Boxing Day jest brytyjskim świętem bankowym, które przypada 26 grudnia, czyli dokładnie dzień po Bożym Narodzeniu. Dlaczego o nim wspominamy? Ponieważ jest to jeden z najważniejszych dni w brytyjskim kalendarzu, który wiąże się z olbrzymimi promocjami w sklepach. Dzień ten można porównać do amerykańskiego Black Friday. Dowiedz się jak to święto wyglada w Wielkiej Brytanii!
Czym jest Boxing Day – pochodzenie nazwy
Istnieje wiele teorii związanych z tym świętem. Najbardziej prawdopodobna mówi o tym, że nazwa Boxing Day ma nawiązywać do pochodzącego z średniowiecza zwyczaju:
Pan na włościach dawał służbie lub biednym poddanym prezenty takie jak: pieniądze, odzież czy jedzenie, zapakowane w pudełka. Stąd wzięła się nazwa Boxing Day, gdyż „box” po przetłumaczeniu na polski, to po prostu, pudełko. Pan dworu gromadził wszystkich poddanych, którzy pracowali na jego terenie i dając prezenty dziękował im w pewien sposób za pracę, którą wykonywali przez cały rok.
Inna teoria z kolei zakłada, że:
Służba po kolacji Bożonarodzeniowej u pana mogła zabrać do pudełek pozostałe resztki jedzenia i posilić się nimi wraz z pozostałymi członkami własnej rodziny.
Trzecia z teorii z kolei mówi o tym, że:
Nazwa święta pochodzi od „lockbox” czyli skarbonki na datki, która znajdowała się w angielskich kościołach. Pieniądze, które trafiały do skrzynki były rozdawane ubogim parafianom. Wiele osób uznaje również, że święto to związane jest z zwyczajem łapania strzyżyka. Jak mówił średniowieczny zwyczaj, wkładano go do pudełka i następnie obnoszono po wszystkich domostwach znajdujących się w danej wsi. Dlaczego? Ponieważ miał on zapewnić szczęśliwy rok oraz udane plony. Strzyżyka uznaje się w Anglii za króla wszystkich ptaków. Jak mówi jedna ze starych bajek, pokonał on nawet orła, wlatując od niego wyżej z jego ogona.
Jednocześnie święto to nazywa się również dniem Świętego Stefana, aby uczcić jego męczeńską śmierć. Jak mówi chrześcijańska tradycyjna, został on ukamieniowany po tym jak publicznie przyznał się do swojej wiary w Jezusa Chrystusa.
Dlaczego Boxing Day wypada 26 grudnia?
Boxing Day jest świętem państwowym. W Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej obchodzi się je od roku 1871. W Szkocji od 1974 roku. Zasadniczo Boxing Day zaczyna się 26 grudnia. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja w której drugi dzień świąt wypada w niedzielę. W takiej sytuacji, to po poniedziałkowym Boxing Day wtorek jest również dniem wolnym od pracy. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że święto to obchodzi się również w Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii czy w Republice Południowej Afryki. Słowem, we wszystkich tych państwach, których historia jest ściśle związaną z dziejami kolonialnej Wielkiej Brytanii.
Boxing Day – brytyjski Black Friday
Boxing Day jest nie tyle świętem religijnym, co niesamowitą okazją na skorzystanie z najlepszych w danym roku kalendarzowym wyprzedaży. Możemy je spokojnie porównać z tymi, powiązanymi z Black Friday. Brytyjczycy nie spędzają tego święta w gronie rodziny, lecz wybierają się do centrów handlowych, aby kupić produkty po najniższych cenach. Co ciekawe, jak wskazują liczne analizy przeprowadzone w tym temacie, właśnie tego dnia liczne placówki handlowe generują zdecydowanie największy utarg w ciągu roku. Sklepy otwierane są już od wczesnych godzin porannych, a ich pracownicy muszą zmierzyć się z naprawdę ogromnymi kolejkami ludzi, którzy chcą wykorzystać Boxing Day po to, aby kupić jak najwięcej rzeczy w niskich cenach. Dlatego też w wielu sklepach stosuje się ograniczenia, bądź wprowadza się specjalne bony zakupowe aby zmniejszyć natłok klientów.
