Losy Hamleta zastanawiającego się „To be, or not to be?” albo tragiczną historię miłosną Romea i Julii zna chyba każdy. Mimo to, warto znać materiały źródłowe. Osoby uczące się języka angielskiego, a w szczególności planujące studiować go na wydziale filologicznym, powinny się z nimi bliżej zaznajomić. Krótko omawiamy wybitne dzieła Szekspira oraz ich wpływ na kulturę!
Krótka biografia Williama Shakespeare’a – życie, twórczość, dzieła Szekspira
William Shakespeare, czyli Szekspir (urodzony ok. 1564 roku, zmarł ok. 1616 roku, daty są umowne) był angielskim poetą, dramaturgiem i aktorem. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, a także poetę narodowego Anglii. Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele innych utworów. Zrewolucjonizował teatr, z powodzeniem tworząc przełomowe sztuki – zarówno komedie, jak i tragedie. Jego twórczość cieszyła się dużą popularnością, ale największą sławę zyskał dopiero po śmierci. Życie Szekspira w sporej części jest owiane tajemnicą, ponieważ brak jednoznacznych źródeł, które pozwoliłyby drobiazgowo odtworzyć jego biografię.
Pisarz był współwłaścicielem Globe Theatre, w którym wystawiał swoje sztuki, a także zdarzało mu się występować na scenie. Starał się tworzyć dzieła, jak najlepiej wpisywały się w oczekiwania współczesnych mu odbiorców. Z tego względu sporo czerpał z literatury dawniejszej, wielokrotnie wykorzystywał sprawdzone motywy, odwoływał się do aktualnych niepokojów itp. Przy tym przekazywał pogłębione obserwacje i dywagacje, skłaniające do refleksji. Teksty po jego śmierci z czasem zostały przetłumaczone na setki języków oraz rozpropagowane na całym świecie. Zastanawiasz się, jak brzmią dzieła Szekspira w jego ojczystym języku? Zapisz się na angielski – Warszawa to jedno z miejsc, w których możesz się go nauczyć.
Najsłynniejsze dzieła Szekspira
Przez całe swoje życie Bard z Avon stworzył kilkaset utworów. Chociaż głównie jest znany z dramatów, sięgał także do różnych innych gatunków. Do najsłynniejszych dzieł Szekspira zalicza się:
- Sztuki teatralne:
- Komedie:
- Poskromienie złośnicy (ok. 1592 rok) – komedia w 5 aktach o kupcu, który próbuje wydać za mąż swoje córki: młodszą, ułożoną oraz starszą, humorzastą i nieznośną;
- Sen nocy letniej (ok. 1600 rok) – komedia przedstawiająca świat wyobraźni i mitologii, czerpiąca z Metamorfoz Owidiusza;
- Kupiec wenecki (ok. 1597 rok) – komedia przeciwstawiająca sobie motywy miłości i lichwy;
- Tragedie:
- Romeo i Julia (ok. 1597 rok) – dramat o miłości dwóch tragicznych kochanków, pochodzących ze zwaśnionych rodów;
- Hamlet (ok. 1602 rok) – tragedia o księciu Danii, który postanawia pomścić zamordowanego ojca;
- Otello (ok. 1604 rok) – tragedia o Maurze, który w wyniku intryg wpada w obsesyjną zazdrość o żonę;
- Król Lear (ok. 1605 rok) – dramat oparty na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii;
- Makbet (ok. 1606 rok) – sztuka adaptująca przekazy historyczne o królu szkockim Makbecie.
- Sonety – kolekcja 154 sonetów, których tematami są głównie miłość, piękno i moralność;
- Kroniki:
- Henryk VI – dramatyzowane losy Henryka VI Lancastera, króla Anglii od 1422 do 1461 roku oraz od 1470 do 1471 roku;
- Ryszard III – dramatyzowana historia Ryszarda III, króla Anglii od 1483 do 1485 roku.
- Komedie:
Chcesz poznać jeszcze inne dzieła Szekspira oraz dowiedzieć się, dlaczego są uznawane za wybitne? Zapisz się na angielski – Kraków to jedno z kilku miejsc, w których możesz świadomie uczyć się języka oraz poznać kulturę Wielkiej Brytanii.
Wpływ twórczości i dzieł Szekspira na język angielski
Dzieła Szekspira nie tylko bawią i poruszają widzów. Pisarz eksperymentował z językiem angielskim, tworząc liczne neologizmy. Wiele z nich weszło do codziennego użytku – szacuje się, że odpowiada za powstanie aż ok. 1600 słów i zwrotów. Z tego względu można więc uznać, że miał ogromny wpływ na ewolucję oraz obecny kształt języka angielskiego.
Z dzieł Szekspira podobno pochodzą takie neologizmy, jak m.in.:
- addiction – uzależnienie,
- bet – założyć się,
- design – projekt,
- drug – odurzyć,
- eyeball – gałka oczna,
- fair-play – uczciwa gra,
- gossip – plotki,
- hint – wskazówka,
- investments – inwestycje,
- lonely – samotny,
- obscene – nieprzyzwoity,
- switch – zmiana.
Upowszechnił także sporo powiedzeń i frazeologizmów, np.:
- All that glisters is not gold. – Nie wszystko złoto, co się świeci.
- Love is blind. – Miłość jest ślepa.
- All`s Well That Ends Well. – Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
Chciałbyś przeczytać dzieła Szekspira w oryginale? Zapisz się na angielski online, by jak najlepiej poznać teksty źródłowe!