Epoka wiktoriańska jest jednym z najważniejszych okresów w historii Anglii. W tym czasie tworzyło wielu wybitnych pisarzy, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój angielskiej kultury. Krótko omawiamy spuściznę, którą pozostawił po sobie Charles Dickens – książki uznawane za wzorową reprezentację powieści społeczno-obyczajowych XIX wieku.
Charles Dickens – książki, życiorys
Charles John Huffam Dickens (żył w latach 1812–1870) to angielski powieściopisarz, obecnie uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela angielskiej powieści społeczno-obyczajowej z drugiej połowy XIX w. Był synem prostego urzędnika, który w 1824 roku został uwięziony za długi. Ponieważ rodzina popadła w nędzę, Dickens w wieku 12 lat musiał znaleźć pracę. Zaczął od zatrudnienia się w fabryce pasty do butów, a później został urzędnikiem sądowym.
Charlesowi udało się zdobyć częściowe wykształcenie, dlatego w 1832 roku objął stanowisko sprawozdawcy parlamentarnego. Był także dziennikarzem w londyńskich dziennikach liberalno-reformatorskich. W tym czasie zaczął tworzyć pierwsze teksty, publikowane w czasopismach. W 1836 roku zostały wydane jako Szkice Boza. Następnie Dickens zaczął rozwijać swoje zdolności pisarskie.
Po sukcesie Klubu Pickwicka (1837 rok) skupił się na literaturze. W ciągu kilku lat zyskał międzynarodową sławę. Jego twórczość była ceniona ze względu na humor, celną satyrę oraz wnikliwe obserwacje. Stosował niedopowiedziane zakończenia (tzw. cliffhangery), które trzymały czytelników w napięciu i zachęcały do sięgnięcia po kolejną część powieści. Jego dzieła były bowiem w większości publikowane w odcinkach. Sposób ten stał się dominującą wiktoriańską formą publikacji powieści.
Dickens był najsłynniejszym celebrytą swojej epoki. W odpowiedzi na publiczne zapotrzebowanie odbył serię podróży, podczas których czytał swoje dzieła i spotykał się z czytelnikami. Z czasem jego zdrowie zaczęło się pogarszać. W 1869 roku doznał pierwszego udaru mózgu, a drugiego w 1870 roku w swoim domu w Gads Hill Place. Zmarł następnego dnia.
Chciałbyś przeczytać szczegółową biografię Charlesa Dickensa, najlepiej w jego ojczystym języku? Zdobądź odpowiednie umiejętności i zapisz się na angielski – Warszawa to jedno z miejsc, w których możesz to zrobić.
Charles Dickens – książki, charakterystyka autora i jego rola kulturowa
Osoby interesujące się kulturą i historią Anglii czy studiujące filologię angielską koniecznie powinny znać dzieła, które pozostawił po sobie Charles Dickens – książki będące doskonałą kroniką epoki wiktoriańskiej. Stanowią reprezentatywny przegląd społeczny ówczesnej Anglii, która w danym momencie przechodziła gwałtowne zmiany związane z rewolucją przemysłową.
Dickens głównie skupiał się na krzywdzie ludzi ubogich. Realistyczne opisy mieszczaństwa i biedoty zestawiał jednak z liryzmem czy wręcz baśniowością. Przy tym dbał też o humor, najczęściej w wydaniu satyrycznym. Często pojawiały się u niego postacie przerysowanych dziwaków, będących karykaturą negatywnych cech, np. skąpstwa.
W ogólnym użyciu utrwaliło się też określenie „dickensowski”, które odnosi się nie tylko do tekstów nawiązujących do twórczości Dickensa, ale też utworów o podobnych cechach, tj. realistycznych, mrocznych, przejmujących. Można również spotkać się z tym pojęciem w przypadku groteskowych, karykaturalnych, komicznie odrażających postaci.
Chcesz poznać bliżej Charlesa Dickensa? Książki tego autora najlepiej czytać w oryginale. Jeśli chcesz to zrobić, zapisz się na angielski – Kraków to jedno z kilku miejsc, w których możesz to zrobić.
Charles Dickens – książki, które zna każdy
Brytyjski pisarz jest autorem ponad 20 publikacji, które stworzył w ciągu ok. 30 lat. Z pewnością znasz część tego, co napisał Charles Dickens. Książki, które mogły wpaść Ci w ręce to, np.:
- Klub Pickwicka (1837 rok) – powieść o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu;
- Oliver Twist (1838 rok) – powieść o osieroconym chłopcu, który przez swoją naiwność wpada w środowisko przestępcze;
- Opowieść wigilijna (1843 rok) – opowiadanie o magicznej przemianie charakteru skąpca Ebenezera Scrooge’a, do której dochodzi w czasie nocy wigilijnej;
- David Copperfield (1850 rok) – powieść obyczajowa z wieloma wątkami autobiograficznymi;
- Ciężkie czasy (1854 rok) – powieść satyryczna o kondycji społeczeństwa angielskiego;
- Opowieść o dwóch miastach (1859 rok) – powieść historyczna, której akcja rozgrywa się od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej w Paryżu i Londynie;
- Wielkie nadzieje (1861 rok) – powieść pokazująca dojrzewanie i przemianę moralną głównego bohatera, pochodzącego z nizin społecznych.
Zależy Ci na tym, by jak najpełniej poznać dzieła Charlesa Dickensa – książki, które mają już status kultowych? Angielski online pomoże Ci poprawić zdolności językowe, tak byś mógł swobodnie czytać je w oryginale.