Jednym z najtrudniejszych zagadnień dla początkujących adeptów języka niemieckiego są… rodzajniki. Już od początku należy uczyć się nowych słówek wraz z nimi. Dlaczego? Bo nie zawsze pokrywają się one z rodzajnikami w języku polskim. Ich użycie bywa czasem dla nas nieintuicyjne, zwłaszcza na starcie. Kiedy jaki rodzajnik niemiecki? Czy da się to w miarę łatwo ogarnąć? Jak zapamiętać der, die, das i to, kiedy który stosować? Niżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!
Jak zapamiętać rodzajniki w niemieckim? Rodzaj męski, czyli der
Większość, bo ponad 40% niemieckich słów, jest rodzaju męskiego. Do tej kategorii należą m.in.:
- nazwy męskich osobników: zwierząt, zawodów typowo męskich i osób,
- rzeczowniki odczasownikowe pozbawione końcówek [np. der Schlaf – od schlafen (spać)],
- większość rzeczowników z końcówką -en,
- nazwy dni tygodnia, dni miesiąca i stron świata, a także pory roku (wyjątek – die Nacht, czyli noc),
- rzeczowniki z końcówkami: -er, -ig, -ing, -ismus, -or,
- nazwy zjawisk atmosferycznych, gór i jezior,
- marki aut.
Rodzajnik die: z jakimi słowami występuje?
Rodzajnik żeński stosowany jest oczywiście do istot typowo żeńskich, czyli np. die Frau – kobieta. Jak zapamiętać rodzajnik die? Zanotuj sobie regułę, że ten rodzajnik idzie w parze z:
- rzeczownikami pochodzącymi od liczebników (np. die Vier – czwórka),
- nazwami rzek,
- nazwami kobiecych zawodów,
- większością botanicznych nazw – drzew, kwiatów, owoców,
- nazwami statków i samolotów (np. die Titanic),
- rzeczownikami zakończonymi na: -anz -ei, -enz, -ie, -in, -heit, -ik, -ion, -keit, -schaft, -tät,-ung, -ur.
Uwaga na popularny błąd! W języku niemieckim słowo dziewczyna jest rodzaju nijakiego: das Mädchen. Oczywiście wyjątków jest więcej, ale nie są one aż tak częste.
Jak nauczyć się, do których słów dodawać rodzajnik das?
Około ¼ słów w języku niemieckim ma rodzaj nijaki, czyli występuje z rodzajnikiem das. Są to takie słowa jak:
- rzeczowniki o końcówkach -chen, -lein (czyli często zdrobnienia), -ment i -um (słowa obcego pochodzenia),
- słowa zaczynające się na Ge- i zakończone na -e (np. das Gebäude – budowa),
- rzeczowniki pochodzące od bezokolicznika (np. das Essen – jedzenie),
- nazwy wybranych metali (np. das Gold – złoto, das Kupfer – miedź).
Kiedy jaki rodzajnik niemiecki? Dodatkowe wskazówki
Aby łatwiej zapamiętać poszczególne rodzajniki, warto notować sobie nowe słówka wraz z nimi. Dobrą metodą jest również zakreślanie trzech rodzajników trzema różnymi kolorami. Wtedy dodatkowo angażujesz pamięć wzrokową, która pozwoli Ci skojarzyć dany rzeczownik z barwą, a tym samym – odpowiednim rodzajnikiem.
Konieczne jest zapamiętanie powyższych reguł. Ich znajomość w wielu przypadkach pozwala dobrać właściwy rodzajnik, nawet gdy nie jest się go pewnym. Znajomość rodzajników przyda się na dalszych etapach nauki, gdy będziesz poznawać odmianę przez przypadki. Warto więc od początku przyłożyć się do ich przyswajania i traktować je jako integralną część nowo poznawanego słowa.
Nieodzownym elementem nauki języka niemieckiego są oczywiście powtórki. Przeglądanie słówek zapisanych uprzednio na listach czy fiszkach pozwoli Ci utrwalić sobie ich znaczenie – wraz z rodzajnikiem. Najlepiej notować je ręcznie, bo w ten sposób jeszcze bardziej angażujesz swój mózg w proces nauki.
Alternatywą dla samodzielnej nauki jest profesjonalny kurs języka niemieckiego. Samodzielna praca z lektorem lub w grupie pomaga podtrzymać motywację i systematyczność. Dodatkowo szkolenie stopniowo rozwija wszelkie niezbędne umiejętności potrzebne do komunikacji w nowym języku.
Jak zapamiętać rodzajniki w języku niemieckim? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne zadanie. Gdy od początku przyjmiesz dobrą metodę nauki, ich przyswajanie wejdzie Ci w nawyk. Ważne jest też poznanie podstawowych reguł stosowania rodzajnika męskiego, żeńskiego i nijakiego. Ich znajomość to klucz do łatwiejszej i przyjemniejszej nauki. A jeśli chcesz zgłębiać meandry języka niemieckiego pod okiem lektora, zapisz się do Lincoln na kurs w Krakowie. Do zobaczenia na lekcjach w naszej szkole języków obcych!
Może zainteresuje Cię też: Czy da się nauczyć języka niemieckiego w rok?