery, np. rodzinę królewską,
- Cockney, czyli akcent tzw. potoczny, z ulic Londynu (miejska gwara),
- Mancunian – akcent rodem z Manchesteru,
- Scouse – używany przez Brytyjczyków, mieszkających w Liverpoolu,
- Scottish,
- Walijski,
- Irlandzki.
Chcąc opanować brytyjską wymowę, najlepiej zacząć od podstawowego akcentu.
Jeśli chodzi o angielski amerykański, dla wielu osób z innych państw jest on bardziej zrozumiały. Początkujący często twierdzą, że łatwiej nauczyć się akcentu rodem z ameryki niż brytyjskiego, wyrafinowanego tonu. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, z jakim akcentem masz do czynienia podczas regularnej nauki języka angielskiego. Czas przejść do wskazówek. Zacznijmy od kilku porad na temat tego, jak nauczyć się akcentu brytyjskiego!
Zacznij od osłuchania się z brzmieniem
Świetną metodą przyswojenia angielskiej wymowy jest słuchanie osób, które jej używają na co dzień. Oglądaj więc brytyjskie seriale z oryginalnym dźwiękiem i wsłuchaj się w brzmienie. Posłuchaj dostępnych w sieci przemówień królowej Elżbiety II i króla Karola. Włącz brytyjskie talk-show i zauważ, jaki akcent i intonację stosują prowadzący, zadając pytania czy swobodnie rozmawiając z gośćmi.
Jak można nauczyć się angielskiego akcentu? Ćwicząc!
Słuchanie wymowy to jedno. Aby jednak nauczyć się akcentu w praktyce, trzeba też samodzielnie mówić. Spróbuj więc powtarzać frazy po osobie, na której się wzorujesz. Zaobserwuj, jak układają się usta przy wymawianiu poszczególnych głosek. Możesz zarejestrować na dyktafonie swoje wypowiedzi, a potem ich odsłuchać. W ten sposób sprawdzisz, jak rzeczywiście brzmisz i porównasz nagranie z wzorcową mową.
Charakterystyczne cechy brytyjskiej wymowy
Słuchając wymowy rodowitych Brytyjczyków, można zauważyć pewne typowe jej cechy. Przykładowo, r nie jest tu mocno akcentowane – jego brzmienie jest raczej rozmyte. Niekiedy całkiem pomija się ten dźwięk, np. gdy litera znajduje się na końcu wyrazu (jak w słowie car, wymawianym jako ka:).
Zwróć też uwagę na wydłużenia w przypadku niektórych samogłosek, zwłaszcza zapisywanych podwójnie (sheep, see, load…).
Uważaj, aby dwuznaków spółgłosek nie wymawiać zbyt twardo. Chodzi o słowa typu that, the, this – wymawianych z charakterystycznym „seplenieniem”. Fonetycznie jest to zapisywane jako θ (bezdźwięcznie) lub ð (dźwięcznie), zależnie od słowa.
Ćwicz pod okiem lektora
Nie ma lepszego sposobu nauki niż ta nadzorowana przez doświadczonego nauczyciela. Lektor pomoże Ci wyeliminować najczęstsze błędy wymowy i skoryguje ją, gdy będzie taka potrzeba. Najlepiej sprawdzą się tu zajęcia z native speakerem, czyli osobą, dla której język angielski jest językiem ojczystym.
Możesz zapisać się na korepetycje indywidualne albo wybrać dla siebie odpowiedni kurs językowy z oferty Szkoły Języków Obcych Lincoln w Krakowie. Zajęcia w grupie pozwolą Ci również praktykować umiejętności komunikacyjne z innymi osobami, które także się uczą. Wówczas przełamujesz stres i blokadę językową i oswajasz się z rozmowami w obcym języku. Masz szansę posłuchać, jak inne osoby się wysławiają i nauczyć się rozumieć je – a nie wyłącznie lektora, mającego perfekcyjną wymowę.
Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu, będąc Polakiem? Najlepiej byłoby wyjechać do UK i uczyć się w praktyce, komunikując się z tamtejszymi mieszkańcami. Nie zawsze ma się jednak taką możliwość. Na szczęście w dobie Internetu oraz stacjonarnych i zdalnych kursów językowych nie jest to przeszkoda. Skorzystaj z tej możliwości i zapisz się na kurs językowy w Krakowie lub w innym mieście. Do zobaczenia na zajęciach!