Jedną z najbardziej tajemniczych, a zarazem najbardziej wpływowych organizacji jest Anonymous – grupa aktywistów-hackerów kryjąca się pod charakterystycznymi maskami. Ich wygląd jest inspirowany komiksem „V jak Vendetta”, ale nawiązuje do ważnej postaci w historii Wielkiej Brytanii. Krótko opisujemy, kim był Guido Fawkes!
Guido Fawkes – postać historyczna
Guido Fawkes (znany również jako Guy Fawkes; ur. 13 kwietnia 1570 w Yorku, zm. 31 stycznia 1606 w Londynie) był angielskim wojskowym, który brał udział w nieudanym spisku prochowym z 1605 roku (ang. Gunpowder Plot).
Fawkes w młodości przeszedł na katolicyzm i aktywnie walczył w imię swojej wiary. Brał udział w wojnie osiemdziesięcioletniej po stronie katolickiej Hiszpanii przeciw holenderskim kalwinistom. Szukał wsparcia dla katolickiego przewrotu w Anglii aż do momentu, gdy spotkał Thomasa Wintoura. W 1604 roku dołączył do małej grupy pod przewodnictwem Roberta Catesby’ego planującej dokonać zamachu na protestanckiego króla Jakuba I, by zastąpić go jego córką katoliczką, księżniczką Elżbietą Stuart (trzecią w kolejce do sukcesji).
Spiskowcy umieścili w krypcie pod Izbą Lordów 36 beczek prochu, które miały zostać zdetonowane w nocy z 4 na 5 listopada. Zgodnie z planem wybuch miał uśmiercić króla, a także przedstawicieli szlachty, biskupów i członków Izby Lordów. Guido Fawkes miał za zadanie pilnować prochu i w odpowiednim momencie podpalić lont, ale został złapany przez władze zaalarmowane anonimowym listem z ostrzeżeniem. Przez kilka dni był przesłuchiwany i torturowany, a następnie został skazany na śmierć przez powieszenie oraz poćwiartowanie. Zanim wykonano wyrok, skoczył z szafotu i złamał kark. O incydencie było głośno w całej ówczesnej Europie.
Wydarzenia z 5 listopada są co roku hucznie upamiętniane w Wielkiej Brytanii jako tzw. Guy Fawkes Night lub Bonfire Night. Zgodnie z tradycją organizuje się festyny i pokazy sztucznych ogni oraz pali się kukłę słynnego spiskowca.
Interesujesz się historią Wielkiej Brytanii? A może szczególnie ciekawi Cię te zdarzenie? Jeśli chcesz dokładnie poznać życiorys Guido Fawkesa, sięgnij po brytyjskie publikacje. Zapisz się na angielski Warszawa, by być w stanie je przeczytać.
Nawiązanie do Guido Fawkesa w komiksie i filmie „V jak Vendetta”
Do historii spisku prochowego nawiązuje komiks scenarzysty Alana Moore’a i rysownika Davida Lloyda pod tytułem „V jak Vendetta”. Opowiada o tajemniczym anarchiście walczącym z dyktatorskim rządem w futurystycznej, totalitarnej Wielkiej Brytanii, po kolei mordując jego członków. Bohater kryje się pod pseudonimem „V” oraz maską inspirowaną wyglądem Guido Fawkesa – przedstawia bladą twarz o szyderczym uśmiechu z charakterystycznym dla początku XVII wieku wąsikiem i bródką. Seria pierwotnie ukazywała się w latach 1982–1985 w angielskim czasopiśmie „Warrior”. W 1988 roku została wznowiona i kontynuowana przez wydawnictwo DC Comics.
Na podstawie komiksu w 2005 roku powstał film „V jak Vendetta” w reżyserii Jamesa McTeigue’a, ze scenariuszem sióstr Wachowskich. Zdobył ogromną popularność, przez co charakterystyczna maska zyskała szeroką rozpoznawalność.
Chciałbyś przeczytać komiks i/lub obejrzeć film „V jak Vendetta” w oryginale? Jeśli musisz podszlifować język, zapisz się na angielski Kraków.
Maska z twarzą Guido Fawkesa a grupa Anonymous
Maska Guido Fawkesa wzorowana na tej wykorzystanej w filmie jest wykorzystywana przez aktywistów z grupy Anonymous. Organizacja zrzesza anonimowych członków z całego świata, głównie hackerów. Jej działania mają na celu sprzeciwianie się m.in. ograniczaniu wolności obywatelskich, korupcji, fair-use, konsumpcjonizmowi, cenzurze, praktykom kościoła scjentologicznego, czy łamaniu praw zwierząt.
Akcje grupy są wykonywane zazwyczaj przez jedną osobę lub mniejsze zespoły działające pod szyldem Anonymous. Bardziej rozbudowane działania są nazywane operacjami. Niektóre ataki mają charakter czysto żartobliwy, ale organizacja angażuje się także w poważniejsze wydarzenia, np. w 2009 roku wsparła Irańczyków protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. Ostatnią głośną akcją były zaś ataki na rosyjskie strony rządowe po agresji na Ukrainę w marcu 2022 roku.
Chociaż Guido Fawkes w krajach anglosaskich jest uznawany za postać negatywną, ostatecznie stał się popkulturowym symbolem sprzeciwu wobec władzy i walki o wolność. Planujesz wyjechać kiedyś do Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w obchodach 5 listopada? A może interesujesz się działalnością grupy Anonymous? W obu przypadkach potrzebna będzie Ci znajomość języka – zapisz się na angielski online!