Amerykańska kuchnia kojarzy się przede wszystkim z żywnością typu fast food. Stany Zjednoczone to rzeczywiście ojczyzna hamburgerów i hot-dogów, jednak sprowadzanie tamtejszej kuchni wyłącznie do tych prostych dań, byłoby niesprawiedliwe. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mają do zaoferowania znacznie więcej. Oto przykłady potraw popularnych za Oceanem.
Kuchnia amerykańska – połączenie wielu kultur i smaków
Kuchnia amerykańska to unikalna mieszanina wielu rozmaitych stylów, ponieważ w dużej mierze bazuje na połączeniu przepisów brytyjskich oraz smaków przywiezionych przez imigrantów z całego świata. Na jej ukształtowanie duży wpływ miały sposoby przygotowywania potraw przez indiańskie plemiona, a także takie kuchnie, jak meksykańska, włoska, chińska i żydowska.
Wiele dań uważanych powszechnie za typowo amerykańskie ma swoje źródło w kuchni innych narodów. Były jednak przez lata poddawane licznym modyfikacjom, przez co z czasem zaczęto je po prostu taktować jako nowe potrawy.
Na kuchnię amerykańską składa się znacznie więcej ciekawych przysmaków, niż tylko powszechnie znane hamburgery, hot-dogi czy inne dania fast food. Ich różnorodność doskonale oddaje wielokulturowość tego ogromnego państwa. Wszystkie te potrawy mają jednak wspólny mianownik – są pyszne, sycące i bogate!
Najpopularniejsze dania kuchni amerykańskiej
Każde danie kuchni amerykańskiej ma swoją genezę i krótką historię. Warto wiedzieć, skąd wzięły się określone potrawy. Dzięki temu możesz poznać kawałek multikultury USA i świadomiej zajadać się popularnymi przysmakami.
Chicago-style pizza
Ze względu na swoją imigrancką historię, Stany Zjednoczone to miejsce, w którym spotykają się ze sobą kuchnie całego świata. Dobrym tego przykładem jest Chicago-style pizza, która mimo włoskiego rodowodu, w Ameryce nabrała zupełnie nowego wymiaru. Za oceanem wszystko musi być większe! Z takiego założenia wyszli twórcy Chicago-style pizza, która po raz pierwszy została zaserwowana prawdopodobnie w latach 40. Zamiast cienkiego placka, w tej wariacji spotkamy grube ciasto pieczone w głębokiej blasze. Na nim znajduje się pokaźna warstwa sera, obowiązkowe dodatki stanowią kiełbasa i sos pomidorowy.
Pancakes, czyli amerykańskie śniadanie
Także amerykańskie naleśniki, czyli pancakes, swoją objętością mogą zawstydzić swoje polskie odpowiedniki. W ich przypadku równie proste ciasto (powstałe na bazie mąki pszennej, mleka i jajek) jest grube i pulchne. Przygotowując naleśniki Amerykanie nie żałują sobie owocowych dodatków, bitej śmietany, a także polewają je obficie słodkim syropem klonowym.
Corn dog – parówka na patyku
Słynne hot dogi to nie jedyny sposób na spożywanie parówek przez Amerykanów. Popularnym przysmakiem jest corn dog (inaczej: cozy dog), czyli natknięta na patyczek parówka pokryta ciastem kukurydzianym, usmażona na głębokim tłuszczu. Danie zostało spopularyzowane już w 1942 roku w stanie Teksas. Jego nazwa i forma nawiązują do kolby kukurydzy, którą przed podaniem nadziewa się w bardzo podobny sposób. Corn dogi spożywa się najczęściej z trzema sosami: keczupem, majonezem i musztardą.