Jednak Boxing Day to nie tylko wyprzedaże w sklepach. W Anglii, Walii, Szkocji oraz w Irlandii Północnej w podczas Boxing Day organizuje się również mecze piłkarskie. Wtedy piłkarze ze wszystkich lig wychodzą na boiska i rywalizują między sobą, a dochody uzyskiwane podczas tego typu imprez często przekazywane są na cele charytatywne.
Dzień ten to również wyścig konny King George VI Chase, który odbywa się w Kempton w hrabstwie Surrey. Jest to druga najbardziej prestiżowa gonitwa odbywająca się w Wielkiej Brytanii zaraz po Cheltenham Gold Cup. Zawody te odbyły się po raz pierwszy w 1937 roku, a zostały one nazwane na część nowego brytyjskiego króla czyli Jerzego VI.
Boxing Day – świąteczne wyprzedaże na całym świecie
Wbrew pozorom świąteczne wyprzedaże podczas Boxing Day to nie tylko domena Wielkiej Brytanii. Tego typu promocje organizowane są również w Kanadzie, Australii oraz w niektórych krajach Afryki. Ciekawa w tym przypadku jest zdecydowanie Kanada, która zaprasza swoich klientów na zakupy nawet w nocy. W tym państwie drzwi sklepów otwierają się równo o północy 26 grudnia. Do niedawna podobnie sytuacja wyglądała również w Australii. Jednak obecnie jest tam tak jak w Polsce. Dzień ten nadal uznaje się za Boże Narodzenie, więc sklepy otwierane są dopiero z dniem 27 grudnia.
Czy Boxing Day świętujemy w Polsce?
Zasadniczo od momentu, kiedy Polska otworzyła się na świat zachodu, trafia do nas wiele różnych zwyczajów, świąt i eventów, które znamy z amerykańskich czy angielskich historii, filmów i opowiadań. Przykładowo Halloween na dobre zakorzeniło się już w naszym kraju. Podobnie również Black Friday. Boxing Day jest jednak wyjątkiem od tej reguły. Święto to nie jest obchodzone w Polsce. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Polsce to dzień wolny od pracy, a więc wszystkie sklepy (poza kilkoma wyjątkami), są wtedy zamknięte.
Dlaczego nie zaadaptowaliśmy akurat tego święta? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W Polsce tradycje, zwłaszcza katolickie, są niezwykle ważne. Święta Bożego Narodzenia są dla nas dniem wolnym od pracy, który wolimy spędzić w gronie rodziny i najbliższych. A jeżeli już wychodzimy, to spędzamy ten czas skupiając się na rozrywce bądź kulturze, idziemy na lodowiska czy do kina. Poza tym, Boxing Day nie zwróciłby się raczej w naszym kraju pod względem finansowym. W Polsce prezenty wręczamy już w Wigilię.
Boxing Day – na które promocje zwrócić uwagę?
Wyprzedaże z okazji tego święta w Wielkiej Brytanii osiągnęły już miano prawdziwego sportu narodowego. Brytyjczycy prześcigają się w w tym, żeby pokazać jak wiele są w stanie zyskać podczas wyprzedaży z okazji „Box Day”. Jeżeli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, to również możesz wykorzystać to na swoją korzyść.
Zasada jeżeli chodzi o zniżki na zakupy jest zasadniczo niemal taka sama jak w przypadku Black Friday. Najlepsze ceny osiąga w tym dniu elektronika. To właśnie na niej można zauważyć zdecydowanie największe przeceny. Sklepy z akcesoriami oraz umeblowaniem do domu, również oferują naprawdę interesujące promocje z okazji Boxing Day. Jeżeli dobrze to rozegrasz, to podczas tego święta będziesz w stanie naprawdę sporo zaoszczędzić. Przekonaj się sam!