Jednym z najchętniej wybieranych języków do nauki jest język niemiecki. Nic dziwnego – osób, które posługują się nim na całym świecie, są miliony. Czy wiesz, gdzie – oprócz Niemiec – dogadasz się w tym języku? Zastanawiasz się, w jakich krajach mówi się po niemiecku? Nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Kraj, w których mówi się po niemiecku: Niemcy
Oczywiście najwięcej rodzimych użytkowników jest w Niemczech. Ile osób mówi tu po niemiecku? Ponad 80 mln! To najczęściej używany język ojczysty na obszarze Unii Europejskiej.
Jeśli chodzi o naszych zachodnich sąsiadów, ma on kilka dialektów:
- Ojczystą mową, której uczy się w szkołach, jest niemiecki standardowy (Hochdeutsch).
- Dialektami dolnoniemieckimi (Niederdeutsch) posługują się mieszkańcy północnej części Niemiec, np. Dolnej Saksonii.
- Środkowoniemieckim (Mitteldeutsch) komunikują się m.in. osoby, mieszkające w Turyngii, Saksonii i Hesji.
- Południowe Niemcy to dialekty Oberdeutsch, czyli górnoniemieckie. Usłyszysz je np. w Bawarii i Badenii.
- Mniejszościowe dialekty, np. fryzyjski, alzacki czy górno- i dolnołużycki.
Jak widzisz, w samych Niemczech język ten jest dość zróżnicowany. Główne różnice dotyczą wymowy i słownictwa.
Europa: gdzie mówią po niemiecku?
W Europie niemieckim jako pierwszym posługuje się około 95 mln osób. W jakich krajach mówi się po niemiecku – poza Niemcami, rzecz jasna? Jest to język urzędowy w:
- Austrii – gdzie stanowi on jedyny język urzędowy. Standardowy niemiecki to tutaj codzienność, ale można zaobserwować tutaj również wpływy bawarskie. Przejawiają się one np. w codziennym słownictwie. Aż kilka tys. słów może mieć tu inną formę niż ta, występująca w standardowej odmianie języka.
- Szwajcarii – w której niemiecki to jeden z czterech języków urzędowych (obok włoskiego, francuskiego i romansz). Około 60-70% Szwajcarów mówi w szwajcarskim niemieckim (alemański dialekt). Niemieckojęzyczne kantony zajmują środkową część państwa.
- Belgii – gdzie język niemiecki to jeden z trzech języków urzędowych, razem z francuskim i niderlandzkim. Po niemiecku dogadasz się tam głównie z mieszkańcami wschodniej części państwa, przy granicy z Niemcami. Ponadto niemieckim posługują się mieszkańcy wschodniej Walonii (to region francusko-niemieckojęzyczny).
- Księstwie Liechtensteinu – jako jedyny język urzędowy, będący mową ojczystą blisko 90% populacji tego kraju. Przeważa tutaj dialekt alemański, ale spotkać się można także ze szwajcarskim niemieckim.
- Multikulturowym Luksemburgu – gdzie niemiecki wraz z luksemburskim i francuskim stanowią 3 urzędowe języki. Podstawowy, ojczysty to zazwyczaj luksemburski – nauczany od dziecka. Niemiecki przeważa tam w prasie, lecz telewizja nadaje głównie w języku luksemburskim. Ma on wspólne cechy z niemieckim, a kiedyś był nawet uważany za jeden z dialektów języka niemieckiego. Standardowym Hochdeutsch posługuje się tu blisko 80% ludności (bo większość osób jest co najmniej dwujęzyczna).
Gdzie jeszcze mówi się po niemiecku? Być może zaskakujące jest to, że możesz się nim porozumieć w… północnych Włoszech, a konkretniej w Tyrolu. Dialektem tyrolskim niemieckiego posługują się tutaj mieszkańcy Wschodniego Tyrolu.
W naszym kraju dogadasz się w tym języku z częścią mieszkańców Śląska. Porozumiewają się nim też niektórzy na Opolszczyźnie. A w Rosji? Około 800 tys. mieszkańców tego państwa ma korzenie niemieckie. W wielu rodzinach nadal mówi się w tym języku w domach czy swoich grupach społecznych.
Język niemiecki na świecie – nie tylko Europa!
Okazuje się, że niemieckie wpływy sięgały daleko poza nasz kontynent. Przykładowo, w afrykańskiej Namibii około 2% ludności to niemieckojęzyczna mniejszość. Język niemiecki stanowił tam język urzędowy (jeden z trzech) aż do roku 1990 – obecnie jest językiem narodowym.
W Stanach Zjednoczonych ponad 40 mln osób deklaruje niemieckie korzenie. Oczywiście w USA dominuje język angielski, jednak niektórzy potomkowie migrantów z Niemiec do dziś posługują się w rodzinach i domach językiem swoich przodków. Skomunikujesz się tam w nim m.in. w Pensylwanii. Tam osób pochodzenia niemieckiego jest ponad 20%.
W Ameryce Południowej mniejszości niemieckojęzyczne zamieszkują np. w Brazylii i Paragwaju. Dziedzictwo językowe jest tutaj pielęgnowane i stanowi pewne spoiwo społeczności, mającej niemieckie korzenie.
Jak widać, niemiecki można spotkać niemal na każdym kroku!
Znajomość języka niemieckiego przyda Ci się nie tylko za naszą zachodnią granicą. Chcesz podjąć jego naukę? Zapraszamy na kursy niemieckiego w Krakowie w Szkole Języków Obcych Lincoln! Prowadzimy lekcje stacjonarnie i w formule online. Sprawdź dostępne terminy zajęć i wybierz kurs dla siebie!
Może zainteresuje Cię: Czy da się nauczyć języka niemieckiego w rok?