Znajomość języka obcego wiąże się też z umiejętnością dostosowywania stylu wypowiedzi do sytuacji. Inaczej komunikuje się ze znajomymi, a inaczej z przełożonym, klientem czy urzędnikiem. O ile w pierwszym przypadku można pozwolić sobie na dowolność, o tyle w pewnych okolicznościach trzeba szczególnie zadbać o kulturę wypowiedzi. Co wyróżnia styl formalny w języku angielskim?
Styl formalny w języku angielskim – co go wyróżnia?
Styl formalny w języku angielskim (Formal English) jest zgodnie z nazwą wykorzystywany podczas formalnych sytuacji, w których trzeba zachowywać się oficjalnie i elegancko. Prowadząc rozmowę czy tworząc jakiekolwiek pismo w takim stylu należy przede wszystkim zadbać o nienaganną ortografię, gramatykę i interpunkcję. Dodatkowo powinno postarać się zastosować bardziej zaawansowane konstrukcje oraz bogate słownictwo. Do najważniejszych cech Formal English można zaliczyć:
- formalne powitania i pozdrowienia, np. Dear Sir or Madam, Yours sincerely;
- oficjalne oraz grzecznościowe zwroty, np. I am writing to you on behalf of… – Piszę do Państwa w imieniu…; Would you be so kind as to… – Czy byłby Pan/Pani uprzejmy…, We would appreciate it if you… – Bylibyśmy wdzięczni, gdyby…;
- złożone zdania i różnorodne konstrukcje gramatyczne, np. inwersja, imiesłowy, strona bierna;
- wyszukane i specjalistyczne słownictwo, np. ascertain, demonstrate, permit, considerate;
- pełne formy, np. I am, cannot, we would.
Czego należy unikać w stylu formalnym w języku angielskim?
Pisząc lub prowadząc rozmowę w stylu formalnym w języku angielskim trzeba uważać na kilka kwestii. Takie wypowiedzi muszą być przemyślane oraz stonowane. Absolutnie nie mogą się w nich pojawić:
- nieformalne powitania i pozdrowienia, np. Hi, Hello, Best wishes, Kisses;
- wyrażenia regionalne, gwarowe i slangowe, np.: gonna, dunno, dude, chill;
- idiomy, np. beat around the bush;
- formy skrócone, np.: I’m, can’t, we’d;
- wykrzykniki, wtrącenia, np.: wow, well, never mind;
- czasowniki frazowe (phrasal verbs), np. give up;
- pominięcia podmiotu, np. Hope to see you soon!;
- pytania skrócone (question tags), np. It’s good, isn’t it?;
- zdania pojedyncze lub współrzędnie złożone ze spójnikami: and, but;
- powtórzenia;
- zwroty w pierwszej osobie; I think that’s a good idea;
- powszechnie nadużywane przymiotniki, np. nice, big, interesting.
Kiedy wymagany jest styl formalny w angielskim?
Styl formalny w języku angielskim poznaje się zazwyczaj w szkole – krótkie teksty reprezentujące Formal English pojawiają się na egzaminach i maturze. W praktyce umiejętność wyrażania się w ten sposób jest niezwykle przydatna. Formalny angielski jest powszechnie stosowany w pracy. Należy się nim posługiwać także m.in. w urzędach, podczas składania reklamacji/zażalenia czy przygotowywania jakichkolwiek oficjalnych dokumentów. W dobrym tonie jest też wykorzystywać go podczas rozmów z nieznanymi osobami, w szczególności jeśli są starsze lub gdy należy im się szczególny szacunek. Styl formalny zawsze dobrze sprawdzi się wtedy, gdy chce się wypaść grzecznie i profesjonalnie.
Chcesz jeszcze lepiej posługiwać się językiem angielskim? Styl formalny najlepiej opanujesz podczas zajęć z doświadczonym lektorem. Zapisz się na angielski online, by bez problemu odnaleźć się w każdej sytuacji!