Chili con carne – klasyka kuchni tex-mex
Pamiętając o regionalizmach, przenieśmy się teraz na południe Stanów Zjednoczonych, do Teksasu, skąd pochodzi inne klasyk – chili con carne. Ten region USA w dużej mierze nawiązuje do kuchni meksykańskiej, co w skrócie określa się jako tex-mex. Nazwa potrawy wywodząca się z języka hiszpańskiego oznacza po prostu chili z mięsem. Najczęściej chodzi o zmieloną bądź drobno posiekaną wołowinę z dodatkiem pikantnej papryki chili i innych wyrazistych przypraw, między innymi pieprzu i kuminu. W daniu może pojawiać się także fasola. Dla Amerykanów z południa chili con carne stanowi danie tradycyjne, ale bywa także spotykane jako fast food.
Barbecue ribs – pyszne żeberka z grilla
W Ameryce bardzo popularne są dania grillowane. Popularny obecnie w całym kraju przepis na żeberka barbecue najprawdopodobniej wywodzi się ze środkowej części kraju. Sposób przygotowywania polega na długim pieczeniu mięsa po obu stronach, po wcześniejszym posmarowaniu musztardą i obfitym doprawieniu pieprzem, solą, czosnkiem i papryką. Zgodnie z nazwą, szczególną rolę w przypadku żeberek odgrywa sos, który oprócz barbecue zawiera także miód. Danie często jest podawane w towarzystwie ziemniaków.
Buffalo wings, czyli pikantna przekąska na Super Bowl
Przysmak często serwowany jako przekąska w trakcie rozgrywek amerykańskiego futbolu. Skrzydełka rodem z Buffalo (stan Nowy Jork), to skrzydełka z kurczaka smażone na głębokim tłuszczu, w panierce z masła i sosu chilli. Podaje się je z selerem lub marchewką, a także dressingiem ranch (kremowy sos, zwykle na bazie majonezu, maślanki, soli, czosnku, cebuli, musztardy, ziół i przypraw) lub blue cheese (sos z sera pleśniowego, majonezu i jogurtu).
Onion rings – chrupiące krążki cebulowe
Prosta, wyrazista przekąska. Wystarczy odkroić gruby plaster cebuli i podzielić go na mniejsze krążki, a następnie obtoczyć w cieście lub bułce tartej i usmażyć na głębokim tłuszczu. Cały proces przygotowania smakołyku zajmuje tylko kilkanaście minut. Zwykle krążki cebulowe są traktowane jako dodatek do np. burgera. Chociaż danie tak naprawdę prawdopodobnie powstało w Wielkiej Brytanii, cieszy się tak dużym powodzeniem w USA, że jest już zaliczane do kuchni amerykańskiej.
Mac and cheese – ulubiony comfort food Amerykanów
Nic tak nie poprawia humoru, jak dania z makaronem i serem. Macaroni and cheese (inaczej: mac n’ cheese) jest potrawą składającą się z pszennego makaronu (zwykle są to tzw. kolanka) z sosem serowym. Istnieje wiele odmian tego przepisu, które różnią się m.in. rodzajami stosowanego sera. Pierwsze przepisy na tę potrawę pochodzą z początku XIX wieku – jego autorstwo przypisuje się niewolnikowi gotującemu dla prezydenta Thomasa Jeffersona.
Lobster roll – pożywna kanapka z homarem
Klasyczne amerykańskie danie, wywodzące się ze wschodniego wybrzeża USA. Chodzi o lobster roll, czyli kanapkę z mięsem homara. W bułce znaleźć można także sól, pieprz, masło, sok z cytryny i inne przyprawy. Danie pojawia się na amerykańskich stołach w zestawieniu z frytkami i należy do najczęściej przygotowywanych za Oceanem.
Pastrami on rye – przysmak z kuchni żydowskiej
Kolejna popularna kanapka, która została spopularyzowana w żydowskich koszernych delikatesach w Nowym Jorku. Po raz pierwszy zaserwował ją w 1888 roku Sussman Volk. Przysmak składa się z pastrami, czyli wędzonego mięsa wołowego pokrojonego w cienkie plasterki, oraz świeżego, żytniego chleba. Podaje się go z musztardą, a także kwaszonymi ogórkami czy kapustą.
