Wiemy już jak przebiegają egzaminy First Certyficate in English i Cambridge English Advanced. Pierwszy z nich jest stosunkowo prosty i sprawdza naszą wiedzę na poziomie B2. Drugi z kolei. Nieco trudniejszy wymaga od nas większej płynności językowej. Zdając go otrzymujemy certyfikat odpowiadający poziomowi zaawansowanymi. Następny w kolejności będzie już Certificate of Proficiency in English. Jego zdanie pokazuje, że nasz poziom angielskiego jest płynny i bez żadnych problemów możemy się nim posługiwać w każdym aspekcie życia.
Ogromna wiedza
Przystępując co CPE musi znać angielski bardzo dobrze. Co to oznacza w praktyce? Musimy bez problemów rozumieć większość tekstów w tym języku, zarówno tych które słyszymy jak i tych czytanych. Co więcej nie wystarczy nam jedynie angielski używany na co dzień. Równie ważny jest ten naukowy i bardziej urzędowy. Jednym słowem ważne jest to, byśmy mogli porozumiewać się w tym języku niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy: na wykładzie, oficjalnych spotkanych, a nawet podczas negocjacji.
Jak wygląda egzamin?
Podobnie jak w przypadku FCE i CAE, tak i CPE składa się z czterech części. Pierwsza z nich to oczywiście czytanie. Jednak poszerzone o kwestie gramatyczne. Trwa dokładnie półtorej godziny i a zdobyte punkty to aż 40% całej punktacji na egzaminie. Test polega na dokładnym przeczytaniu tekstu, który z pewnością nie będzie należał do najłatwiejszych, a następnie rozwiązaniu w oparciu o niego kilku zadań. Z kolei w części gramatycznej musimy poradzić sobie z naprawdę skomplikowanymi konstrukcjami.
Kolejne jest pisanie, na tę część również zaplanowana jest godzina i trzydzieści minut, zmniejsza się jednak ilość możliwych do zdobycia punktów (20%). Tekst, który będziemy musieli przygotować ma mieć długość między trzysta, a trzysta pięćdziesiąt słów. Do dość sporo biorąc pod uwagę to, ze do napisania możemy mieć naprawdę różne treści. Może być to na przykład standardowy list, lub profesjonalny raport.
Krótszym elementem egzaminu jest słuchanie. Mamy na nie dokładnie 40 minut. Egzaminatorzy pozwolą nam na dwukrotne wysłanie nagrania, a następnie będziemy musieli rozwiązać kilka zadań. Mogą być one bardzo różne. Od wypełniania luk, poprzez testy wyboru, aż po bardzo popularne „prawda/fałsz”.
Mówienie trwa najkrócej – około 16 minut i jest już ostatnią częścią CPE. Rozmowy są przeprowadzane razem z innym kandydatem. Dostajemy temat do rozmowy i musimy ją zasymulować.
Jak się przygotować do CPE?
Jak widać test ten nie należy do najłatwiejszych. Jest dużym wyzwaniem nawet dla osób, które uczą się angielskiego od wielu lat. Należy więc dobrze się do tego przygotować. Najlepiej wybrać się na dodatkowe zajęcia, które często są prowadzone w oparciu o testy. Nie możemy zapominać o kontakcie z tak zwanym żywym językiem, który najlepiej przygotuje nas do ustnego egzaminu. Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca, w którym będziemy mogli podejść do zdawania. Egzaminy FCE, CAE i inne w Krakowie odbywają się w naszej szkole. Każdy z nich kilka razy do roku.