Niedawna Nagroda Nobla z dziedziny literatury przyznana Oldze Tokarczuk wzmogła w naszym kraju zainteresowanie tymi prestiżowymi wyróżnieniami. Dziś, z myślą o wszystkich osobach uczących się języka angielskiego lub planujących wyjazd na Wyspy, zajmiemy się noblistami pochodzącymi z Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo może pochwalić się bardzo pokaźną liczbą naukowców, literatów i postaci, które zostały docenienie w Szwecji i Norwegii.
Brytyjczycy z patentem na Nobla!
Obywatele Wielkiej Brytanii przynoszą swojemu krajowi chlubę, jeśli uznamy, że Nagroda Nobla obiektywnie docenia wkład narodów w światową literaturę, naukę i pokój. Dotychczas obywatele tego kraju uzyskali to najwyższe wyróżnienie aż 133 razy. Pod względem liczby laureatów nagrodzonych w całej historii Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym, a wyprzedzając między innymi Francję, Niemcy, Japonię czy Rosję. Warto jednak pamiętać, że spora część laureatów urodziła się poza Wyspami Brytyjskimi, jak choćby Kazuo Ishiguro, wyróżniony w dziedzinie literatury w 2017 roku, który przyszedł na świat w japońskim Nagasaki, ale jako pięciolatek przeniósł się z rodziną do Zjednoczonego Królestwa.
Brytyjscy nobliści z dziedziny literatury
Nie sposób wymienić jednocześnie wszystkich dotychczasowych laureatów z Wielkiej Brytanii, skupmy się więc właśnie na literaturze. Nagroda Nobla z dziedziny literatury przyznawana jest od 1901 roku. W roku 1907 po raz pierwszy wyróżniono nią brytyjskiego pisarza Rudyarda Kiplinga (2 lata po Henryku Sienkiewiczu). Do tego momentu Szwedzka Akademia nie doceniła twórczości w języku angielskim. W sumie na taki zaszczyt zasłużyło dotychczas 11 obywateli Wielkiej Brytanii. Wśród nich znalazł się sir William Golding, autor bestsellera Władca much i laureat z 1983 roku.
Inny brytyjski noblista, laureat z roku 1932 to John Galsworthy, nieco słabiej znany polskim czytelnikom. Z kolei w roku 2005 Szwedzka Akademia uhonorowała słynnego brytyjskiego dramaturga Harolda Pintera. Dwa lata później doceniona natomiast prozę Doris Lessing. Nie wszyscy wiedzą, że laureatem literackiej Nagrody Nobla z roku 1953 jest nie kto inny, jak uważany obecnie za jednego z największych Brytyjczyków w historii Winston Churchill. Dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa był również pisarzem, a Nagroda Nobla trafiła do niego ze względu na książki historyczne oraz zdolności oratorskie.
Literatura, czyli doskonały kurs angielskiego!
Temat brytyjskich laureatów literackiej Nagrody Nobla nie bez powodu połączyliśmy z nauką języka angielskiego. Osoby, które pragną opanować mowę Szekspira w stopniu biegłym, posługiwać się ciekawymi metaforami i wyrafinowanym słownictwem powinny sięgać po książki największych brytyjskich pisarzy. Chociaż kurs angielskiego zawsze stanowi podstawę nauki, dobrze jest kształcić się dodatkowo na własną rękę łącząc przyjemne z pożytecznym. Sztuki Harolda Pintera czy powieści Doris Lessing i Williama Goldinga stanowią doskonały wybór!