Rozmowa o emocjach zwykle nie należy do najłatwiejszych, szczególnie w przypadku, kiedy prowadzona jest w języku innym niż ojczysty. Często towarzyszy jej lęk przed brakiem akceptacji i niezrozumieniem przez drugą stronę. Podczas rozmowy po angielsku, może dochodzić do tego strach przed komunikacją w obcym języku, a stres spowodowany zaistniałą sytuacją może przyczyniać się do zapominania prostych słów i zasad formułowania wypowiedzi. Jednak wyrażanie radości, smutku, strachu, czy przepraszanie i wybaczanie w angielskim, dzięki odpowiednim umiejętnościom językowym wcale nie musi być trudne.
Opanowanie nerwów
Rozmowie o emocjach często mogą towarzyszyć nerwy, które utrudniają komunikację. W stresie możemy mówić szybciej, a także tworzyć bardziej chaotyczne wypowiedzi, co nie sprzyja prowadzeniu konwersacji. Może to być trudne, jednak do tego typu rozmów warto podejść ze spokojem. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjniejsze opisywanie własnych odczuć i wrażeń. Jeśli chodzi o przepraszanie i wybaczanie – jest to szczególnie istotne dla zrozumienia punktu widzenia drugiej strony i przedstawienia swojej perspektywy. Podczas rozmowy po angielsku dodatkowym czynnikiem potęgującym stres może być strach przed używaniem obcego języka, jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli wyeliminować opór przed mówieniem, a co za tym idzie – ułatwi prowadzenie rozmów nie tylko o emocjach, ale na każdy temat.
Znajomość słownictwa
W rozmowie o emocjach niezwykle ważna jest umiejętność odpowiedniego doboru słów. Pozwala to drugiej osobie dobrze zrozumieć nasze uczucia. Podobnie jak w polskim, w angielskim występuje wiele czasowników i przymiotników, które wyrażają podobne emocje, jednak w różnym stopniu nasilenia. Jako przykład posłużyć mogą określenia: straszne i przerażające – oba odnoszą się do lęku, ale intensywność odczucia jest inna. To sprawia, że dużą rolę w konwersacji odgrywa bogaty zasób słownictwa, który rozwijać można na różne sposoby, między innymi ucząc się z fiszek czy czytając książki i artykuły w języku angielskim. Dzięki znajomości odpowiednich zwrotów i wyrażeń, a także umiejętności dopasowania ich do charakteru sytuacji, opisywanie swoich odczuć oraz przepraszanie i wybaczanie po angielsku nie będzie stanowiło problemu.
Umiejętność słuchania
Umiejętność rozumienia ze słuchu jest istotna podczas każdej konwersacji prowadzonej po angielsku, również tej na temat emocji. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ważny i angażujący temat rozmowy sprawia, że zazwyczaj mówimy szybciej, co może przyczyniać się do mniejszego zrozumienia przez drugą osobę. Chcąc opanować język na poziomie umożliwiającym uczestnictwo w nawet najbardziej emocjonującej dyskusji na temat uczuć, a także przepraszanie i wybaczanie, warto skupić się na ćwiczeniu rozumienia ze słuchu w praktyce. Taką możliwość daje między innymi kurs angielskiego prowadzony przez native speakera. Ponadto, zajęcia w szkołach językowych (prowadzonych m.in. u nas – i w szkole Lincoln w Krakowie, i w Warszawie), pozwalają na kompleksowe opanowanie umiejętności językowych.