Miłośnikom zagadek kryminalnych na pewno nie jest obca postać Sherlocka Holmesa, czyli chyba najsłynniejszego detektywa na świecie. Jego wizerunek wielokrotnie był wykorzystywany w popkulturze, ale ekscentryczny geniusz po raz pierwszy pojawił się w brytyjskiej XIX-wiecznej powieści. Przybliżamy, kim był jego twórca, czyli sir Arthur Conan Doyle!
Sir Arthur Conan Doyle – krótka biografia
Sir Arthur Conan Doyle, a właściwie Arthur Ignatius Conan Doyle (żył w latach 1859-1930), był szkockim pisarzem, lekarzem, wolnomularzem i spirytystą. Stał się czołowym przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, tworząc kultową postać Sherlocka Holmesa. Pochodził ze spauperyzowanej arystokratycznej rodziny. Jego ojciec nie pracował – był alkoholikiem i narkomanem, a matka dorabiała jako praczka. Rozwiedli się w 1867 r.
Dzięki wsparciu dalszej rodziny młody Arthur był w stanie ukończyć studia medyczne w Edynburgu. Podczas nauki próbował swoich sił w pisarstwie. W 1879 r. w „Chambers’s Edinburgh Journal” opublikowano jego pierwsze opowiadanie – Tajemnica doliny Sasassa.
W 1880 r. zatrudnił się na statku wielorybniczym w ramach praktyki medycznej. Po ukończeniu studiów objął posadę chirurga pokładowego na SS Mayumba, statku płynącym do Afryki Zachodniej. Później wraz z kolegą otworzył prywatną praktykę lekarską, ale ponieważ trudno było im się porozumieć, wkrótce przeniósł się do Portsmouth i założył własny gabinet w 1882 r. Nie miał wielu pacjentów, dlatego w wolnych chwilach pisał kolejne opowiadania.
W 1887 r. wydał pierwszą powieść – Studium w szkarłacie, a świat poznał genialnego detektywa z Baker Street. Książka zachwyciła odbiorców i szybko stała się niezwykle popularna. Wydawcy i czytelnicy z niecierpliwością czekali na kolejne historie o Sherlocku Holmesie, a kariera Doyle’a zaczęła rozkwitać.
Pierwszą żoną sir Arthura Conana Doyle’a była Mary Louise, którą poślubił w 1885 roku. Kiedy zmarła w 1906 r., ożenił się z Jean Elizabeth Leckie. Był uczestnikiem II wojny brytyjsko-afgańskiej. Podczas I wojny światowej stracił syna, brata, szwagra oraz siostrzeńca. Przez to zaczął interesować się spirytyzmem – chodził na seanse, by porozumieć się z bliskimi. Miał ośmioro dzieci. Zmarł 7 lipca 1930 r. po ataku serca.
Interesujesz się brytyjską historią, kulturą i sztuką? Zapisz się na angielski – Warszawa jest miejscem, w którym możesz wziąć udział w kursie i nauczyć się tego języka.
Sir Arthur Conan Doyle – twórczość
Sir Arthur Conan Doyle napisał 22 powieści oraz kilkadziesiąt opowiadań. Poza utworami kryminalnymi tworzył też powieści historyczne, sensacyjne oraz fantastyczno-naukowe. Pisał również poezję (o tematyce wojennej), sztuki sceniczne, a także opracowania historyczne (o starożytnej Grecji) oraz publikacje na temat spirytyzmu.
Największą sławę przyniosły mu oczywiście opowiadania o Sherlocku Holmesie. Zmęczony już jego postacią, postanowił uśmiercić go 1903 r., w opowiadaniu Ostatnia zagadka. Czytelnicy byli jednak tak zawiedzeni, że pisarz 10 lat później przywrócił go „do życia”.
Chociaż odbiorcy uwielbiali powieści detektywistyczne spod pióra sir Arthura Conana Doyle’a, krytycy byli zgodni, że najlepszym elementem jego twórczości były jego utwory historyczne. Szczególnie ceniony był cykl opowiadań o brygadierze Gerardzie. Sam autor również znacznie wolał pisać taką literaturę.
Chciałbyś czytać książki sir Arthura Conana Doyle’a w oryginale? Jeśli musisz poduczyć się języka, zapisz się na angielski – Kraków to miejsce, w którym możesz to zrobić!
Sir Arthur Conan Doyle – najważniejsze dzieła
Do najważniejszych, najsłynniejszych dzieł sir Arthura Conana Doyle’a zalicza się:
- Książki o Sherlocku Holmesie:
- Studium w szkarłacie(1888 rok),
- Znak czterech(1890 rok),
- Pies Baskerville’ów(1902 rok),
- Dolina trwogi(1915 rok),
- Zbiory opowiadań:
- Przygody Sherlocka Holmesa(1892 rok),
- Wspomnienia Sherlocka Holmesa(1894 rok),
- Powrót Sherlocka Holmesa(1905 rok),
- Jego ostatni ukłon(1917 rok),
- Księga przypadków Sherlocka Holmesa (1927 rok);
- Opowieści o profesorze Challengerze, m.in. Zaginiony świat (1912 rok);
- Powieści i zbiory opowiadań historycznych, m.in. Fortele brygadiera Gerarda (1896 rok).
Zastanawiasz się, jak brzmiały świetne dialogi pomiędzy Holmesem i Watsonem w ojczystym języku sir Arthura Conana Doyle’a? Jeśli potrzebujesz dodatkowych lekcji, angielski online sprawi, że będziesz bez problemu czytać największe hity brytyjskiej literatury!