Jednym z rodzajów wypowiedzi pojawiających się w zadaniach pisemnych na maturze i innych egzaminach jest essay. Zwykle w takim tekście trzeba przedstawić jakąś opinię na dany temat (opinion essay) albo argumenty za i przeciw (for and against essay). W tym artykule zajmiemy się tym drugim wariantem. Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać pisanie rozprawki po angielsku!
Pisanie rozprawki po angielsku – podstawowe zasady
Pisanie rozprawki po angielsku wielu osobom sprawia niemałe problemy. Forma ta nie jest jednak aż tak trudna – wystarczy stosować się do podstawowych zasad. For and against essay jest wypowiedzią, w której trzeba zaprezentować argumenty za i przeciw, dotyczące wskazanego zagadnienia. Co ważne, nie przedstawia się przy tym własnej opinii na dany temat, a jedynie omawia dwie odmienne perspektywy.
Podczas pisania takiej rozprawki należy stosować styl formalny. Oznacza to, że nie wolno używać form skróconych, wykrzykników, kolokwializmów, wyrażeń slangowych itp. Tekst musi też być oczywiście napisany poprawnie pod względem ortografii, gramatyki oraz interpunkcji. Do tego trzeba również zadbać o styl – zdania powinny być treściwe i klarowne, tak by przekaz był łatwy do zrozumienia.
Masz kłopot z pisaniem dłuższych wypowiedzi w obcym języku? A może ogólnie potrzebujesz korepetycji? Zapisz się online na angielski. Warszawa to jedno z kilku miejsc, w których organizujemy nasze kursy, a pod okiem najlepszych specjalistów w krótkim czasie osiągniesz zadowalające efekty.
O czym pamiętać podczas pisania rozprawki po angielsku?
Pisanie rozprawki po angielsku jest dość skomplikowane, dlatego najpierw najlepiej jest przygotować sobie jej plan. Kiedy rozpisze się już wszystkie argumenty i wybierze ich kolejność, ma się pewność, że nic nie zostanie pominięte. Dzięki temu wypowiedź będzie też bardziej logiczna, spójna i uporządkowana.
Każdy kolejny argument należy wprowadzić za pomocą specjalnych zwrotów i wyrażeń, dbając przy tym o odpowiedni układ całej pracy. Można wyróżniać je w nowych akapitach, ale nie powinno się z tym przesadzać – poprawnie skonstruowana rozprawka składa się z czterech części, które dokładnie omówimy poniżej.
Chcesz szybko poprawić swoje zdolności lingwistyczne? Zapisz się online na angielski. Kraków jest miastem, w którym znajduje się jedna z naszych szkół. Podniesiesz w niej swój poziom umiejętności językowych, a także będziesz mógł przećwiczyć je w praktyce.
Jak napisać rozprawkę po angielsku?
Tak jak już o tym wspomnieliśmy, for and against essay powinien składać się z czerech elementów. Podczas pisania rozprawki po angielsku należy zachować podział na wstęp, rozwinięcie i zakończenie, przy czym środkowy fragment trzeba jeszcze podzielić na dwie sekcje – opisującą zalety oraz wady (lub odwrotnie). Przyjrzyjmy się dokładnie każdej części.
1. Wstęp (introduction)
We wstępie należy umieścić wprowadzenie do tematu oraz przedstawienie tezy rozprawki. Dobrze jest też zaznaczyć, że omawiane będą argumenty za i przeciw. Fragment ten powinien być dość krótki. Można w nim zastosować takie zwroty, jak np.:
- The problem/ issue/ phenomenon of… is/ appears to be/ has always been… – Problem/ Zagadnienie/ Zjawisko…jest/ wydaje się/ zawsze był…
- Public opinion is/has always been divided on the subject of… – Opinia publiczna jest/zawsze była podzielona w kwestii…
- It is a popular belief that… – Popularnym wierzeniem jest, że…
- Let’s look at the pros and cons of this situation. – Spójrzmy na zalety i wady tej sytuacji.
UWAGA! Pisząc for and against essay nie wyraża się własnej opinii.
2. Rozwinięcie (main body)
W rozwinięciu należy przedstawić argumenty za i przeciw. Każdą sekcję należy odpowiednio wprowadzić, stosując tzw. topic sentence – zdanie wskazujące, co znajduje się w tym fragmencie. Zazwyczaj najpierw opisuje się zalety, a później wady.
2.1 Zalety
Opisując argumenty „za” należy wybrać dwa lub trzy zagadnienia. Powinny być one logiczne i spójne, a do tego należy je odpowiednio uzasadnić lub poprzeć przykładem. Przy wyliczaniu kolejnych aspektów przydatne mogą być następujące zwroty:
- The main/ first/ the most important advantage/ benefit of…is… – Główną/ Pierwszą/ Najważniejszą zaletą/ korzyścią… jest…
- One major/ additional/ further advantage of… is… – Jednym z głównych/ dodatkowych/ kolejnych plusów… jest…
- Moreover/ What is more/ Furthermore – Co więcej
- In addition (to this/that) – W dodatku
- Besides/ Also – Oprócz tego/Także
- For example/ For instance – Na przykład
- Last but not least/ Finally – Na koniec
2.2 Wady
W kolejnym akapicie trzeba opisać argumenty „przeciw” – powinno być ich tyle samo, co argumentów „za”. Wprowadza się je na identycznej zasadzie i można stosować przy tym podobne zwroty do tych wymienionych powyżej. Wybraliśmy jeszcze kilka innych, przydatnych wariantów:
- Opponents of… argue that… – Przeciwnicy… spierają się, że…
- Firstly/ In the first place – Po pierwsze
- Apart from this/ that… – Oprócz tego…
- And on top of that… – A na dodatek…
- Contrary to… – W przeciwieństwie do…
- It’s also true that… – Prawdą jest również to, że…
- As a result/ Consequently/ Therefore/ Thus – W rezultacie/ Tak oto/ W ten sposób
- Especially/ Particularly/ In particular – Szczególnie
3. Zakończenie
Kończąc tekst, trzeba podsumować swoją wypowiedź. Warto jest odwołać się do tezy ze wstępu i przedstawić wnioski lub własną opinię. Do tego mogą przydać się następujące zwroty:
- To sum up/ Summing up – Podsumowując
- All in All/ All things considered – Biorąc wszystko pod uwagę
- In conclusion/ To conclude – Konkludując
- Taking everything into account… – Rozważając wszystkie argumenty…
- Having considered both sides of the argument… – Mając na względzie obie strony dyskusji…
- I (strongly) believe/ think /feel (that)… – (Głęboko) Wierzę/ Myślę/ Czuję, że…
- It seems/ appears to me (that)… – Wydaje mi się, że…
- To my mind/ To me/ In my opinion/ view… – Według mnie…
- As far as I’m concerned… – Jeżeli o mnie chodzi…
- I (completely/ entirely/ absolutely) agree/ disagree that… – Całkowicie się zgadzam/ nie zgadzam, że…
- I fully support the view that…– Całkowicie popieram pogląd, że…
- I am totally against… – Jestem całkowicie przeciwny…
Pisanie rozprawki po angielsku nie należy do Twoich ulubionych zajęć? Wystarczy, że trochę poćwiczysz pod okiem lektora, a bez problemu wypowiesz się na każdy temat. Zapisz się na angielski online!