Współcześnie wiele osób, w szczególności reprezentantów młodszych pokoleń, każdego dnia ma kontakt z komputerem. Na ekranie wyświetlane są nie tylko wybierane treści, ale też szereg komunikatów systemowych. Jeśli sprzęt i oprogramowanie zakupiono w Polsce, domyślnie będą one zapisane po polsku. Osoby uczące się języka obcego mogą jednak dostosować ustawienia, by codziennie mieć z nim kontakt. Wyjaśniamy, dlaczego zmiana języka w komputerze to ciekawy sposób na rozwijanie swoich umiejętności lingwistycznych!
Zmiana języka w komputerze jako sposób na naukę języka obcego – dlaczego warto?
W nauce języka obcego bardzo ważne jest opanowanie zasad gramatycznych oraz poznawanie nowych słówek, ale ogromne znaczenie ma praktyka. Nawet jeśli dobrze zna się np. angielski, ale na co dzień w ogóle się z niego nie korzysta i nie ma się z nim kontaktu, z czasem można stracić swobodę w praktyce. Z tego względu lektorzy często zalecają swoim kursantom dodatkowo m.in. oglądanie filmów/seriali, słuchanie muzyki czy czytanie książek/artykułów w obcym języku.
Ciekawym rozwiązaniem jest również zmiana języka w komputerze. Sposób ten świetnie sprawdzi się niezależnie od poziomu zaawansowania językowego. Większość osób codziennie korzysta z PC czy laptopa w pracy, na uczelni czy w domu. Zmieniając ustawienia jest się niejako zmuszonym do kontaktu z obcym językiem, nawet jeśli nie ma się czasu na inne formy, np. obejrzenie filmu czy przeczytanie książki. Osoby początkujące mogą mieć trochę problemów, ale wystarczy słownik czy translator. Sprawdzając potrzebne słówka i zwroty ma się pewność, że od razu się je zapamięta – w przeciwnym razie bardzo prawdopodobne są problemy z obsługą sprzętu.
W przypadku osób, które lepiej znają już dany język, zmiana ustawień może być świetnym sposobem na utrwalenie zdobytej wiedzy. W ten sposób utrzymują kontakt z językiem, dlatego minimalizują ryzyko, że zapomną o przydatnych zwrotach czy słówkach. Ćwiczenie czyni mistrza, a jak wiadomo, nie zawsze ma się czas czy ochotę na wykonywanie zadań z podręcznika. Warto więc wdrożyć w swoim życiu codziennym drobne zmiany, których w praktyce prawie w ogóle się nie odczuje, a będą efektywne.
Jakie korzyści daje zmiana języka w komputerze na obcy?
Zmiana języka w komputerze daje wiele korzyści. Nic nie kosztuje, nie jest trudna i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. Jest też o wiele przyjemniejszym sposobem na naukę niż rozwiązywanie nudnych, powtarzalnych ćwiczeń czy przeglądanie fiszek. Takie rozwiązanie:
- pomaga poznawać nowe słówka i zwroty – w systemie operacyjnym pojawia się wiele wyrażeń, które są jak najbardziej przydatne w życiu codziennym. Są to nie tylko określenia techniczne, ponieważ komunikaty, komendy, opisy ustawień itp. często dotyczą prozaicznych zagadnień. Nie są to też tylko równoważniki zdań – komputer w wielu przypadkach „pyta” użytkownika o jakieś zdarzenie. Dzięki temu można przyswoić sporo fraz.
- przyczynia się do podświadomego zapamiętania prawidłowego zapisu – obcowanie z tekstem pomaga utrwalić wygląd poszczególnych słów, czyli ich prawidłowy zapis. W ten sposób ogranicza się ryzyko popełniania błędów w pisowni.
- utrwala zdobytą wiedzę i zapewnia nienachalny kontakt z językiem – im więcej obcuje się z językiem, tym mniejsze ryzyko, że nastąpi regres w umiejętnościach. W ten sposób stymuluje się też mózg, zachęcając do dalszej nauki.
- motywuje do „przestawienia się” na myślenie w języku obcym – jeśli chce się płynnie posługiwać językiem, trzeba nauczyć się od razu formułować myśli i wypowiedzi. Podczas korzystania z komputera ze zmienionymi ustawieniami można podświadomie to trenować.
Jak zmienić język w komputerze?
Proces zmiany języka w komputerze jest z reguły bardzo prosty. W przypadku systemu operacyjnego Windows ścieżka wygląda następująco:
Panel Sterowania -> Zegar, język i region -> Język -> [język do wyboru – jeśli nie ma go na liście, należy kliknąć opcję: „dodaj język”] -> Dodaj -> [język] Opcje -> Pobierz i zainstaluj paczkę językową -> Zamknij -> Opcje -> [język] ustaw jako domyślny.
Po tym wystarczy się wylogować i zalogować ponownie. Użytkownicy innych systemów operacyjnych (np. macOS czy Linux) też nie powinni mieć większych problemów z tym zadaniem, ewentualnie mogą sprawdzić instrukcję czy poszukać poradników w internecie.
Zmiana języka w komputerze to dobre rozwiązanie na początek, ale warto pójść krok dalej. Ustawienia można dostosować także w m.in.:
- interfejsach serwisów streamingowych,
- social media,
- grach wideo,
- smartfonie, TV i innych sprzętach.
Dzięki temu maksymalnie zwiększa się codzienny kontakt z językiem obcym i uczy się go podświadomie, przy okazji wykonywania zwyczajnych czynności.
Obawiasz się, że zmiana języka w komputerze mogłaby być jeszcze zbyt dużym wyzwaniem dla Ciebie? Zapisz się na kurs, by zdobyć lub przypomnieć sobie podstawy. Zrób test na poziom angielskiego, by dowiedzieć się, jaką grupę wybrać.