ul. Karmelicka 29
Kraków

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 19.00
Sobota: 10.00 - 14.00

Wyjazd do Hiszpanii na Erasmus – jak się do niego przygotować?

Wyjazd na wymianę studencką, nie tylko do Hiszpanii, wiąże się z przygotowaniami

Zagraniczne wymiany studentów, czyli program Erasmus to świetna przygoda dla każdej młodej osoby. Oczywiście głównym celem takiej wymiany jest nie tyle zabawa, co doskonalenie umiejętności językowych, poznanie obcej kultury i oczywiście ludzi z innych krajów.

Na dobry początek

Zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe powinniśmy zapoznać się z całą procedurą aplikacyjną nie tylko na naszej uczelni, ale także na tej docelowej. Następnym ważnym krokiem jest ustalenie programu zajęć. Musi on niejako odpowiadać temu, czego uczymy się w kraju. Sprawy organizacyjne są dość skomplikowane i najlepiej zrobić sobie listę rzeczy do zrobienia. Oprócz tych wyżej wymienionych, powinniśmy także zadbać o zdobycie wszystkich niezbędnych podpisów na dokumentacji aplikacyjnej. Pamiętajmy, by zrobić ich kopie. Kiedy już uda nam się przejść przez pierwsze formalności, czyli złożenie dokumentów w odpowiednie miejsca i informacja o naszym zakwalifikowaniu możemy szukać zakwaterowania i kupić bilety. Nie zapominajmy także o założeniu zagranicznego konta. Po dopełnieniu jeszcze kilku kwestii będziemy mogli wyruszyć w podróż.

Hiszpański klimat

Jakie jest nasze pierwsze skojarzenie z Hiszpanią? Wysoka temperatura! Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest tam ciepło. W niektórych miesiącach robi się naprawdę chłodno, powinniśmy się więc odpowiednio do tego przygotować. Same letnie ubrania na pewno nie wystarczą. Spakujmy także kurtki, cieplejsze buty i swetry. Wyjazd trwa kilka miesięcy, zastanówmy się czego będziemy najbardziej potrzebować, nie zabierajmy jednak rzeczy które spokojnie kupimy na miejscu. Nie ma sensu płacić za dodatkowy nadbagaż.

Zabezpieczenie finansowe

Wyjazdy na Erasmus zazwyczaj wiążą się ze sporymi wydatkami. Niektóre z nich może pokryć stypendium, jednak miejmy na uwadze przygotowanie dodatkowych sum. Szukanie pracy w samej Hiszpanii to oczywiście dobry pomysł, ale pamiętajmy że może nam to zająć nieco czasu, szczególnie wtedy gdy pojawiamy się w danym miejscu pierwszy raz i nie do końca wiemy gdzie i czego szukać. Na zagranicznym koncie odłóżmy nieco gotówki, która może okazać się niezwykle pomocna szczególnie podczas pierwszych kilku dni w nowym kraju. Przed wyjazdem ustalmy ile dokładnie będzie kosztował wynajem mieszkania i co powinniśmy kupić w pierwszej kolejności. Takie rozliczenie pomoże nam uniknąć niepotrzebnych zagrożeń.

Zaskakujący kraj

Hiszpania to niesamowite miejsce, które z pewnością zapamiętamy na długo. Jest bardzo różnorodny, a mieszkający w niej ludzie otwarci i przyjacielscy. Nie musimy się więc martwić tym, że nie znajdziemy znajomych. Wszyscy na pewno ciepło nas przyjmą i pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. To ogromna zaleta tego państwa, ponieważ możemy się w nim bardzo szybko zaaklimatyzować i poczuć jak w domu.

Zaplecze językowe

Każdy, kto decyduje się na wyjazd na zagraniczne studia do Hiszpanii musi oczywiście znać język hiszpański. W Krakowie, Warszawie i innych dużych miastach w Polsce bez problemu znajdziemy odpowiedni kurs, który szybko pomoże nam przygotować się do wyjazdu.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line