Powieści kryminalne wcale nie są domeną mężczyzn. Jedną z najwybitniejszych autorek tworzących podwaliny tego gatunku jest Agatha Christie. Jej dzieła są znane na całym świecie i po dziś dzień wydaje się ich wznowienia oraz tworzy się rozmaite adaptacje filmowe itp. Przybliżamy biografię brytyjskiej królowej kryminałów!
Agatha Christie biografia – życie i twórczość
Agatha Christie, a właściwe Lady Mallowan Agatha Mary Clarissa Miller Christie (lata 1890–1976), była brytyjską autorką powieści kryminalnych i obyczajowych. Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów, a także najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Stworzyła ponad 90 powieści i sztuk teatralnych, które przetłumaczono na ponad 45 języków obcych. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała także kilka powieści obyczajowych, które również były dość popularne. Stworzyła słynne postaci literackie: detektywa Herkulesa Poirota oraz pannę Marple, seniorkę detektywa-amatorkę.
W 1930 roku Agatha Christie dołączyła do Klubu Detektywów, czyli stowarzyszenia zrzeszającego autorów powieści kryminalnych. Należeli do niego m.in.: Dorothy L. Sayers czy G.K. Chesterton. W 1931 roku została na krótko z niego usunięta, ponieważ złamała zasady obowiązujące wszystkich członków. Klub ustalił bowiem, że podczas pisania powieści nie można m.in. uwzględniać sił nadprzyrodzonych. W 1958 roku Christie przejęła rolę prezesa Klubu po dymisji Dorothy L. Sayers.
Interesujesz się literaturą angielską? Jeśli chcesz czytać ją w oryginale, podszkol się w języku i zapisz się na angielski – Warszawa to jedno z wielu miejsc, w których możesz uczyć się tego języka.
Niezwykłe koleje losu Agathy Christie – biografia ciekawego życia prywatnego
Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay – nadmorskim miasteczku w południowo-zachodniej Anglii (hrabstwo Devon). Była trzecim dzieckiem Clary i Fryderyka Millerów, którzy byli zamożnymi reprezentantami wyższej klasy średniej. Nauczano ją w domu. Naturalna ciekawość sprawiła, że biegle czytała już w wieku 4 lat. W 1901 roku w wyniku komplikacji zdrowotnych zmarł jej ojciec, a sytuacja finansowa rodziny zaczęła znacznie się pogarszać.
W 1902 roku Agatha została posłana przez matkę do lokalnej szkoły. W 1905 roku wyjechała na pensję do Paryża, gdzie miała trenować śpiew i grę na pianinie. Po ukończeniu edukacji wróciła do kraju. W wieku 18 lat zaczęła pisać swoje pierwsze krótkie dzieła, a także bywać na salonach.
W 1912 roku na balu w rodzinnym Torquay poznała pułkownika Archibalda Christie, z którym wzięła ślub dwa lata później. Ze związku pochodzi jej jedyna córka, Rosalind Hicks (żyła w latach 1919–2004). Podczas I wojny światowej Agatha Christie pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny. To właśnie przez to w jej powieściach często pojawiają się rozmaite trucizny.
W 1926 roku na pisarkę spadła seria nieszczęść: zmarła jej matka, jej brat wpadł w uzależnienie od narkotyków, powieść Zabójstwo Rogera Ackroyda została odrzucona przez wydawcę, a mąż wyznał, że zakochał się w innej kobiecie (Nancy Nelle). Małżeństwo skończyło się rozwodem w 1928 roku. Prawdopodobnie ze względu na załamanie nerwowe w grudniu Christie zaginęła na 11 dni, co wywołało niemałe poruszenie. Okazało się, że przebywała wówczas w hotelu uzdrowiskowym Harrogate, gdzie zameldowała się pod nazwiskiem kochanki męża.
W 1930 roku pisarka wyszła ponownie za mąż, za młodszego od niej o 14 lat archeologa Maxa Mallowana. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Zmarła 12 stycznia 1976 roku z przyczyn naturalnych w swoim domu, w Winterbrook.
Chciałbyś zapoznać się z dokładną autobiografią czy biografią Agathy Christie, najlepiej w jej ojczystym języku? Przydałoby Ci się kilka lekcji? Zapisz się na angielski – Kraków to jedno z kilku miejsc, w których możesz to zrobić!
Najsłynniejsze dzieła Agathy Christie
Do najsłynniejszych dzieł Agathy Christie zalicza się:
- Zabójstwo Rodgera Ackroyda (1926 rok),
- Morderstwo w Orient Expressie (1934 rok),
- Śmierć na Nilu (1937 rok),
- I nie było już nikogo (1939, oryginalny tytuł: Dziesięciu małych Murzynków).
Akcja książek zwykle odbywała się w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą była jedna z przedstawionych wcześniej postaci. Pisarka wprowadziła wiele nowych rozwiązań, rewolucjonizując tradycyjną sztukę pisania kryminałów. Dzięki temu zagadki były wyjątkowo angażujące, a ich rozwiązania – niezwykle zaskakujące.
Jeśli lubisz kryminały, koniecznie powinieneś znać twórczość Agathy Christie. Interesujesz się kulturą angielską i/lub uczysz się języka? Zapisz się na angielski online i trenuj swoje zdolności, czytając słynne kryminały w oryginale!