Na myśl o odezwaniu się w języku obcym rodzi się w Tobie pragnienie zniknięcia z powierzchni Ziemi? Masz za sobą lata nauki, oglądasz filmy i seriale w oryginalne, odwiedzasz anglojęzyczne blogi, jednak unikasz rozmów w tym języku? Podpowiadamy, jak pokonać blokadę w mówieniu i zacząć swobodnie komunikować się w języku angielskim!
Bariera w mówieniu w obcym języku – skąd się bierze?
Najczęstszym powodem problemów z porozumiewaniem się w języku obcym jest strach przed porażką i ośmieszeniem. Dlatego, zanim po raz kolejny spanikujemy, przyjrzyjmy się temu, jak posługujemy się językiem ojczystym. Na co dzień większość z nas nie zastanawia się nad poprawnością językową swoich wypowiedzi. Ba! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z popełnianych błędów. Zdarza nam się „cofać do tyłu” oraz „włanczać” telewizor. Gafy te często nie są zauważane, nie szokują i nie są wyśmiewane.
Oczywiście, wszystkich naszych czytelników zachęcamy do większej dbałości w doborze słownictwa. Niemniej jednak, fakt, że popełniamy błędy w ojczystym języku, może pomóc osobom, które w obawie przed pomyłką unikają komunikacji w języku obcym. Skoro nasz polski nie jest perfekcyjny, to dlaczego jesteśmy wobec siebie tacy surowi podczas rozmowy w języku angielskim? Pamiętajmy, że nawet native speakerzy się mylą.
Kompromitacja przed obcokrajowcami? Nic z tych rzeczy!
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest nasza reakcja na błędy popełniane przez cudzoziemców. Ich próby posługiwania się językiem polskim, bez względu na to, na ile udane, odbierane są przez większość Polaków bardzo pozytywnie. Tak samo do sprawy podchodzą cudzoziemcy. Pełni podziwu i sympatii dla osób uczących się języków obcych są zwłaszcza obywatele krajów anglojęzycznych. Dodatkowo, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, to kraje wielokulturowe, których obywatele niejako przyzwyczajeni są do komunikacji z cudzoziemcami.
Pozostając przy podziale na angielski wyuczony oraz angielski rodzimy, warto wspomnieć, że na świecie jest ponad trzy razy więcej osób posługujących się angielskim jako drugim językiem niż tych, dla których jest on językiem ojczystym. Oznacza to, że przebywając poza granicami naszego kraju, mamy zdecydowanie większe szanse na rozmowę w języku angielskim z kimś, kto, podobnie jak my, nie jest native speakerem. Przekonanie, że angielski naszego potencjalnego rozmówcy daleki jest od ideału, że jemu również brakuje słów i je przekręca, może zwiększyć naszą pewność siebie oraz sprawić, że będziemy chętniej posługiwać się tym językiem.
Jak przełamać strach przed mówieniem w obcym języku?
Opory przed posługiwaniem się językiem angielskim mogą wynikać z wielu powodów. W większości przypadków jest to głównie lęk przed kompromitacją, ale warto rozłożyć to zjawisko na czynniki pierwsze. Jeśli chce się przełamać tę kłopotliwą barierę, należy zacząć od ustalenia tego, co właściwie jest przyczyną strachu. Omawiamy najczęstsze czynniki, które sprawiają, że dosłownie „zapomina się języka w gębie”.
Braki w wiedzy
Takie myśli, jak „jaki powinienem zastosować teraz czas?” albo „jak to się nazywało?”, potrafią kompletnie wybić z rytmu rozmowy. Oczywiście w nauce języka opanowanie zasad gramatycznych i przydatnych słówek/zwrotów to podstawa. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę na co dzień native speakerzy raczej nie wypowiadają się w kwiecisty, niezwykle elokwentny sposób. Lepiej jest szybko zastosować proste czy nawet błędne rozwiązanie niż zestresować się i zamilknąć.
Nawet osoby najpilniej zapamiętujące słówka nie są w stanie przyswoić całego materiału oksfordzkiego słownika. Co więcej, język jest „żywy”, dlatego w angielskim sporo jest wyrażeń slangowych i potocznych, zapożyczeń z innych języków, naleciałości z dialektów itp. Jeśli nie zna się jakiegoś określenia, wystarczy dopytać, co to takiego i poprosić o wyjaśnienie.
Problemy ze zrozumieniem rozmówcy
Wiele osób obawia się tego, że zwyczajnie nie zrozumie swojego rozmówcy. Lektorzy czy aktorzy w filmach zwykle mają idealną dykcję i mówią bardzo wyraźnie. Jednak przeciętny użytkownik języka angielskiego raczej nie uczęszczał na zajęcia z emisji głosu, dlatego w wielu sytuacjach również i native speakerzy mogą mieć kłopot. Do tego dochodzą jeszcze różne akcenty, wady wymowy itp.
