Współcześnie w wielu sytuacjach trzeba udowodnić swoją znajomość języka obcego, przedstawiając stosowny certyfikat. Chcesz podjąć naukę na uczelni albo zdobyć wymarzoną pracę? Odpowiedni dokument na pewno Ci się przyda. Jak go zdobyć? Wyjaśniamy, czym jest egzamin FCE, jak wygląda oraz dlaczego warto do niego przystąpić!
Egzamin FCE – czym jest i jak wygląda?
FCE (First Certificate in English, nazywany też B2 First) to dokument, który udowadnia, że osoba opanowała angielski na poziomie B2, czyli wyższym średnio zaawansowanym. Osoba, której uda się go uzyskać, potrafi dość swobodnie posługiwać się językiem i jest w stanie bez problemu komunikować się z native speakerami w sytuacjach codziennych oraz zawodowych.
Egzamin FCE podzielony jest na cztery części:
- Reading and Use of English – sprawdza umiejętność rozumienia tekstu czytanego, a także poziom znajomości zasad gramatyki i słownictwa. Składa się z 7 zadań (52 pytań), w których trzeba uzupełnić luki w tekście (poprzez wybranie słowa lub jego wpisanie) albo zaznaczyć prawidłową odpowiedź. Aby je wykonać, należy najpierw zapoznać się z dołączonymi tekstami o długości ok. 3 000 znaków.
- Writing – polega na napisaniu dwóch różnych wypowiedzi pisemnych. Najpierw należy stworzyć rozprawkę na zadany temat, a następnie przygotować inną, nieco krótszą wypowiedź, np. mail lub list.
- Listening – ma na celu testowanie umiejętności rozumienia różnych wypowiedzi ustnych, utrwalonych na nagraniach audio. Składa się z 30 pytań, na które odpowiada się po wysłuchaniu fragmentu rozmowy, audycji radiowej, wykładu itp. (nagrania są odtwarzane dwukrotnie). Zadania polegają na uzupełnianiu brakujących słów i dopasowywaniu zdań. Trzeba także rozwiązać test wielokrotnego wyboru.
- Speaking – wymaga poradzenia sobie w sytuacji, w której trzeba przeprowadzić konwersację z egzaminatorem oraz drugim zdającym. Składa się z czterech części, które przebiegają w następujący sposób:
- kandydaci i egzaminatorzy, w ramach rozgrzewki, odbywają krótki small talk;
- kandydaci prowadzą dyskusję na podstawie przedstawionych im zdjęć;
- kandydaci konwersują ze sobą zgodnie z podaną instrukcją, uwzględniając np. użycie konkretnych argumentów;
- na zakończenie egzaminatorzy rozmawiają z kandydatami na tematy z poprzedniego zadania.
Cały egzamin trwa 3 godziny i 30 minut (z przerwami). Pierwsze trzy etapy zdaje się tego samego dnia. Egzamin ustny z reguły odbywa się w innym terminie.
Poszczególne części mają następujący wpływ na ocenę końcową egzaminu FCE:
- reading and use of English – 40%;
- writing – 20%;
- listening – 20%;
- speaking – 20%.
Dlaczego warto zdać egzamin FCE?
Certyfikat FCE daje wiele wymiernych korzyści – jest uznawany na całym świecie i nie trzeba go odnawiać (nie ma „daty ważności”). Dzięki niemu przede wszystkim można:
- lepiej opanować język angielski – proces przygotowania do egzaminu obejmuje przynajmniej kilka miesięcy (samodzielnie lub na specjalnym kursie). Sam fakt zapisania się na konkretny termin doskonale motywuje do nauki. Dokument stanowi faktyczne potwierdzenie tego, że właściciel w dość dobrym stopniu posługuje się językiem angielskim.
- podjąć studia za granicą – w wielu przypadkach rekrutacja na zagraniczny uniwersytet wiąże się z koniecznością przedstawienia dokumentu udowadniającego dobrą znajomość języka obcego. Certyfikat FCE jest respektowany przez ponad 2 000 uczelni zagranicznych.
- uzyskać zaliczenie lektoratów na studiach w Polsce – dokument sprawia, że nie trzeba brać udziału w obowiązkowych zajęciach z języka angielskiego i jest się zwolnionym z egzaminów końcowych.
- brać udział w programach wymiany międzyuczelnianej – certyfikat z pewnością będzie pomocny, a często jest wręcz wymagany.
- znaleźć lepszą pracę w Polsce lub za granicą – dokument stanowi realne potwierdzenie posiadanych umiejętności, przez co zwiększa wartość pracownika na rynku pracy. Współcześnie znajomość języków obcych jest wymagana przez wielu pracodawców, a nawet jeśli nie jest koniecznym warunkiem, stanowi dużą zaletę, która może pomóc wyróżnić się spośród innych kandydatów.
Jak przygotować się do egzaminu FCE?
Do egzaminu FCE można przygotować się samodzielnie, korzystając z papierowych i multimedialnych podręczników, aplikacji oraz materiałów dostępnych online, takich jak testy, nagrania na YouTube czy wpisy na blogach. Warto dokładnie analizować i skrupulatnie wypełniać arkusze z poprzednich lat, a także znaleźć kompana do ćwiczenia konwersacji.
W przypadku kłopotów z motywacją do nauki albo gdy potrzebne jest profesjonalne wsparcie, najrozsądniej jest zapisać się na specjalny kurs przygotowawczy. W zależności od częstotliwości spotkań może on trwać rok, kilka miesięcy albo kilka tygodni.
Chcesz przystąpić do egzaminu FCE? Kiedy odpowiednio się przygotujesz, musisz za niego zapłacić w odpowiedniej placówce i stawić się we wskazanym miejscu w określonym terminie. Dowiedz się, jak zapisać się na egzamin FCE Warszawa!