Wielu uczniów szkół średnich marzy o kontynuowaniu nauki na zagranicznych uczelniach. W związku z tym, że proces rekrutacyjny w każdym kraju może przebiegać nieco inaczej skupmy się na jednym z bardziej popularnych kierunku, czyli Wielkiej Brytanii.
Przygotowania
Do studiowania na zagranicznych uczelniach trzeba się odpowiednio przygotować. Na około trzy lata przed wyjazdem należy znaleźć odpowiadającą nam uczelnie i sprawdzić wszelkie formalności, szczególnie kwestie minimalnej liczby punktów z testu IELTS (International English Language Testing System). Egzamin ten zdają osoby, które marzą o nauce na zagranicznych uczelniach. Pozwala on sprawdzić jak dobrze znamy angielski i czy na pewno poradzimy sobie w obcojęzycznym środowisku. Do testu najlepiej przystąpić na około rok przed rozpoczęciem studiów.
Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii na studia aplikujemy przez UCAS. To instytucja, za pośrednictwem której możemy przejść najważniejsze kroki rekrutacji. System ten przelicza nasz wynik rekrutacyjny na podstawie dostarczonych danych, na przykład ocen z matury. Znaczącą różnicą między polskimi a brytyjskimi studiami jest konieczność dostarczenia listu motywacyjnego, który również ma duże znaczenie podczas aplikacji. Informacja o tym, czy udało się nam dostać na wymarzoną uczelnię powinny spłynąć do nas na około osiem miesięcy przed rozpoczęciem nauki, dzięki czemu będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na dopięcie wszystkich formalności.
Zobacz również: angielski indywidualnie – Kraków
Egzaminy wstępne
Na większość kierunków na brytyjskich uczelniach obowiązują egzaminy wstępne. Dotyczą one danej dziedziny nauki i mają sprawdzić poziom wiedzy kandydatów. W zależności od specjalności wyróżniamy między innymi: MAT (Mathematics Admission Test), PAT (Physics Aptitude Test), PHIL (Philosophy Test), BMAT (BioMedical Admisssion Test), czy ELAT (English Literature Admissions Test). Na wszystkie egzaminy należy się wcześniej zapisać.
Obycie z językiem
Zagraniczne testy wstępne nie będą trudne, jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy. Nie chodzi tu tylko o wiedzę z danej dziedziny. Powinniśmy umieć rozmawiać o niej także w języku obcym. W tym celu niezbędne będą więc słówka branżowe. Aby się ich nauczyć warto wybrać się na kurs, prowadzony przez native speakera. Dzięki temu wcześniej zaznajomimy się z obcym akcentem i szybszą wymową.
Same lekcje dodatkowe nie wystarczą. Bardzo ważne są także powtórki w domu. Na szczęście nie muszą być one żmudne i nudne. Wystarczy wykorzystać kilka prostych sposobów na urozmaicenie zdobywania wiedzy. Czytajmy zagraniczne książki i oglądajmy filmy bez tłumaczenia. Nie zawsze muszą one dotyczyć naszego kierunku studiów. Głównym celem tej metody jest przyzwyczajenie się do używania języka i ćwiczenie pamięci.
Dobre przygotowanie zarówno do samego egzaminu jak życia poza granicami kraju pozwoli nam poczuć się pewniej. Znajomość języka jest absolutną podstawą, nie możemy się też bać rozmawiać po angielsku. Dlatego też naukę rozpocznijmy odpowiednio wcześnie i starajmy się możliwie często używać nowo poznanych zwrotów.
Zobacz, jak zapisać się na korepetycje z angielskiego w Krakowie.