Bardzo ważnym elementem nauki jest „osłuchanie się” z językiem. Warto oglądać filmy, słuchać podcasty, ale dobrze jest włączać też audycje radiowe czy telewizyjne, ponieważ w nich można liczyć na większą różnorodność. Kiedy zaś trafi się na wyjątkowo trudnego rozmówcę, wystarczy poprosić o np. przeliterowanie kłopotliwego słowa czy… zapisanie swojej wypowiedzi.
Kłopot z akcentem
Polacy często mają kłopot z odpowiednią wymową w języku angielskim. Nic w tym dziwnego – trudno jest pozbyć się „twardego” słowiańskiego akcentu. U wielu osób potęguje on wstyd przed mówieniem, ponieważ często pojawia się w popkulturze w charakterze komediowym czy pejoratywnym, np. w filmach czy serialach.
Najlepszym sposobem na poprawę akcentu jest oczywiście mówienie. Przede wszystkim powinno się słuchać native speakerów oraz naśladować sposób, w jaki wymawiają poszczególne słowa. Im częściej się trenuje, tym osiągnie się większą swobodę. Przy tym dobrze jest jednak pamiętać o tym, że niedoskonały akcent wcale nie sprawia, że rozmówca będzie mieć problem ze zrozumieniem wypowiedzi. Nie ma sensu wstydzić się tego, skąd się pochodzi. Jednym łatwiej jest zmienić sposób mówienia, a innym trudniej. Najważniejsze jest to, by być w stanie przekazać swoje myśli.
Negatywne nastawienie i fałszywe przekonania
Boisz się mówić po angielsku, bo jesteś przekonany, że znasz za mało słów, Twoja wymowa jest nie odpowiednia itp.? Zastanów się, czy na pewno masz rację. Wiele osób zdecydowanie zbyt nisko ocenia swoje umiejętności. Przez to niepotrzebnie się blokuje i paradoksalnie rzeczywiście obniża swoje kompetencje. Nawet jeśli ma się drobne problemy z językiem, trzeba zadbać o odpowiednie nastawienie.
Warto postawić sprawę jasno – unikanie sytuacji, w których korzysta się z angielskiego, tylko pogarsza sytuację. Mówienie, nawet z błędami, daje wyłącznie korzyści. Jeśli chce się być osobą, która jest śmiała i komunikatywna, trzeba traktować każdą okazję do mówienia nie jako ryzyko, ale jako szansę.
Blokada językowa – zwroty, które mogą się przydać w rozmowie
Nawet jeśli dobrze zna się angielski i udało się nam wypracować pozytywne nastawienie, nie wyklucza to ryzyka kłopotów podczas rozmowy. Nietypowy akcent, wada wymowy czy potoczne zwroty mogą zbić z tropu nawet osoby świetnie posługujące się językiem. Z tego względu warto zapamiętać kilka zwrotów, które mogą pomóc wybrnąć z trudnej sytuacji. Dzięki nim rozmówca dostosuje się do Twojego poziomu, będzie wobec Ciebie bardziej wyrozumiały i postara się jak najlepiej z Tobą porozumieć.
Przydatne mogą być takie frazy, jak np.:
- I don’t understand. = Nie rozumiem.
- l don’t know what you’re talking about. Could you explain it to me, please? = Nie wiem o czym mówisz. Proszę, wyjaśnij mi o co chodzi.
- My English is not very good. = Mój angielski nie jest zbyt dobry (Słabo znam angielski).
- Sorry, could you repeat that? // Sorry, could you say that again? = Przepraszam, możesz to powtórzyć? // Przepraszam, możesz powiedzieć to jeszcze raz?
- Sorry, could you speak slower/louder/clearer? = Przepraszam, czy mógłbyś mówić wolniej/głośniej/wyraźniej?
- Could you spell…? = Czy mógłbyś przeliterować…?
- Could you say it more simply? = Czy mógłbyś powiedzieć to prościej?
- I don’t know what it’s called in English, but I will try to describe it. = Nie wiem jak to się nazywa po angielsku, ale spróbuję to opisać.
Dlaczego warto odważnie mówić po angielsku?
Jak zauważa Pani Agnieszka Matras, lektor w Szkole Języków Obcych Lincoln, kursanci często nieufnie podchodzą do powyższej metody nauki. Obawiają się oni, że jeżeli na początku przygody z angielskim pozwolą sobie na błędy, już nigdy nie nauczą się mówić poprawnie. Nic bardziej mylnego.
Warunkiem koniecznym efektywnej nauki jest stały kontakt z językiem. Przyswajanie języka to proces czasochłonny i złożony, a popełnianie błędów jest jego nieodłącznym elementem. Analogicznie, unikanie rozmów w języku angielskim uniemożliwia rozwój oraz grozi zmarnowaniem włożonego w naukę trudu i energii. Pamiętaj, że aby płynnie i poprawnie mówić po angielsku, należy… mówić!
Przełam się! Nie daj odebrać sobie przyjemności kontaktu z drugim człowiekiem oraz możliwości, jakie niesie znajomość obcego języka – zapisz się na kurs angielskiego online już teraz!