Dość istotnym aspektem nauki języka angielskiego jest poznawanie brytyjskiej kultury, zwłaszcza jeśli zamierzamy w przyszłości podróżować na Wyspy lub nawet tam zamieszkać. Brytyjskie święta w wielu aspektach są podobne do polskich, ale można także znaleźć sporo różnic. Jak wygląda Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii?
Średniowieczne korzenie
Celebracja Świąt Bożego Narodzenia ma w Wielkiej Brytanii średniowieczne korzenie, gdy nowe święto zastąpiło dotychczasowe pogańskie zwyczaje. Dla mieszkańców Wielkiej Brytanii niezwykle ważne znaczenie ma kolędowanie, które nawiązuje do czasów, gdy lokalni bardowie udawali się z pieśniami do zamków. Zwyczaj jest wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii popularny również obecnie, a często połączony ze zbieraniem funduszy na cele dobroczynne.
Świąteczny szał już w listopadzie
W polskich galeriach handlowych świąteczna gorączka rozpoczyna się już w listopadzie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Jednak z dekorowaniem własnych domów i wprowadzaniem do nich świątecznej atmosfery czekamy przynajmniej do grudnia, kiedy Brytyjczycy chętnie zajmują się tym już od listopada. W domach pojawiają się bożonarodzeniowe dekoracje: stroiki, kokardki, renifery, a wkrótce także pięknie udekorowana choinka. Jednak z brytyjskich domów znika ona tuż po Nowym Roku.
Przygotowania zamiast uroczystej Wigilii
Brytyjczycy zdecydowanie nie znają Wigilii Bożego Narodzenia w polskim wydaniu. Dla nich jest to dzień jak każdy inny, który wyróżnia się jedynie kulminacją oczekiwania na 25 grudnia. W domach trwają ostatnie przygotowania, aby nazajutrz wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ewentualna wspólna kolacja wigilijna ma raczej wymiar praktyczny i nie jest celebrowana podobnie jak w naszym kraju.
Prezenty zostawiane w skarpetach
Najważniejszą czynnością w wigilijny wieczór jest powieszenie w mieszkaniu wielkich czerwonych skarpet. To właśnie w nich, a nie jak w polskiej tradycji pod choinką, znajdą się dostarczone przez Świętego Mikołaja prezenty. Nieopodal skarpet zostawia się natomiast ciasteczka, które mają stanowić poczęstunek dla Mikołaja odwiedzającego dom nocą. Prezenty nie są otwierane ani w Wigilię, jak w Polsce, ani o poranku jak choćby w Stanach Zjednoczonych. Dla Brytyjczyków to bardzo ważny element świątecznej tradycji. Każdy otwiera swoje upominki kolejno, czemu towarzyszą zachwyty pozostałych uczestników przyjęcia. Ta ważna czynność może trwać nawet przez cały dzień i być przedzielona przerwą na herbatę.
Świąteczne dania na brytyjskich stołach
W brytyjskiej tradycji najważniejszym świątecznym posiłkiem jest obiad. Jakie danie stanowi odpowiednik tradycyjnego polskiego karpia? Na większości stołów w Wielkiej Brytanii pojawia się wówczas pieczony faszerowany indyk. Danie przygotowuje się z najwyższą starannością, a samo pieczenie może trwać nawet kilka godzin. Ważną rolę w bożonarodzeniowym jadłospisie Brytyjczyków odgrywają desery, w tym Christmas pudding, czyli ciemne bakaliowe ciasto. Popularne są również babeczki z rodzynkami i orzechami.
26 grudnia to czas spotkań z rodziną i znajomymi, niekoniecznie odbywających się przy stole. W okresie świątecznym ciekawym zwyczajem jest Christmas pantomime, czyli przedstawienia oparte na motywach znanych baśni, w których publiczność może, a nawet powinna aktywnie uczestniczyć.
Pragniesz poznać więcej brytyjskich zwyczajów i opanować biegły język angielski? Zapraszamy na angielski online do Lincoln – wygodną metodę nauki, dzięki której zaoszczędzisz sporo czasu. Być może spożytkujesz go na tegoroczne bożonarodzeniowe przygotowania.