Angielski jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Choć w rankingu liczby użytkowników, dla których jest on mową ojczystą znajduje się „dopiero” na 3. miejscu, absolutnie dominuje jako tzw. drugi język. Dlatego np. na indywidualny kurs języka angielskiego możesz się wybrać nie tylko do Wielkiej Brytanii czy USA. Co warto wiedzieć o angielskim w krajach innojęzycznych? Sprawdź!
1. Angielski jest językiem urzędowym w ponad 40 krajach
Tak, tak. Lista ta jest znacznie dłuższa niż lista państw powszechnie utożsamianych z językiem Szekspira. Poza Wielką Brytanią, Irlandią, USA, Kanadą czy Australią znajdują się na niej m.in.: Hongkong, Tanzania, Fidżi, Filipiny, Indie, Nigeria, Pakistan czy Mauritius. Z punktu widzenia Europejczyka ważną informacją jest to, że angielski na Malcie również ma status języka urzędowego. I to właśnie tutaj na indywidualny kurs języka angielskiego, a także zajęcia grupowe, wybierają się każdego roku tysiące osób.
2. Angielski to najpopularniejszy drugi język na świecie
Choć to chiński (mandaryński) jest językiem, który ma największą liczbę użytkowników na świecie, to angielski dominuje w kontaktach międzynarodowych – zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Jako drugi język ma aż 612 milionów użytkowników na wszystkich kontynentach. To dlatego warto zapisać się na indywidualny kurs języka angielskiego lub zajęcia w grupie, aby nauczyć się swobodnie w nim porozumiewać.
3. Holendrzy to „mistrzowie” angielskiego
Jak wskazuje raport English Proficiency Index z 2018 roku, to mieszkańcy Holandii są najbardziej biegli w posługiwaniu się językiem angielskim. Dlaczego? Między innymi z uwagi na dużą zbieżność między niderlandzkim a językiem Szekspira.
4. Skandynawowie są równie biegli w posługiwaniu się angielskim
W krajach takich jak Szwecja, Dania oraz Norwegia, które znajdują się w rankingu English Proficiency Index tuż za Holandią, indywidualny kurs języka angielskiego nie jest potrzebny zbyt wielu osobom. Efektywny system edukacji oraz – ponownie – dość znaczące podobieństwo między językami szwedzkim, duńskim czy norweskim a angielskim sprawiają, że większość dorosłych mieszkańców tych krajów płynnie rozmawia w języku Szekspira.
5. Polska na wysokim miejscu w rankingu biegłości
Choć może Ci się wydawać, że wielu Polakom przydałby się indywidualny kurs języka angielskiego, jest z nami lepiej, niż myślisz. W rankingu English Proficiency Index z 2018 roku nasz kraj zajmował 13 miejsce. To nieco gorzej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy byliśmy na ósmej pozycji, ale trzeba przyznać, że taki rezultat jest całkiem zadowalający. Nie oznacza to oczywiście, że nie może być lepiej – zwłaszcza że dziś uczniowie, i to w każdej grupie wiekowej, mają szeroki wybór możliwości podnoszenia swoich kompetencji. Na grupowy lub indywidualny kurs języka angielskiego możesz się zapisać i stacjonarnie, i on-line.
Czas zatem popracować nad swoimi umiejętnościami, aby Polska już za kilka lat zaczęła dorównywać Skandynawom, a komunikacja po angielsku stała się dla nas prawdziwą przyjemnością!