Sloppy joe, czyli burger z mielonym mięsem
Jeszcze jedna typowo amerykańska kanapka. Składa się z mielonej wieprzowiny lub wołowiny, podanej na bułce hamburgerowej, z ketchupem (lub sosem pomidorowym) i sosem Worcestershire (fermentowany sos o korzennym smaku). Danie zyskało popularność w latach 50. XX wieku, kiedy to podobno kucharz Joe z kawiarni Floyd Angell’s w Sioux (w stanie Iowa) dodał sos pomidorowy do kanapek z mięsem mielonym.
Kuchnia amerykańska – popularne desery
Mieszkańcy USA uwielbiają słodycze. Na liście najbardziej popularnych amerykańskich potraw nie mogło więc zabraknąć deserów. Podobnie jak dania wytrawne, są wyraziste i syte. Co najchętniej pałaszują dzieci i miłośnicy słodkości?
Apple pie – szarlotka po amerykańsku
Słodkie ciasto z nadzieniem z jabłek jest uznawane za jeden symboli amerykańskiego snu, czy nawet najbardziej amerykański, patriotyczny wypiek. Największą popularność zyskało na przełomie XIX i XX wieku. Kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu, spokojem i relaksem. Zwykle przygotowuje się go na okrągłej blaszce o średnicy ok. 22 cm. Czym różni się od znanego nam ciasta? Zdecydowanie wyróżnia się wyglądem – na wierzchu układa się charakterystyczną kratkę z cienkich pasków ciasta. Kawałki szarlotki podawane są na ciepło z gałką lodów waniliowych, zazwyczaj po obiedzie.
New York cheescake – sernik nowojorski
Sernik w stylu nowojorskim zachwyca swoją gładką, aksamitną konsystencją. Wręcz rozpływa się w ustach! Do jego zrobienia wykorzystuje się kremową bazę serową oraz tłustą (lub kwaśną) śmietanę. Nowoczesny amerykański ser śmietankowy powstał w 1872 roku. Wtedy William Lawrence z Chester (w stanie Nowy Jork) szukał sposobu na odtworzenie miękkiego francuskiego sera Neufchâtel. Odkrył sposób na zrobienie „niedojrzałego” sera, który był cięższy i bardziej kremowy. Wynalazek ten przyczynił się do powstania nowojorskiego wariantu sernika z niegotowanego serka śmietankowego, na bazie z pokruszonych ciastek lub krakersów graham.
Milkshake – orzeźwiający mleczny napój
W gorący dzień amerykanie uwielbiają raczyć się zimnym koktajlem mlecznym, z dodatkiem lodów, bitej śmietany oraz owoców, m.in. truskawek, bananów czy malin. Napój powstał na przełomie XIX i XX wieku, a ich popularność znacznie wzrosła po wprowadzeniu na rynek blenderów elektrycznych. Stał się częścią kultury młodzieżowej, ponieważ nastolatkowie często spotykali się właśnie w lodziarniach. Przez to koktajl mleczny jest w USA swoistym symbolem młodzieńczej niewinności.
Peanut butter and jelly, czyli ulubiony przysmak dzieci
Prosta, ale jakże lubiana przekąska. W skrócie nazywa się ją PB&J. Jest kanapką z chleba tostowego, z masłem orzechowym i konfiturą winogronową/porzeczkową/jabłkową. Może być otwarta albo złożona z jednej lub z dwóch kromek chleba. Ponieważ jest niezwykle prosta w przygotowaniu, cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci.
Pierwsza znana wzmianka o kanapce z masłem orzechowym i galaretką pojawiła się w czasopiśmie „Boston Cooking School Magazine” w 1901 roku. Stała się popularna na początku XX wieku, gdy cena masła orzechowego znacznie spadła. Kiedy w latach 20. w sklepach pojawił się krojony chleb, przysmakiem tym zaczęły zajadać się dzieci – mogły bez problemu samodzielnie przygotować taką przekąskę.
Pragniesz poznać Stany Zjednoczone nie tylko od strony kulinarnej? Zacznij od nauki języka. W naszej szkole proponujemy między innymi angielski online, czyli wygodne rozwiązanie, które pozwoli ci szlifować umiejętności językowe bez wychodzenia z domu!