Język ojczysty z oczywistych względów wydaje się tym najłatwiejszym. Czy da jednak się ocenić, który język obcy sprawia najmniej problemów podczas nauki? Kwestia ta jest mocno subiektywna, ponieważ zależy od m.in. indywidualnych predyspozycji czy pochodzenia. Niemniej, badania udowadniają, że niektóre języki można dobrze opanować w wyraźnie krótszym czasie niż inne. Na jaki kurs warto się zapisać? Przedstawiamy i omawiamy najłatwiejsze języki świata!
Jakie są najłatwiejsze języki na świecie?
Trudno jest wskazać najłatwiejszy język na świecie, ponieważ wiele zależy od tego, skąd pochodzi osoba starająca się go opanować. Można jednak wziąć pod uwagę kilka kryteriów, m.in. rodzaj alfabetu, poziom skomplikowania gramatyki i ortografii, a także fonetykę. Ogromne znaczenie ma również to, jak popularny jest dany język. Im częściej ma się z nim do czynienia, tym lepiej się go „kojarzy”, czyli rozpoznaje się słowa, ale też charakterystyczne głoski czy akcent.
W związku z tym zagadnieniem przeprowadzono wiele badań. Jednymi z najsłynniejszych były te wykonane przez Amerykański Instytut Spraw Zagranicznych (FSI). Przeanalizowano sześćdziesiąt cztery języki pod kątem ich trudności, badając osoby posługujące się angielskim. Wyznacznikiem był czas, jaki trzeba poświęcić na opanowanie danego języka. Na podstawie pozyskanych danych stworzono tzw. skalę FSI:
- Kategoria I: 23-24 tygodnie (575-600 godzin): afrikaans, duński, holenderski, francuski, włoski, norweski, portugalski, rumuński, hiszpański, szwedzki;
- Kategoria II: 30 tygodni (750 godzin) – niemiecki;
- Kategoria III: 36 tygodni (900 godzin) – indonezyjski, malezyjski, suahili;
- Kategoria IV: 44 tygodnie (1100 godzin): albański, maharski, ormiański, azerbejdżański, bengalski, bośniacki, bułgarski, birmański, chorwacki, czeski, estoński, fiński, gruziński, grecki, hebrajski, hindi, islandzki, khmerski, laotański, łotewski, litewski, macedoński, nepalski, polski, rosyjski, serbski, słowacki, słoweński, turecki, ukraiński;
- Kategoria V: 88 tygodni (2200 godzin): arabski, chiński, mandaryński, japoński, koreański.
Które języki są najłatwiejsze do nauczenia dla osób nieanglojęzycznych? Opisujemy trzy, które, nie bez powodu, cieszą się największą popularnością w szkołach i na kursach – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Język angielski
Nikogo nie powinno zaskoczyć to, że jednym z najłatwiejszych do nauczenia się języków jest wszechobecny angielski, czyli tzw. nowa łacina. Za jego pomocą w zasadzie można porozumieć się z osobami z całego świata. Z czego to wynika? Przede wszystkim angielski ma stosunkowo prostą gramatykę, zorganizowaną przez dość logiczne, uporządkowane zasady. Do tego większość słów jest krótka i prosta w wymowie. Sam fakt, że angielski jest rozpowszechniony na całym świecie również znacznie ułatwia naukę – kiedy ma się z nim kontakt praktycznie na co dzień, podświadomie przyswaja się zapis i brzmienie wielu słów.
Język włoski
Jest uznawany nie tylko za najłatwiejszy w nauce, ale też jeden z najpiękniejszych języków na świecie. W dużej mierze wywodzi się z łaciny, która do XVIII wieku, ze względu na swoją uniwersalność, była wykorzystywana na całym świecie jako język międzynarodowej komunikacji, podobnie jak dziś angielski. Włoska gramatyka jest bardzo podobna do tej stosowanej w innych językach romańskich. Wiele słów ma wspólne pochodzenie np. z angielskim, dlatego ich nauka nie sprawia żadnych problemów osobom chociaż trochę posługujących się tym językiem. Do tego wymowa jest bardzo intuicyjna i dźwięczna.
Język hiszpański
Hiszpański przepięknie, melodyjnie brzmi, a przy tym jest dość prosty. Dużym ułatwieniem jest fakt, że większość słów wymawia się tak samo, jak się je pisze. Podobnie jak w przypadku włoskiego, sporo wyrażeń ma łaciński źródłosłów, dlatego ich nauka jest bardzo szybka i przyjemna. Hiszpański zajmuje czwarte miejsce na liście języków, które są najczęściej wykorzystywane na świecie. Fakt, że jest bardzo rozpowszechniony, również pomaga go opanować.
Najłatwiejsze języki dla Polaka – które sprawiają nam najmniej problemów w nauce?
Angielski, włoski i hiszpański są najczęściej wybierane przez Polaków, ponieważ ogólnie są najłatwiejsze w przyswojeniu, w szczególności dla Europejczyków. Jeśli jednak już się je opanowało albo chce się spróbować czegoś jeszcze prostszego, warto zwrócić uwagę na naszych słowiańskich sąsiadów. W tym przypadku języki są dość podobne do naszego pod względem gramatyki i przede wszystkim słownictwa, co stanowi duże ułatwienie. Najwięcej cech wspólnych z polskim mają odpowiednio:
- słowacki (41%),
- czeski (36%),
- ukraiński (32%),
- białoruski (30%),
- chorwacki i serbski (19%),
- rosyjski (18%),
- słoweński (15%),
- bułgarski (13%).
Jakie języki są najłatwiejsze w nauce?
Warto pamiętać o tym, że chociaż teoretycznie dany język jest powszechnie uznawany za najłatwiejszy, może komuś i tak sprawiać trudność. Nie należy się jednak zniechęcać, ponieważ wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Zawsze dobrze jest też zwrócić się w stronę języków, którymi posługiwali się członkowie rodziny, np. kiedy ma lub miało się bliskich pochodzących chociażby z Niemiec.
Znajomość języków obcych jest niezwykle przydatną umiejętnością. Nauka wcale nie musi być trudna. Wybierz jeden z języków uznawanych za najłatwiejszy na świecie i zapisz się na kurs angielskiego online!