12 lipca 1962 założony został zespół The Rolling Stones, zatem w tym roku minęła 60 rocznica jego powstania. Chyba większość miłośników rocka kojarzy nazwiska Micka Jaggera czy Keitha Richardsa. Wielka Brytania słynie na całym świecie ze świetnych zespołów oraz artystów tworzących muzykę tego gatunku. Przybliżamy, jak powstał i rozwijał się legendarny brytyjski zespół rockowy The Rolling Stones!
Kultowy brytyjski zespół rockowy The Rolling Stones – krótka historia powstania
The Rolling Stones to słynny brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 roku w Londynie. Szacuje się, że sprzedał łącznie ok. 250 milionów albumów, co zapewniło mu czwarte miejsce na liście najlepiej zarabiających grup muzycznych.
W maju 1962 roku, uznany gitarzysta bluesowy, Brian Jones poszukiwał muzyków do nowo powstającego zespołu. Na ogłoszenie w gazecie odpowiedzieli m.in. pianista Ian Stewart i gitarzysta Geoff Bradford. Później na próbach grupy pojawili się Mick Jagger, Keith Richards oraz Dick Taylor, koledzy Jonesa grający w zespole Little Boy Blue & The Blue Boys. Zaproponował współpracę Jaggerowi, ale ten postawił warunek, że Richards również musi zostać przyjęty. Gitarzysta wyraźnie skłaniał się w stronę rock‘n’rolla, co zaczęło powodować spięcia i doprowadziło do odejścia Bradforda. Ostatecznie do zespołu dołączył też Taylor jako basista.
Grupa grała pierwsze występy w Ealing, nie mając jeszcze nazwy. W lipcu udało im się zagrać w Marquee Club w zastępstwie grupy Blues Incorporated Charliego Wattsa, która została zaproszona do występu w radiu BBC. Jones szybko podjął decyzję o przyjęciu nazwy The Rollin’ Stones, którą zapożyczył z utworu Muddy’ego Watersa.
Do wzrostu popularności tego brytyjskiego zespołu rockowego przyczynił się m.in. znany muzyk Alexis Korner, który zapraszał grupę na występy do Crawdaddy Club. Wkrótce dołączyli do niej Charlie Watts i Bill Wyman. Dzięki nim styl gry zespołu ustabilizował się oraz zyskał stałą sekcję rytmiczną. W tym składzie nagrali kilka świetnych singli. Pierwszym utworem, który zajął najwyższe miejsce na liście przebojów, był It’s All Over Now.
Lubisz brytyjskie zespoły rockowe? Podszlifuj język, by słuchać ich ze zrozumieniem. Zapisz się na angielski – Warszawa jest miastem, w którym możesz uczęszczać na kursy tego języka.
Kariera brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stones
Zespół The Rolling Stones (muzycy zdecydowali, że apostrof jest zbędny) nagrał swój pierwszy album w 1964 roku. Został doceniony przez krytyków i fanów. Niezwykle popularne były żywiołowe koncerty, które przeradzały się czasem w awantury. Grupa postanowiła pójść za ciosem i próbowała podbić USA, gdzie była promowana jako bardziej dzika wersja The Beatles. Zyskali rozpoznawalność, ale nie osiągnęli wielkiego sukcesu, ponieważ agresywne, sugestywne teksty i zachowania, póki co, nie zostały pozytywnie przyjęte.
Z czasem kariera słynnego brytyjskiego zespołu rockowego nabrała rozpędu nie tylko na wyspach i w USA, ale i na całym świecie. Byli słynni nie tylko dzięki chwytliwym piosenkom, które idealnie trafiały w gusta zbuntowanej młodzieży. Głośno było też o skandalach związanych z romansami i narkotykami. Podsycano również temat rywalizacji z The Beatles, ale w rzeczywistości członkowie obu grup przyjaźnili się ze sobą.
Przez kolejne dziesięciolecia skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał, ale Mick Jagger, Keith Richards oraz Charlie Watts pozostawali jego stałymi członkami. Muzykę tworzyli wspólnie, ale działali też osobno. Grupa miała lepsze i gorsze momenty, eksperymentowała z innymi gatunkami (m.in. disco w latach 70.), ale cały czas była na topie. Życie prywatne muzyków utrwaliło w kulturze wizerunek szalonych gwiazd rocka. Mimo to zespół nadal istnieje i gra do dzisiaj. W 2021 roku zmarł Charlie Watts, a kolejna trasa koncertowa była hołdem ku jego pamięci.
