Miłośnicy tenisa z pewnością wiedzą, czym jest słynny turniej Wimbledon, czyli mistrzostwa Anglii. Nie wszyscy znają jednak historię jego powstania oraz związane z nim tradycje. Krótko opisujemy, co warto wiedzieć o tym słynnym wydarzeniu sportowym!
Turniej Wimbledon – historia
Pierwszy turniej Wimbledon, zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema, odbył się 9 lipca 1877. Początkowo obejmował tylko rozgrywki singlowe mężczyzn i nie miał charakteru mistrzostw kraju. W 1884 roku program rozszerzono o rozgrywki singla dla kobiet oraz deblowe dla mężczyzn. Debel damski oraz gry mieszane dopuszczono dopiero w 1913 roku. Łącznie z pozostałymi turniejami wielkoszlemowymi był bojkotowany przez zawodników amatorskich aż do 1968 roku, kiedy przyjął formę otwartą.
Wimbledon najwięcej razy wygrał Szwajcar Roger Federer – osiem razy (2003-2007, 2009, 2012, 2017). Zaraz za nim na podium znajdują się Anglik William Renshaw (1881-1886 i 1889) oraz Amerykanin Pete Sampras (1993-1995, 1997-2000), którzy triumfowali siedmiokrotnie.
Najwięcej nagród wśród kobiet zdobyła z kolei Martina Navrátilová – aż dziewięć (1978-1979, 1982-1987, 1990). Piękny wynik osiągnęła także Amerykanka Helen Wills Moody, zwyciężając ośmiokrotnie (1927-1930, 1932-1933, 1935, 1938).
Interesuje Cię historia brytyjskiej kultury sportowej? Wiele cennych danych znajdziesz w publikacjach w oryginalnym języku. Miałbyś kłopot z ich lekturą? Zapisz się na angielski Warszawa.
Jak organizowany jest turniej Wimbledon?
Turniej Wimbledon jest najstarszym i najbardziej prestiżowym turniejem tenisowym na świecie. Nieoficjalnie uznaje się go za mistrzostwa świata w rozgrywkach na kortach trawiastych. Odbywa się w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu, w – jak sama nazwa wskazuje – Wimbledonie (gmina London Borough of Merton).
Data rozpoczęcia turnieju Wimbledon co roku wypada na przełomie czerwca i lipca. Zgodnie z tradycją jest to poniedziałek. Rozgrywki odbywają się na kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club. Dwa główne korty (centralny i nr 1) są wykorzystywane wyłącznie podczas tego turnieju. Na pozostałych siedemnastu organizuje się także inne wydarzenia sportowe pod szyldem londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club. Trawiastą nawierzchnię każdego z nich porasta ją życica. Wimbledon jest jedynym turniejem wielkoszlemowym, który rozgrywa się na takim podłożu. Jako że przyspiesza ono odbite piłki, gra się głównie stylem serwis-wolej.
Chciałbyś oglądać relacje z turnieju Wimbledon na anglojęzycznych kanałach lub streamach? Zapisz się na angielski Kraków, a bez problemu będziesz rozumiał komentatorów i prowadzących.
Tradycje turnieju Wimbledon
Ciekawość wzbudzają liczne tradycje związane z turniejem Wimbledon. W typowo brytyjskim stylu wydarzenie to ma ściśle ustaloną formę. Jego barwami przewodnimi są zieleń i fiolet – są widoczne w logo turnieju, a także zaakcentowane w wyposażeniu i akcesoriach, takich jak np. ręczniki. Do 2005 sędziowie i dzieci podające piłki nosiły ubrania w tych kolorach, ale aktualnie zostały zastąpione granatowymi strojami projektu Ralpha Laurena. Zawodników zaś zobowiązano do gry w białych kostiumach.
Ciekawostką jest też to, że w odniesieniu do zawodniczek komentatorzy i prowadzący zwracają się per Miss (panna) lub Mrs (pani), ale do mężczyzn nikt nie zwraca się per Mister. Co więcej, przez wiele lat nagrody pieniężne różniły się w kategoriach płciowych z korzyścią dla panów. Zostały zrównane dopiero w 2007 r.
Tradycyjnie przy okazji turnieju Wimbledon widzowie raczą się truskawkami z bitą śmietaną. Rocznie podobno zużywa się wtedy aż 28 ton owoców i 7 tys. litrów śmietany. Żartobliwie mówi się też, że tradycją jest przynajmniej jeden odwołany mecz ze względu na deszcz.
Marzysz o tym, żeby kiedyś zasiąść na trybunach i na żywo obejrzeć turniej Wimbledon? Przed wyjazdem na Wyspy Brytyjskie potrzebna może być Ci powtórka z języka. Angielski online sprawi, że bez problemu poradzisz sobie w każdej sytuacji!