Egzaminy CAE przeznaczone są dla osób, które chcą certyfikatem potwierdzić wysoki poziom posiadanych umiejętności językowych. Umożliwiają sprawdzenie się w każdym aspekcie języka – od słownictwa i zasad gramatyki, przez czytanie i pisanie, aż po rozumienie ze słuchu i mówienie. Co więcej, certyfikat CAE jest honorowany przez ponad 3 tysiące organizacji na całym świecie, w tym przez pracodawców, instytucje rządowe i uczelnie wyższe.
Przygotowania do egzaminów CAE warto rozpocząć odpowiednio wcześniej. To, czy wybierzemy specjalnie dostosowane zajęcia w szkołach językowych, takich jak krakowski czy warszawski Lincoln, czy samodzielną naukę, zależy już od indywidualnych preferencji i potrzeb. Ucząc się na własną rękę, warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą pomóc zdobyć upragniony certyfikat.
Odpowiednie materiały
Przygotowując się do egzaminów CAE, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w pomoce naukowe na odpowiednim poziomie zaawansowania. Przydatne będą podręczniki z ćwiczeniami, które umożliwią zastosowanie wiedzy w praktyce, a także różnego rodzaju nagrania dźwiękowe. Dzięki nim, możemy w prosty sposób doskonalić rozumienie ze słuchu, które jest jedną ze sprawdzanych umiejętności.
Znajomość struktury egzaminu
Przed przystąpieniem do egzaminów certyfikacyjnych, takich jak Egzaminy CAE, warto zapoznać się z zadaniami z poprzednich lat i je rozwiązywać w ramach przygotowań. Pozwoli to podczas samego testu uniknąć zaskoczenia, związanego z rodzajem zadań, oraz na wcześniejsze poznanie struktury egzaminu. Zdający, który wie, jak ułożone są poszczególne części egzaminu może efektywnie wykorzystać czas, który jest mocno ograniczony. Ponadto, wiedza o tym, czego można się spodziewać, pozwala w pewnym stopniu zredukować stres.
Praca z zegarem
Czas na poszczególne części egzaminu CAE jest ograniczony i różni się w zależności od zagadnienia. Na wykonanie testu leksykalno-gramatycznego, połączonego ze sprawdzeniem umiejętności czytania ze zrozumieniem, podobnie jak na pisanie, przeznaczone jest półtorej godziny, natomiast na część związaną ze słuchaniem – 40 minut. Wykonując próbne egzaminy warto wziąć ten aspekt pod uwagę, co pozwoli oswoić się z presją czasu i nauczyć się efektywnie nim zarządzać.
Stały kontakt z językiem
Jak powszechnie wiadomo, nic tak nie pomaga w nauce języka obcego jak systematyczność i praktyka. Ucząc się angielskiego, warto zdecydować się na rozwiązania, dzięki którym można mieć stały kontakt z językiem. W tym celu skorzystać można z różnego rodzaju aplikacji mobilnych, przeznaczonych do rozwijania umiejętności językowych. Ponadto, pozytywne efekty przynieść może także oglądanie filmów w oryginalnych wersjach, czytanie w języku angielskim, a nawet zmiana języka w telefonie na angielski.
Planowanie nauki
Systematyczność to jeden z kluczy do sukcesu w nauce języków obcych. Przygotowując się do egzaminu CAE warto zaplanować poszczególne etapy nauki w taki sposób, aby dzięki regularnym powtórkom jak najlepiej utrwalić materiał. Ponadto, korzystnie na cały proces kształcenia może wpłynąć określanie celów na dany okres, co umożliwi proste monitorowanie efektów nauki, a w dłuższej perspektywie – zmotywuje do podejmowania dalszych działań.