Jesteś fanem Formuły 1? Z pewnością oglądasz relacje, a także śledzisz informacje na temat wyścigów. Jeśli chcesz, przy okazji możesz też uczyć się angielskiego i poprawiać swoje zdolności językowe. Wyjaśniamy, dlaczego warto oglądać F1 z angielskim komentarzem!
F1 z angielskim komentarzem – dlaczego warto tak oglądać wyścigi?
Masz ulubiony zespół, a może po prostu ogólnie interesujesz się Formułą 1? W prosty sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Zrezygnuj z relacji z polskimi komentatorami – wybieraj anglojęzyczne kanały telewizyjne, strony internetowe, streamy itp. W ten sposób zyskasz dostęp do większej ilości materiałów, co pozwoli Ci rozwijać swoje hobby, a przy okazji uczyć się angielskiego. Dlaczego warto praktykować takie niecodzienne ćwiczenie i jak najlepiej to robić?
Oglądanie wyścigów z angielskim komentarzem to doskonała okazja do kontaktu z „żywym” językiem. Dodatkowo można też znaleźć wywiady z kierowcami, wypowiedzi ekspertów, konferencje prasowe. Specjaliści są zgodni co do tego, że już samo „osłuchanie się” doskonale wspomaga naukę. Dzięki temu łatwiej jest wyćwiczyć myślenie po angielsku, co jest niezwykle ważne, jeśli chce się płynnie posługiwać tym językiem.
Kibicując ulubionym kierowcom można również poznać wiele nowych słówek i zwrotów – gdy wychwyci się coś nieznanego lub ciekawego, warto od razu sobie to zanotować. Później można sprawdzić dokładny zapis i znaczenie w słowniku. Kiedy usłyszy się jakąś przydatną frazę w kontekście, łatwiej jest ją zapamiętać. Jeśli jednak ma się jeszcze kłopoty z rozumieniem ze słuchu, w wielu przypadkach można dodatkowo włączyć napisy, oczywiście w języku angielskim.
Jakie korzyści daje oglądanie F1 z angielskimi komentatorami?
Dodatkową zaletą oglądania F1 z angielskim komentarzem jest to, że słuchając przekazu w oryginale uzyskuje się nieprzetworzone informacje. Często w tłumaczeniu mogą umknąć pewne szczegóły. Komentatorzy lubią też dodawać własne refleksje, dlatego czasami warto obejrzeć wyścig najpierw z angielskim, a później z polskim komentarzem – wtedy zyska się dwa różne punkty widzenia i można dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Bardzo ważne jest też to, że słuchanie native speakerów pozwala poprawić wymowę oraz akcent. Nie trzeba nawet powtarzać wyrażeń na głos – mózg podświadomie zapamięta ich brzmienie. Nawet jeśli świetnie zna się wszystkie zasady gramatyczne i ma się bogate słownictwo, przy nauce języków obcych fonetyka ma ogromne znaczenie.
Oglądanie materiałów wideo na temat Formuły 1 z angielskim komentarzem to również świetna metoda na rozwijanie umiejętności rozumienia treści ze słuchu. Osoby uczące się amerykańskiej odmiany angielskiego mogą mieć problem z brytyjską i na odwrót. Warto obcować z różnymi akcentami, by poradzić sobie w każdej sytuacji. Komentatorzy mówią też zupełnie inaczej niż lektorzy czy osoby na nagraniach przeznaczonych do nauki – dzięki temu ma się kontakt z bardziej swobodnymi, szybszymi wypowiedziami.
Jak jeszcze można połączyć pasję do wyścigów F1 z nauką języka angielskiego?
Samo oglądanie wyścigów i relacji z F1 w języku angielskim dużo daje, ale warto dodatkowo sięgnąć także po inne materiały, najlepiej w formie tekstowej. W sieci można bez problemu znaleźć najróżniejsze artykuły, analizy, sprawozdania, wywiady, wpisy na blogach itp. Podczas czytania, tak jak przy słuchaniu, wystarczy zaznaczać sobie wybrane słówka czy frazy. Dobrym ćwiczeniem będzie też tłumaczenie całego tekstu lub jego fragmentów na polski. Dodatkowo można czytać na głos, by trenować wymowę.
Bardzo skutecznym i przyjemnym sposobem na naukę języka angielskiego są konwersacje. Szczególnie ciekawe są rozmowy na temat zainteresowań, dlatego dobrze jest zajrzeć na fora dyskusyjne czy grupy/fanpage w social media. W ten sposób można przełamać barierę w pisaniu, a nawet mówieniu – fanów wyścigów F1 da się znaleźć także na komunikatorach głosowych, np. na specjalnych kanałach na Discordzie. Przy okazji można poznać nowych ludzi, czy nawet nawiązać przyjaźnie na lata.
Regularne używanie języka pozwala zyskać swobodę, która przyspiesza postępy w nauce oraz poprawia komunikatywność. Kiedy znajdzie się kompanów do rozmowy, można wspomnieć, że jest się osobą uczącą się angielskiego. Wtedy rozmówcy mogą wskazywać ewentualne błędy albo podpowiedzieć, jak lepiej sformułować daną wypowiedź czy jej fragment. O ile na początku może być trudno, z czasem będzie coraz lepiej.
Czasami przez internet zawiera się znajomości, które potem prowadzą do spotkań na żywo. Z nowym przyjacielem można nawet wybrać się na wyścigi F1 za granicą. Taki wyjazd to niesamowita przygoda, a do tego doskonała okazja do testowania oraz rozwijania swoich umiejętności językowych.
Potrzebujesz dodatkowego wsparcia w nauce, bo chcesz w pełni rozumieć komentatorów F1 oraz korzystać z dodatkowych, anglojęzycznych źródeł? Zapisz się na kurs, a szybko zrobisz wyraźne postępy. Nie wiesz, do jakiej grupy się zapisać? Zrób test na poziom angielskiego, by sprawdzić swoje umiejętności.