W języku angielskim czas przeszły ciągły jest odpowiednikiem polskiego trybu niedokonanego. Jest bardzo często wykorzystywany, ale na szczęście jego budowa jest dość prosta. Wyjaśniamy, kiedy się go stosuje oraz jak tworzyć zdania w Past Continuous?
Past Continuous – co to za czas i kiedy się go stosuje?
Past Continuous to czas przeszły ciągły. Podczas nauki języka poznaje się go zaraz po podstawowym czasie przeszłym Past Simple. Wykorzystujemy go w sytuacji, kiedy chcemy opowiedzieć o czynności, która odbywała się w przeszłości. Przy tym nie podaje się jednak żadnych informacji na temat tego, czy przyniosła jakieś skutki.
Zdania w Past Continuous tworzy się wtedy, gdy opisuje się:
- czynność, która odbywała się w przeszłości w sposób ciągły (zazwyczaj wskazując przy tym, jak długo trwała), np. She was sleeping whole day. – Ona spała cały dzień;
- czynność, która odbywała się w określonym momencie w przeszłości, np. It was raining heavily three days ago. – Trzy dni temu mocno padało;
- przynajmniej dwie czynności, które odbywały się w tym samym czasie w przeszłości. Łączy się je za pomocą słówka while (podczas gdy), np. She was sleeping while he was doing the dishes. – Ona spała, kiedy on zmywał naczynia;
- irytującą czynność, która regularnie odbywała się w przeszłości, np. Adam was complaing all the time. – Adam ciągle narzekał;
- dłużej trwającą czynność z przeszłości (Past Continuous), przerwaną przez krótszą (Past Simple), np. Eve was studying in her bedroom when she heard a strange noise. – Eve uczyła się w swojej sypialni, gdy usłyszała dziwny hałas.
Past Continuous ma typowe okoliczniki czasu. Wśród nich można wymienić:
- all day/ all morning/ all night – cały dzień/cały poranek/całą noc itd.
- all the time – cały czas
- as – kiedy, podczas gdy
- at five – o piątej
- still – wciąż
- when – kiedy
- while – podczas gdy
- yesterday/ last evening/ last night itd. – wczoraj/ wczoraj wieczorem/ wczoraj w nocy itd.
Jak tworzy się zdania w Past Continuous?
Zdania w Past Continuous tworzy się na bardzo prostej zasadzie. Na czas ten składają się dwa elementy: operator was (pierwsza i trzecia osoba liczby pojedynczej – I, he, she, it) albo were (druga osoba liczby pojedynczej oraz liczba mnoga – you, we, you, they), a także czasownik z końcówką -ing. Schemat wygląda następująco:
- podmiot + was/were + orzeczenie (czasownik + –ing) + reszta zdania
Na przykład:
- It was raining yesterday. – Cały weekend padało.
Dookreślenie czasu (np. while, when, two hours ago, yesterday), w którym miała miejsce opisywana czynność, może znaleźć się także na początku zdania, np.:
- Yesterday at six it was raining heavily. – Wczoraj o szóstej mocno padało.
Jak tworzy się przeczące zdania w Past Continuous?
Przeczące zdania w Past Continuous tworzy się poprzez dodatnie słówka not po operatorze was/were (przed orzeczeniem z końcówką –ing). Wzór wygląda tak:
- podmiot + was/were + not + orzeczenie (czasownik + –ing) + reszta zdania
Potocznie stosuje się formy skrócone: wasn’t/weren’t.
Przykładowe zdanie:
- I wasn’t doing anything wrong! – Nie robiłam nic złego!
Jak tworzy się pytania w Past Continuous?
Pytające zdania w Past Continuous tworzy się za pomocą inwersji – oznacza to, że trzeba postawić operator przed podmiotem. Do tego można dodać zaimek pytający. Konstrukcja ma wówczas taką formę:
- zaimek pytający: Who (kto?), What (co?/jaki?), Why (dlaczego?), Where (gdzie?), When (kiedy?), Which (który?) albo How (jak?) + was/were + podmiot + orzeczenie (czasownik + -ing) + reszta zdania
Na przykład:
- What were you doing whole day? – Co robiłeś przez cały dzień?
Masz jeszcze wątpliwości, jak tworzyć zdania w Past Continuous? A może ogólnie masz kłopot z czasami przeszłymi? Zapisz się na nasze kursy, a szybko przyswoisz sobie wszystkie zagadnienia gramatyczne! W ofercie znajdziesz: