Na maturze z angielskiego sprawdzana jest nie tylko znajomość gramatyki czy rozumienie tekstu słuchanego i czytanego, ale też umiejętność napisania krótkiego tekstu. Jednym z kilku typów wypowiedzi, które mogą pojawić się na arkuszu rozszerzonym, jest list formalny. Radzimy, jak poprawnie go napisać oraz jakie przydatne zwroty warto znać!
List formalny – w jakich sytuacjach się go pisze?
Wpisywanie w wyszukiwarkę frazy „list formalny zwroty” to trochę za mało, by dobrze przygotować się do matury. Jeśli chcesz zyskać maksymalną liczbę punktów za zadanie pisemne, musisz dobrze znać strukturę tekstu oraz wiedzieć, na co komisja szczególnie zwraca uwagę.
Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest list formalny. Jest to wiadomość kierowana do ważnego adresata, w nieco poważniejszym, oficjalnym tonie. Może być to np. list do redakcji, pracodawcy czy władz miasta. Najważniejsze jest, by stosować odpowiedni język. Powinno się unikać m.in. określeń potocznych, skrótów, idiomów, powszechnych przymiotników (np. interesting, good, big) czy zbyt prostych konstrukcji. Z pewnością dobrze odebrane będzie stosowanie np. strony biernej, okresów warunkowych czy inwersji stylistycznych.
Oczywiście przy tym trzeba zadbać o poprawność, nie tylko pod względem gramatycznym, interpunkcyjnym i ortograficznym, ale też stylistycznym oraz merytorycznym. List formalny ma być zgodny z poleceniem, czyli musi:
- spójnie i logicznie omawiać wszystkie zagadnienia zawarte w opisie zadania,
- zmieścić się w limicie słów (200-250),
- mieć wyraźny podział na akapity oraz wyróżnione zwroty na początku i końcu.
Jak napisać list formalny?
Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim elementom tego tekstu. Nawet jeśli przygotujesz sobie w notesie sekcję zatytułowaną „list formalny zwroty” i wypiszesz sporo ciekawych przykładów, musisz jeszcze wiedzieć, jak ich używać. Przede wszystkim powinieneś zapamiętać układ tekstu. Omówmy po kolei każdą część.
1) Zwrot do adresata
Na samym początku należy umieścić zwrot do adresata – wszystkie jego dane oraz tytuły muszą być zapisane w lewym górnym rogu obszaru do pisania. Istnieje kilka sposobów na to, jak można zawrócić się do odbiorcy listu. Wiele zależy od tego, ile informacji dostanie się w poleceniu. Najczęściej stosuje się:
- Dear Sir/Madam – gdy nie zna się nazwiska adresata;
- Dear Mr. XYZ/ XYZ/ Miss XYZ – gdy zna się nazwisko adresata;
- Dear Ms. XYZ – gdy zna się nazwisko, ale nie wiadomo, czy kobieta jest zamężna;
- Dear Sirs – gdy pisze się do większego grona odbiorców, których nie zna się osobiście;
- To whom it may concern – gdy w ogóle nie zna się obiorców.
Po zwrocie stawia się przecinek, po czym przechodzi się kolejnej części w nowej linii, zostawiając odstęp.
2) Wstęp
Na początku listu najlepiej się przedstawić, a następnie krótko wyjaśnić cel pisania listu. Można powołać się na konkretną osobę, sytuację czy okoliczności, jeśli oczywiście są one wspomniane w treści polecenia. Przydatne w tym mogą być takie zwroty, jak:
- I am writing to you regarding… – Piszę do Państwa w sprawie…;
- I am writting to you in connection with… – Piszę do Państwa w związku z…;
- Further to… –Nawiązując do…;
- I am writting to you on behalf of… – Piszę do Państwa w imieniu…
2) Rozwinięcie
W tej sekcji należy rozwinąć myśl zasygnalizowaną we wstępie. Trzeba podać konkretne informacje, a także umieścić ewentualne prośby, zapewnienia, wątpliwości, pytania, wiadomości itp. Najważniejsze, by ująć wszystko to, co zostało wymienione w poleceniu. Tutaj przydać mogą się takie zwroty, jak np.:
- I am interested in… and I would like to know… –Jestem zainteresowany… i chciałbym dowiedzieć się…;
- I am delighted to inform you that … – Mam przyjemność poinformować, że…;
- After careful consideration we have decided… – Po rozpatrzeniu sprawy, zdecydowaliśmy…;
- I would be grateful if you could … – Byłbym wdzięczny, jeśli mogliby Państwo…;
- Would you be so kind as to… –Czy byłby Państwo tak uprzejmi…
3) Zakończenie
W tym akapicie powinno się podsumować cały list oraz jasno wyrazić swoje oczekiwania względem adresata, np. prosząc go o szybką odpowiedź, przesłanie czegoś, zareagowanie na jakieś zdarzenie. Można również wspomnieć o tym, że dodaje się jakiś załącznik, np. CV. Jak najbardziej dobrze jest podziękować za pomoc. Warto stosować takie zwroty, jak np.:
- I would be most grateful if you would look into this matter as soon as possible – Będę bardzo wdzięczny za zapoznanie się ze sprawą tak szybko, jak to możliwe;
- I look forward to the possibility of working together – Z nadzieją czekam na możliwość współpracy;
- I am attaching… for your consideration. – Załączam… do Państwa wiadomości;
- Thanking you in advance… – Z góry dziękuję…
4) Pozdrowienia i podpis
Na zakończenie, po pozostawieniu wolnego akapitu, należy z lewej strony umieścić formułkę pełniącą funkcję pozdrowień (z przecinkiem), a pod nią podpis. W przypadku listu formalnego odpowiednie zwroty to:
- Yours faithfully, – Z wyrazami szacunku, (kiedy nie zna się nazwiska adresata);
- Yours sincerely, – Z wyrazami szacunku, (kiedy zna się nazwisko adresata).
List formalny zwroty – co jeszcze warto znać?
Na koniec przytaczamy jeszcze kilka przykładów ciekawych zwrotów, które warto zastosować w liście:
- I would be most obliged if… – Byłbym zobowiązany, gdyby…;
- We are interested in obtaining/receiving… – Jesteśmy zainteresowani nabyciem/otrzymaniem…;
- I must ask you whether… – Chciałbym zapytać, czy…;
- If you need any additional assistance, please contact me – Jeżeli potrzebuje Pan dodatkowej pomocy, proszę się ze mną skontaktować;
- Please reply as soon as possible because… – Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ…
Obawiasz się zadania pisemnego na maturze? Nie wpisuj chwilę przed maturą nerwowo w wyszukiwarkę frazy „list formalny zwroty”. Zapisz się na angielski online, a na egzaminie zdobędziesz maksimum punktów!