Brytyjscy twórcy w dużej mierze przyczynili się do rozwoju światowej kultury oraz sztuki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ojcem thrillerów był wybitny reżyser i scenarzysta pochodzący z Londynu. Krótko omawiamy dzieła, które stworzył Alfred Hitchcock – filmy, które zrewolucjonizowały kino!
Alfred Hitchcock – filmy i życiorys
Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 roku w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 roku w Los Angeles) był angielskim reżyserem, scenarzystą oraz producentem. Uznaje się go za jednego z najbardziej wpływowych twórców filmowych w historii kina, a także mistrza suspensu i twórcę gatunku thriller. Sławę zyskał, dzięki serialowi kryminalnemu Alfred Hitchcock przedstawia (lata 1955-1962).
Alfred przyszedł na świat w pobliżu dzielnicy, w której grasował słynny morderca Kuba Rozpruwacz. Jego rodzice byli dość ortodoksyjnymi katolikami. Od najmłodszych lat interesował się kinem. Z wiekiem jego wielką pasją stało się też czytanie akt seryjnych morderców.
Uczęszczał do katolickich placówek edukacyjnych. Był dobrym, zdolnym uczniem. Ukończył University of London, a następnie podjął pracę w Hanley Telegraph Company, studiując równocześnie historię sztuki. Ilustrował broszury reklamowe i przygotowywał je do wydania. W międzyczasie zaciągnął się do regimentu kadetów królewskich saperów.
W latach 20. znalazł pracę w słynnej wytwórni Paramount i został asystentem reżysera. Intensywnie pracował przy produkcji niemych filmów oraz rozwijał swoją karierę, w tym też w Niemczech. Tam wyreżyserował swój pierwszy kryminał, Ogród rozkoszy (1925 rok). Pod koniec lat 30. udał się do USA. W latach 40. zaczął eksperymentować z różnymi gatunkami kina, tworząc filmy m.in. szpiegowskie, kryminalne, wojenne, ale też i komediowe.
Na początku 1949 roku reżyser podpisał umowę z Warner Bros. Lata 50. i 60. uznaje się za złotą erę twórczości Hitchcocka. Współpracował wtedy z największymi studiami, w tym Universal Pictures czy Paramount. W tamtym okresie stworzył swoje najsłynniejsze dzieło, Psychozę (1960 roku). U schyłku życia jego kariera miała gorsze i lepsze momenty. Jednym z jego najbardziej cenionych ostatnich dzieł był Szał (1972 roku). W 1978 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia zakończył działalność. Miał jedną żonę i córkę. Zmarł na skutek niewydolności nerek w roku 1980 roku.
Chciałbyś zapoznać się ze szczegółową historią życia oraz filmów Alfreda Hitchcocka? Znajomość jego ojczystego języka da Ci dostęp do najlepszych materiałów. Zapisz się na angielski – Warszawa to odpowiednie miejsce, by nauczyć się tego języka.
Charakterystyka twórczości i filmów Alfreda Hitchcocka
Filmy Alfreda Hitchcocka były absolutnie wyjątkowe. Reżyser wypracował charakterystyczny styl, który obejmował m.in. nietypową pracę kamery, kontrast między światłem a cieniem czy eksponowanie silnych emocji przez tworzenie napięcia w pojedynczej sekwencji. Eksperymentował z nowymi technikami nagrywania, tak kierując kamerę, by dawać wrażenie podglądania. W intrygujący sposób łączył skrajności: elementy dreszczowca z komedią, napięcie z pantomimą oraz realizm z teatralnością. Lubił też wykorzystywać scenografię. Jako jeden z pierwszych twórców wprowadził również tzw. cameo, czyli pojawiał się w swoich własnych filmach jako przypadkowe postaci, np. przechodzień.
Inspirował się twórczością Edgara Allana Poego, Gilberta Keitha Chestertona, Wilkiego Collinsa oraz Friedricha Wilhelma Murnaua. Istotny wpływ na angielskiego reżysera miała również kinematografia niemiecka z okresu 1924–1925.
Do oglądania filmów Alfreda Hitchcocka potrzebne są Ci napisy lub lektor? Zapisz się na angielski – Kraków to jedno z bardzo wielu miejsc, w których poznasz ten język od podstaw!
Alfred Hitchcock – filmy
Podczas trwającej 60 lat kariery Hitchcock wyreżyserował 53 filmy fabularne. Sześć z nich było zestawianych w pierwszej dziesiątce podsumowań roku w amerykańskim box offisie. Czternaście produkcji zdobyło zaś przynajmniej jedną nominację do Oscara, z czego pięć otrzymało co najmniej jedną statuetkę. Z kolei dziewiętnaście produkcji (po uwzględnieniu inflacji), przekroczyło sumę 100 milionów dolarów dochodu na rynku krajowym.
Do najsłynniejszych, najważniejszych filmów Alfreda Hitchcocka zalicza się m.in.:
- Osławiona (1946 rok),
- Nieznajomi z pociągu (1951 rok),
- Okno na podwórze (1954 rok),
- Człowiek, który wiedział za dużo (1956 rok),
- Zawrót głowy (1958 rok),
- Północ, północny zachód (1959 rok),
- Psychoza (1960 rok),
- Ptaki (1963 rok),
- Marnie (1964 rok).
Interesujesz się kinematografią lub kulturą i sztuką brytyjską? Zapisz się na angielski online, by móc jeszcze świadomiej poznawać filmy Alfreda Hitchcocka oraz dzieła innych kultowych twórców!