Lubisz śpiewać piosenki słynnego brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stones? Zapisz się na angielski – Kraków to miasto, w którym możesz pracować z tekstami utworów podczas różnych kursów.
The Rolling Stones jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych brytyjskich zespołów rockowych
Mówi się, że The Rolling Stones to seks, narkotyki i rock’n’roll. Zespół już od samego początku swojej działalności budził kontrowersje. Jego członkowie byli niechlujnie ubrani i nieprzesadnie dbali o higienę. Drastycznie różnili się od kolegów z The Beatles, którzy występowali w idealnie wyprasowanych garniturach. Do tego teksty ich piosenek często były buntownicze czy wręcz wulgarne, a wokalista, Mick Jagger, zasłynął z szokujących, wyuzdanych tanecznych ruchów i póz. Członkowie zespołu nie stronili od narkotyków i alkoholu oraz często zmieniali kochanki. Wielokrotnie wybuchały między nimi konflikty, które nierzadko prowadziły do rękoczynów. Muzycy mieli także ogrom kontrowersyjnych sytuacji i doświadczeń z fanami, fotoreporterami, dziennikarzami, policją itp.
Zespół stał się symbolem młodzieżowego buntu. Jednym z najsłynniejszych koncertów był ten w 1964 roku w Blackpool, który przerodził się w rozróbę po tym, jak gitarzysta, Keith Richards, kopnął w głowę widza, który go opluł. Po tym incydencie media okrzyknęły The Rolling Stones „najniebezpieczniejszym zespołem świata”. Propagowano też slogany w stylu: „czy chcielibyście, by wasze córki poślubiły takich chłopaków?”. Mimo to młode dziewczęta oszalały na punkcie muzyków.
W 1967 roku swoją premierę miał utwór Let’s Spend the Night Together, który swobodnie opisywał przyjmowanie narkotyków oraz stosunek seksualny. Stacja BBC zabroniła emisji piosenki. Tekst utworu zaczyna następujący fragment:
Don’t you worry ’bout what’s on your mind, oh my
I’m in no hurry, I can take my time, oh my
I’m going red and my tongue’s getting tied
(Tongue’s getting tied)
I’m off my head and my mouth’s getting dry
I’m high, but I try, try, try, oh my!
W tym samym roku policja, we współpracy z brukowcem „News of the World”, przygotowała nalot na rezydencję Richardsa, rozbijając huczną imprezę. Do dziś krążą legendy o tym, co na niej zastano. Aby wyciszyć sensację i uciec przed potencjalnymi konsekwencjami prawnymi, zespół wyjechał na jakiś czas do Maroka, a potem podróżował po świecie.
W 1968 roku odbiorców zaszokował słynny utwór Sympathy for the Devil, w którym podmiotem lirycznym jest sam Lucyfer. Jean-Luc Godard, pracując z muzykami nad awangardowym filmem o tym samym tytule, przypadkiem doprowadził do pożaru studia. Zespołowi zarzucono satanizm i okultyzm.
Rok później umiera pierwszy członek zespołu. Brian Jones zostaje znaleziony martwy w swoim basenie 3 lipca. Został zamordowany przez robotnika budowlanego, który zajmował się akurat remontem jego domu. Gitarzysta zaledwie kilka tygodni wcześniej został wyrzucony z The Rolling Stones.
W grudniu 1969 roku miało miejsce inne szokujące zdarzenie. W Altamont Jagger, zawiedziony tym, że The Rolling Stones nie wystąpiło na Woodstocku, wpadł na pomysł zorganizowania konkurencyjnego festiwalu na kalifornijskim torze wyścigowym. Pojawiło się na nim ponad ćwierć miliona widzów. Wydarzenie miał zabezpieczać gang motocyklowy Hells Angels, ale zamiast pilnować porządku sam prowokował bójki. W pewnym momencie czarnoskóry nastolatek zbliżył się do sceny z pistoletem w dłoni. Wcześniej starł się z członkami gangu. Został ugodzony nożem i pobity na śmierć. Zespół nie wiedział, że doszło do tragedii i kontynuował występ. Gdy na widowni rozpętało się piekło, muzycy ewakuowali się ze sceny helikopterem.
