Czytanie po angielsku to jedna z najlepszych metod nauki tego języka. Stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnych kursów, zwłaszcza dla osób, które nie mają okazji posługiwać się na co dzień mową Szekspira. Możliwości jest bardzo wiele, od beletrystyki po angielskojęzyczne strony internetowe i blogi. Dla czytelników z Polski dostępne są także gazety brytyjskie. Oto trzy interesujące propozycje, dzięki którym każdy będzie mógł podszkolić swój angielski!
- Empire
Poza czytaniem, doskonałą metodę uzupełniającej nauki stanowi oglądanie filmów i seriali po angielsku. Obie przyjemności można ze sobą połączyć, co stanowi szczególnie interesującą perspektywę z punktu widzenia osób interesujących się kinematografią. Gazety brytyjskie poświęcają jej wiele kolumn. Aby podszkolić swój angielski warto sięgnąć po miesięcznik Empire, jeden z najpopularniejszych tytułów w tej tematyce.
Czytelnicy znajdą w nim m.in. recenzje aktualnych nowości kinowych i telewizyjnych, zapowiedzi i reportaże zza kulis, a także sylwetki twórców, najpopularniejszych aktorów i reżyserów. Magazyn jest dostępny w polskich księgarniach, gdzie zresztą nie brakuje czołowych gazet brytyjskich. Czytanie Empire i oglądanie anglojęzycznych filmów to znakomity kurs angielskiego, choć pragnąc szybko nauczyć się tego języka, warto zdecydować się także na tradycyjne zajęcia, aby lepiej zapoznać się z gramatyką i trenować konwersację.
- World Soccer
Gazety brytyjskie w dużej mierze skupiają się na sporcie, w tym oczywiście piłce nożnej. W rzeczywistości na Wyspach wychodzi jednak niewiele czasopism skoncentrowany wyłącznie na tej tematyce. Wyjątkiem jest miesięcznik World Soccer, który, choć jego nazwa wskazywałaby na amerykańskie lub australijskie korzenie, pochodzi właśnie z Wielkiej Brytanii. Nierzadko można spotkać się z opinią, że w dobie Internetu tradycyjna prasa sportowa nie ma racji bytu. Nie jest to jednak prawda, bo kto z nas nie lubi zapachu świeżo zadrukowanego papieru? . Tym bardziej, jeśli chodzi o naukę języków obcych!
Poza tym, czasopisma takie jak World Soccer to okazja, aby spojrzeć na światowy futbol z dystansu. O ile internetowe portale stanowią świetne miejsce, by sprawdzić najświeższe wyniki rozgrywek, tradycyjna prasa sportowa oferuje przestrzeń do bardziej przemyślanych analiz, felietonów czy długich wywiadów, wzbogaconych o fotoreportaż World Soccer to idealna pozycja dla fanów futbolu uczących się języka angielskiego, która jest łatwo dostępna także w polskich księgarniach.
- Financial Times
Gazety brytyjskie to także kultowe dzienniki. Osobom zainteresowanym biznesem, gospodarką i polityką, a jednocześnie znającym język angielski w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym, warto polecieć Financial Times. Gazeta ukazuje się w Londynie od 1888 roku. Czasopismo porusza przede wszystkim tematy ekonomiczne i prezentuje wieści z całego świata. W wydaniu weekendowym sporo miejsca zajmują także artykuły związane z kulturą i sztuką.
Jest ono dostępne w polskich księgarniach, ale osoby, które pragną zaglądać do Financial Times każdego dnia, powinny po prostu wykupić prenumeratę internetową, która nie stanowi dużego wydatku. Wyróżnikiem Financial Times jest papier o łososiowej barwie. Choćby z tego powodu warto kupić przynajmniej kilka wydań drukowanych, na przykład odwiedzając Wielką Brytanię.