Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pod względem zbrojnym Wielka Brytania jest jednym z najsilniejszych krajów na świecie. Pomimo tego, że w 2020 roku wolą obywateli opuściła szeregi Unii Europejskiej, pozostaje w Pakcie Północnoatlantyckim, przez co jest zobowiązana do utrzymywania określonego potencjału militarnego. Krótko omawiamy historię British Army – dowiedz się, jak powstawała i jak obecnie wygląda armia brytyjska!
Armia brytyjska – historia powstania
Armia Brytyjska powstała w 1707 roku, w momencie zjednoczenia Anglii i Szkocji w Królestwo Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni wieków odgrywała niezwykle ważną rolę w rozwoju Imperium Brytyjskiego, ponieważ była odpowiedzialna za przejmowanie, a następnie ochronę i kontrolę licznych kolonii, protektoratów i dominiów na całym świecie. W wieku XVIII i XIX angażowała się w liczne konflikty zbrojne, m.in. wojnę siedmioletnią, wojnę o niepodległość USA, wojny napoleońskie, wojny opiumowe czy wojnę krymską.
Po wybuchu I wojny światowej z armii brytyjskiej wydzielono British Expeditionary Force, czyli Brytyjski Korpus Ekspedycyjny, który brał udział w walkach w Belgii i Francji.
Podczas II wojny światowej Wielka Brytania ponownie wysłała swoje wojska do Francji, ale po porażce musiały się wycofać. Od 1940 roku uczestniczyły w walkach w Afryce Północnej i na Dalekim Wschodzie (obrona Hongkongu, Singapuru i Birmy), a także brały udział w lądowaniu na Sycylii (1943) oraz w Normandii (1944).
Po II wojnie światowej znacznie zmniejszono liczbę żołnierzy należących do armii brytyjskiej, co w dużej mierze było powiązane z postępującą dekolonizacją. Mimo to uczestniczyła w wojnie koreańskiej oraz sueskiej. Następną dużą zmianą było zniesienie obowiązku służby wojskowej, który był w mocy w latach 1916–1919, a później 1939–1960.
Okres Zimnej Wojny (1947-1991) przyczynił się do rozwoju technologicznego w armii brytyjskiej, która przygotowywała się na ewentualną agresję ze strony Związku Radzieckiego. W tym czasie Wielka Brytania brała udział także w innych konfliktach, m.in. w wojnę falklandzką. Od 1968 roku stacjonowała także w Irlandii Północnej, gdzie wspierała lokalną policję w tłumieniu wewnętrznego konfliktu trwającego ponad 30 lat.
Interesujesz się historią Wielkiej Brytanii? Jeśli chcesz być w stanie poznawać ją ze źródeł napisanych w oryginalnym języku, zapisz się na angielski Warszawa.
Armia brytyjska współcześnie
Po zakończeniu Zimnej Wojny armia brytyjska nadal brała udział w różnych konfliktach. W 1991 roku około 45 tys. żołnierzy wysłano do walki podczas I wojny w Zatoce Perskiej. Rok później oddziały zostały oddelegowane do Jugosławii w ramach misji ONZ – UNPROFOR, a następnie IFOR (1995–1996) i SFOR (1996–2004) kierowane przez NATO. Od 2004 roku wykonują misję EUFOR Althea, prowadzoną przez Unię Europejską.
Armia brytyjska uczestniczyła również w interwencji NATO w Afganistanie w 2001 roku oraz brała udział w II wojnie w Zatoce Perskiej w 2003 roku. Wycofano ją z Iraku dopiero w 2009 roku, a z Afganistanu w 2014 roku. W obu przypadkach pozostawiono jednak niewielkie oddziały, którym powierzono szkolenie lokalnych żołnierzy i policjantów.
W czasie gdy Wielka Brytania należała do UE, Brithish Army sukcesywnie się rozwijała. Jest jednym z tzw. mocarstw atomowych, co oznacza, że oficjalnie dysponuje bronią atomową. Po Brexicie stała się jedną z najsilniejszych europejskich armii na świecie – w rankingu przygotowanym przez Portal Global Firepower z 2021 roku zajęła 8. miejsce.
Twoją pasją są militaria? Z pewnością łatwiej będzie Ci poszerzać wiedzę, kiedy zapiszesz się na angielski Kraków i opanujesz dodatkowy język.
Wyposażenie armii brytyjskiej
Podstawową bronią palną na wyposażeniu armii brytyjskiej są karabiny SA-80. Standardową bronią osobistą są z kolei pistolety L9A1 oraz Glock 17. Dodatkowo wsparcie ogniowe zapewniają lekkie karabiny maszynowe L7 GPMG oraz FN Minimi, granatniki L17A2 i automatyczne 40mm HK GMG oraz moździerze 51 i 81 mm. W roli karabinów wyborowych wykorzystywane są modele L96A1, L115A1, AW50F oraz L129A1. Dodatkowo używane są wielkokalibrowy karabin wyborowy L82A1 oraz strzelba L128A1.
Podstawowymi pojazdami w armii brytyjskiej są Land Rover Wolf oraz Land Rover Defender, zaś czołgiem podstawowym jest Challenger 2. Wykorzystywane są również bojowe wozy piechoty MCV-80 Warrior oraz pojazdy opancerzone CVR(T) i FV430. Rolę pojazdów patrolowych pełnią z kolei transportery klasy MRAP typu Cougar oraz samochody Panther i Foxhound.
Armia brytyjska posiada także m.in.:
- samobieżne wyrzutnie rakietowe MLRS,
- działa samobieżne AS-90,
- haubice L118,
- pociski rakietowe Rapier,
- lżejsze pociski krótkiego zasięgu typu Starstreak,
- szturmowe Westland WAH-64 Apache oraz Westland Lynx,
- śmigłowce Westland Gazelle, Bell 212, Eurocopter Dauphin,
- samoloty Britten-Norman Islander.
Armia brytyjska była i jest jedną z najważniejszych sił militarnych na świecie. Kraj ten od wieków odgrywa ważną rolę w historii. Chciałbyś go kiedyś zwiedzić, a może chcesz do niego wyemigrować? Przed wyjazdem powinieneś dobrze opanować język – w tym pomoże Ci angielski online!