W artykule opisuje się jakieś zagadnienie, wyraża opinię, bądź omawia się jakąś kwestię. Na maturze z angielskiego i innych egzaminach może pojawić się zadanie pisemne polegające na przygotowaniu takiego tekstu publicystycznego. Jak skonstruować taką wypowiedź? Przedstawiamy porady, które ułatwią Ci pisanie artykułu po angielsku!
Pisanie artykułu po angielsku – podstawowe zasady
Artykuł (article) jest tekstem publicystycznym, który może być opublikowany w gazecie, czasopiśmie czy Internecie. W jego treści należy przedstawić i omówić wybrane zagadnienie (w przypadku egzaminu – wskazane w poleceniu). W zależności od tego, do kogo jest skierowany, może być napisany w stylu formalnym, półformalnym lub nieformalnym. Musi jednak być w pełni poprawny, jeśli chodzi o ortografię, gramatykę i interpunkcję.
Pisanie artykułu po angielsku stanowi pewne wyzwanie, ponieważ wypowiedź tego typu może łączyć w sobie elementy różnych innych form, np. raportu, sprawozdania, rozprawki, opisu czy recenzji. Do tego dobrze jest stosować bogaty język oraz bardziej zaawansowane struktury gramatyczne, np. mowę zależną, stronę bierną czy czasy Perfect.
Na co zwrócić uwagę podczas pisania artykułu po angielsku?
Pisanie artykułu po angielsku najlepiej jest zacząć od stworzenia jego wizji oraz rozplanowania treści. Na początku trzeba ustalić, kto ma być odbiorcą tekstu i gdzie zostanie on opublikowany (jeśli informacje te nie zostały podane w poleceniu zadania). Treść, forma oraz styl wypowiedzi muszą być dostosowane do tego, kto miałby ją czytać.
Bardzo ważne jest też to, by artykuł był po prostu logiczny, zrozumiały i spójny. Zazwyczaj trzeba przygotować raczej krótszy tekst, dlatego powinien być możliwie jak najbardziej treściwy. Podczas pisania dobrze jest korzystać z ciekawszych konstrukcji, jednak nie można z nimi przesadzać. Ostatecznie artykuł ma być przede wszystkim poprawny i przyjemny w odbiorze.
Jak napisać artykuł po angielsku?
Podczas pisania artykułu po angielsku należy zachować jeden prosty wymóg formalny – tekst powinien być podzielony na cztery części. Do standardowych elementów (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) dodaje się jeszcze charakterystyczny dla tego gatunku nagłówek. Po kolei omawiamy wszystkie części.
1. Nagłówek (lead)
Nagłówek ma za zadanie zachęcić czytelnika do lektury. Powinien jasno wskazywać na temat tekstu – dobrze, by przy okazji przykuwał uwagę i intrygował. Jest najkrótszym elementem artykułu, ale ma dość specyficzną formę. Tworząc go, pamiętaj o:
- stosowaniu uproszczonych form i skrótów,
- stosowaniu pytań retorycznych, idiomów i przysłów,
- pomijaniu czasownika to be w czasie przeszłym i stronie biernej,
- pomijaniu przedimków a/an i the,
- pomijaniu czasowników,
- pomijaniu zwrotów grzecznościowych i tytułów (np. president).
Jeśli pisze się o niedawnej przeszłości, najlepiej jest zastosować Past Simple. Kiedy zaś chce się odnieść do przyszłości, najlepiej jest wykorzystać to be + past participle lub to + infinitive.
2. Wstęp (introduction)
We wstępie należy zawrzeć krótkie wprowadzenie do treści. Powinien wyraźnie sygnalizować, jaki temat jest omówiony w tekście. Fragment ten nie musi jednak mieć żadnej konkretnej formy – może być to pytanie, obserwacja, krótki opis czy nawet opinia. Mogą w nim znaleźć się takie zwroty, jak np.:
- Do you know that…?– Czy wiesz, że …?
- According to the latest research… – Według ostatnich badań…
- Are you one of those people who…? – Czy jesteś jedną z tych osób, które…?
- I must tell you about… – Muszę ci powiedzieć o…
- You wouldn’t believe… – Nie uwierzysz…
3. Rozwinięcie (main body)
W głównej części artykułu należy oczywiście rozwinąć temat. Sekcja ta powinna składać się z przynajmniej dwóch, trzech akapitów. Najważniejsze, by były ze sobą powiązane oraz wyczerpująco opisywały zagadnienie. W treści można umieścić cytaty, a także elementy opisu, opowiadania, recenzji czy sprawozdania. Jeśli omawiamy jakąś tezę lub wyrażamy opinię, dobrze jest przywołać kilka przykładów. Do zwrotów, które mogą się przydać podczas pisania, zaliczamy np.:
- According to…– Według…
- The issue/problem is/will be…– Ten problem jest/będzie …
- Let us take a look at/consider… – Przyjrzyjmy się/Rozważmy …
- As far as… is concerned… – Jeżeli chodzi o…
- Take … for example/instance. – Weźmy… za przykład.
- Let’s suppose that…– Załóżmy, że…
- What is interesting… – Co ciekawe, …
- I must also mention…– Muszę też wspomnieć…
- One thing to consider is… – Jedną sprawą, którą trzeba rozważyć, jest…
- Firstly… Secondly…. Finally… – Po pierwsze… Po drugie… W końcu…
- On the other hand…– Z drugiej strony…
- Apparently/ On the surface/ Seemingly– Pozornie
4. Zakończenie (conclusion)
Pisanie artykułu po angielsku powinno zakończyć stosowne podsumowanie. Warto w nim podać wnioski i/lub wyrazić swoją opinię na dany temat. Można także postawić pytanie, które skłoni czytelnika do refleksji. Często stosuje się też CTA (call to action), czyli nakaz stanowiący wezwanie do działania. W zakończeniu można wykorzystać następujące zwroty:
- To sum up/ Summing up/ In conclusion/ to conclude– Podsumowując…
- By and large/ On the whole – Ogólnie rzecz ujmując…
- All in all/ All things considered – Biorąc wszystko pod uwagę…
- I strongly feel that… – Głęboko wierzę, że …
- I am totally against…– Jestem całkowicie przeciwny….
- I could not agree more that…– Całkowicie się zgadzam, że…
- Personally, I think…– Osobiście uważam…
- It seems to me… – Wydaje mi się…
- I’ll never forget…– Nigdy nie zapomnę…
- What do you think about it? – A co Ty o tym myślisz?
Pisanie artykułu po angielsku sprawia Ci kłopot? Dodatkowe zajęcia pomogą Ci swobodnie wyrażać swoje myśli w obcym języku. Zapisz się na nasze kursy, do wyboru masz, np.:
Dzięki nam polepszysz swoje umiejętności i nauka języków obcych już nigdy nie będzie Ci straszna!