W 1972 roku odbyła się jedna z najsłynniejszych tras koncertowych The Rolling Stones, której towarzyszył szereg skandalicznych wydarzeń, a także ocean alkoholu, tony farmaceutyków oraz setki orgii z fankami. W tym samym roku Richards został skazany za posiadanie narkotyków. Pięć lat później ponownie został aresztowany, w wyjątkowo skandalicznych okolicznościach, ponieważ policja ujęła go w hotelu w towarzystwie żony premiera Kanady, Margaret Trudeau.
W późniejszych latach media przedstawiały kolejne zaskakujące doniesienia z życia prywatnego muzyków.
Najsłynniejsze utwory brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stones
Do najsłynniejszych utworów tego legendarnego brytyjskiego zespołu rockowego zalicza się m.in.:
- (I Can’t Get No) Satisfaction (1965),
- Paint It, Black (1966),
- Sympathy For The Devil (1968),
- Angie (1973),
- Miss You (1983),
- Start Me Up (1981),
- Anybody Seen My Baby (1997).
Piosenka (I Can’t Get No) Satisfaction znalazła się na 31 miejscu listy 500 najlepszych piosenek wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Wpisano ją również do Grammy Hall of Fame w 1998 roku. Również utwór Sympathy For The Devil zajął wysokie, 32 miejsce na słynnej liście.
Współcześnie najwięcej odtworzeń na Spotify, ponad 769 milionów, ma utwór Paint it, Black. W serwisie YouTube również cieszy się największą popularnością – zdobył ponad 416 milionów wyświetleń.
Najsłynniejsze koncerty The Rolling Stones
Zespół ma na swoim koncie wiele koncertów, które z różnych względów na zawsze zapisały się na kartach historii.
Legendarne było oczywiście pierwsze wystąpienie, od którego zaczął się prawdziwy szał. Stonesi 12 lipca 1962 zastąpili Blues Incorporated Korner. Koszty występu i wypożyczenia sprzętu pokrył podobno Mick Jagger. Na scenie obok niego wystąpili: Keith Richards, Brian Jones, Richard „Dick” Taylor, Ian Stewart oraz Anthony „Tony” Chapman. Muzycy zagrali covery, m.in. (I Believe I’ll) Dust My Broom Roberta Johnsona (1936), Down the Road a Piece Dona Raya (1940) czy Back in the USA Chucka Berry’ego (1959).
Najsłynniejszym koncertem jest jednak ten, na którym pobito światowy rekord liczby widzów. Odbył się on na plaży Copacabana 18 lutego 2006 roku. Udział w nim był darmowy, dlatego zgromadził się ponad 1,5 miliona osób!
Tegoroczne wystąpienie 3 sierpnia w Waldbuhne, w Niemczech było prawdopodobnie ostatnim koncertem The Rolling Stones. Zwieńczało trasę koncertową po Europie, o której plotkuje się, że ma stanowić podsumowanie całej kariery zespołu i być jego pożegnaniem ze sceną. Na ten moment żyją jedynie Mick Jagger, Keith Richards oraz Ronnie Wood i wszyscy są już wiekowi – mają odpowiednio po 79, 78 i 75 lat. Muzykom udało się zyskać status jednego z najdłużej koncertujących zespołów w historii.
The Rolling Stones w Polsce
The Rolling Stones kilkukrotnie koncertowało także w Polsce. Po raz pierwszy zespół przyjechał do naszego kraju w 1967 roku. Istnieje wiele legend miejskich na temat tego wydarzenia. Jedna z nich mówi, że Stonesi za dwa koncerty otrzymali wynagrodzenie w postaci… dwóch wagonów wódki. Pomiędzy występami doszło do zamieszek, w których fani walczyli z policją pod Pałacem Kultury. Muzyków poruszyło to wydarzenie do tego stopnia, że zamówili samochody dostawcze i rozrzucali na ulicy swoje płyty.
Koncerty The Rolling Stones w Polsce:
- Warszawa, Sala Kongresowa, 13 kwietnia 1967 (dwa koncerty jednego dnia),
- Chorzów, Stadion Śląski, 14 sierpnia 1998,
- Warszawa, Służewiec, 25 lipca 2007,
- Warszawa, PGE Narodowy, 8 lipca 2018.
The Rolling Stones to jeden z najlepszych brytyjskich zespołów rockowych oraz w ogóle grup muzycznych na świecie. Przy jego utworach bawiło się kilka pokoleń, ten fenomen trwa od 60 lat. Lubisz brytyjską muzykę i kulturę? Zapisz się na angielski online, by jeszcze świadomiej ją poznawać!