Zdania podrzędnie złożone dostarczają wiele dodatkowych informacji na temat miejsc, osób, wydarzeń czy zjawisk. Jeśli chce się tworzyć bardziej zaawansowane wypowiedzi, należy je stosować. Wyjaśniamy jak wygląda tzw. zdanie względne w języku angielskim oraz kiedy się je stosuje!
Zdanie względne w języku angielskim – co to jest?
Zdanie względne w języku angielskim (relative clause) to zdanie składowe, w którym zawarta jest informacja o danym przedmiocie, osobie, miejscu itp. W przeciwieństwie do zasad języka polskiego, jest wprowadzone bezpośrednio, bez konieczności stosowania przecinka. Pomaga doprecyzować, czego dotyczy wypowiedź. Wyróżnia się dwa rodzaje tej konstrukcji.
Pierwszą odmianą są zdania względne określające (Defining Relative Clauses) – jasno i konkretnie określają osobę, zwierzę, przedmiot, miejsce lub czas. Bez nich nie byłoby wiadomo, o co chodzi, a wypowiedź mogłaby nie mieć sensu, np.:
- The car that is parked outside shop is mine. – Samochód, który jest zaparkowany przed sklepem, jest mój.
Gdyby wypowiedź brzmiała: “The car is mine.”, jej odbiorca mógłby być zdezorientowany – nie wiadomo, o którym samochodzie mowa, bo brakuje kontekstu i doprecyzowania.
Drugą odmianą są zdania względne nieokreślające (Non-defining Relative Clauses) –wprowadzają dodatkowe informacje, które mogłyby zostać pomięte. Pełnią funkcję wtrącenia, urozmaicenia, np.:
- The students, who are very intelligent, take part in the contest. – Studenci, którzy są bardzo inteligentni, biorą udział w konkursie.
Zdanie: “The students take part in the contest.” jest jasne i nie wymaga dopełnienia. Uwaga o ich inteligencji jest tylko wtrąceniem, dodatkową pochwałą.
UWAGA! W Non-defining Relative Clauses nie stosuje się zaimka that!
Zagadnienie to wydaje Ci się szczególnie skomplikowane? Zapisz się online na angielski. Warszawa to jedno z miejsc, w których możesz uczęszczać do naszej szkoły. Rozszerzysz tutaj swoje bieżące umiejętności, a także będziesz mógł przećwiczyć je w praktyce.
Zaimki w zdaniu względnym po angielsku
Ważnym elementem zdań względnych są zaimki:
- who – odnosi się do osób, np. This is the artist who made this sculpture. – To jest artysta, który wykonał tę rzeźbę;
- which – odnosi się do zwierząt i rzeczy, np. At this restaurant they serve food which I like most. – W tej restauracji serwują jedzenie, które najbardziej lubię;
- that – odnosi się do ludzi, zwierząt i przedmiotów (zwykle stosowany w mowie potocznej), np. This is the guy that I talked to two days ago. – To jest ten facet, z którym rozmawiałem dwa dni temu;
- whose – odnosi się do ludzi i określa przynależność, np. That’s the neighbour whose dog is always barking. – To jest ten sąsiad, którego pies ciagle szczeka;
- whom – odnosi się do ludzi i w języku oficjalnym znaczy „którego”, „którą”, „których”, „które”, np. This is the woman whom I seen yesterday. – To jest ta kobieta, którą wczoraj widziałem;
- where – odnosi się do miejsca, np. This is the place where we are going to stay for a while. – To jest miejsce, w którym zostaniemy na jakiś czas;
- when – odnosi się do czasu, np. The times when I used to forgive him are over. – Czasy, w których mu wybaczałem, się skończyły.
- why – używa się go, by podać powód, np. This is the reason why we broke up. – To jest powód, dla którego się rozstaliśmy.
Co ciekawe, that w mowie potocznej czasami zastępuje who, whom oraz which. Jest to dozwolone tylko wtedy, gdy przed zaimkiem nie występuje przecinek ani przyimek, np.:
- This is the girl whom I talked to yesterday. -> This is the girl that I talked to yesterday. – To jest dziewczyna, z którą wczoraj rozmawiałem.
Coś jest dla Ciebie niejasne? Jeśli przydałaby Ci się gruntowna powtórka, zapisz się online na angielski. Kraków to miasto, w którym znajdziesz naszą szkołę. Pod okiem naszych wykwalifikowanych specjalistów podniesiesz swoje umiejętności językowe i już żadna rozmowaz z obcokrajowcem nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.
O czym pamiętać, tworząc zdanie względne w języku angielskim?
W języku angielskim, szczególnie w codziennych sytuacjach, zazwyczaj stara się skracać wypowiedzi. W pewnym przypadkach można uprościć zdanie względne, pomijając zaimek (who, whom, which, that). Jest to możliwe wtedy, gdy pełni funkcję dopełnienia (nie opisuje wykonawcy czynności), np.
- He is the person who I am going to live with. -> He is the person I am going to live with. – On jest osobą, z którą będę mieszkać.
W tym przykładzie who nie odnosi się do podmiotu zdania, dlatego może zostać pominięte. Nie można by było tego zrobić, jeśli wypowiedź brzmiałaby np.:
- He is the person who helped me yesterday. – On jest osobą, która mi wczoraj pomogła.
UWAGA! Zaimków: whose, when i where nie wolno pomijać!
W relative clauses trzeba zwracać uwagę nie tylko na zaimki, ale też przyimki. Powinny znajdować się po czasowniku, np.:
- This is the news I was waiting for! – To jest wiadomość, na którą czekałem!
- That is the guy I was talking about! – To jest ten facet, o którym Ci mówiłem!
Zdanie względne może być dodatkowym urozmaiceniem, ale też wyjątkowo ważnym elementem wypowiedzi. Masz wrażenie, że jeszcze nie do końca rozumiesz to zagadnienie? Zapis się na angielski online, a będziesz w pełni swobodnie posługiwać się obcym językiem!