Wakacyjny wyjazd poza granicę kraju często przyprawia nas o ból głowy. Zaplanowanie urlopu, spakowanie odpowiedniej ilości rzeczy, rezerwacja noclegu i biletów lotniczych – to tylko część zadań. Okazuje się jednak, że żadne z nich nie stresuje nas tak bardzo jak rozmowy w obcym języku. Najbardziej boimy się dialogów na lotnisku, ponieważ nie chcemy popełnić błędu który mógłby nam przeszkodzić w podróży. Jak więc odpowiednio się do tego przygotować?
Na początek mała powtórka
Niemal każdy z nas na którymś etapie nauki natknął się na języki obce. Najczęściej był to oczywiście angielski. Po szkole, czy studiach często przestajemy używać obcojęzycznych zwrotów, a co za tym idzie wiele słówek ulatuje nam z pamięci. Przed wyjazdem warto przypomnieć sobie najważniejsze z nich. Do tego celu wystarczą kieszonkowe rozmówki. Jeśli mamy nieco więcej czasu możemy udać się na szybki kurs języka obcego.
To trzeba wiedzieć
Procedury na lotniskach na całym świecie są bardzo podobne, dlatego aby się do nich przygotować musimy zastanowić się jak przebiega cały proces w naszym kraju. Z pewnością zostaniemy zapytani o paszport, czy bagaż. W niektórych krajach także o cel podróży. Jakie angielskie zwroty przydadzą się nam na lotnisku? Poniżej najważniejsze z nich:
- Your passport please (Proszę o Pani/Pana paszport)
- How many pieces of luggage have you got? (Ile bagażu ma Pan/Pani ze sobą)
- The flight in cancelled (Lot jest odwołany)
- Your boarding pass please (Proszę pokazać Pani/Pana kartę pokładową)
- Do you have your booking reference (Czy ma Pani/Pan numer rezerwacji)
- I’ve come to collect my tickets (Przyszedłem odebrać moje bilety)
Oprócz tego typu zdań, powinniśmy znać także podstawowe wyrażenia, które mogą okazać się niezbędne podczas poruszania się na lotnisku.
- Arrivals (przyloty)
- Departures (odloty)
- Toilets (toalety)
- Lockers (przechowalnia biletów)
- Duty free shopping (strefa zakupów wolnocłowych)
- Passport control (kontrola paszportów)
- Delayed (samolot opóźniony)
- Cancelled (samolot odwołany)
- Arrivals board (tablica przylotów)
Oczywiście są to tylko niektóre z ważniejszych wyrażeń. Przed podróżą możemy sobie zanotować te, z których zapamiętaniem mamy problem. Lepiej jednak będzie się ich nauczyć. Pamiętajmy, żeby wsłuchiwać się dokładnie w to, co mówią do nas pracownicy lotniska. Nieco inny akcent może nas zmylić, dlatego tak ważne jest skupienie. Jeśli jednak będziemy mieli problem ze zrozumieniem pytania czy polecenia poprośmy o jego powtórzenie (Could you repeat that please?). Najważniejsze jest to, by się nie stresować. Kiedy jesteśmy zdenerwowani mamy dużo większe problemy z komunikacją, szczególnie w obcym języku.
Wakacje za granicą mogą być świetną przygodą. Nie warto sobie jej psuć zamartwianiem się znajomością języka. Wyjazd zazwyczaj planujemy z wyprzedzeniem, będziemy wiec mieli mnóstwo czasu na to, by odpowiednio się do niego przygotować: powtórzyć najbardziej przydatne zwroty i wyposażyć się w podręczne rozmówki. Gdy pokonamy swoje bariery, przekonamy się jak wiele słówek znamy i jak łatwo może przebiegać komunikacja w języku obcym.