Tradycyjny full English breakfast niegdyś był codziennie rano serwowany w angielskich domach. Współcześnie obfite, mocno zróżnicowane danie stanowi raczej atrakcję turystyczną i jest podawane głównie w hotelach, restauracjach czy pubach. Wyjaśniamy, jak wygląda typowe angielskie śniadanie!
Z czego składa się typowe angielskie śniadanie?
Typowe angielskie śniadanie jest wyjątkowo obfite i rozbudowane. Zawiera jajka, mięso, warzywa, grzyby oraz pieczywo. Większość składników jest smażona na głębokim tłuszczu albo pieczona. Do podstawowych składników zaliczają się:
- jajka – najczęściej sadzone, ale można też spotkać warianty z jajecznicą lub ugotowanymi „w koszulkach”;
- bekon – mięso powinno być chude, a plastry cienkie, tak by po usmażeniu stały się chrupkie;
- parówki/kiełbaski wieprzowe – dodaje się je zamiast bekonu lub razem z nim. Mogą być smażone lub grillowane;
- white pudding lub black pudding – plastry podrobowych wędlin, podobne do polskiej pasztetowej albo kaszanki/salcesonu. Szczególnie popularny jest wariant „black”, przyrządzony z wieprzową krwią;
- pomidory – najlepiej grillowane lub smażone na wysokiej temperaturze, bez użycia oleju. Doprawione solą i pieprzem;
- grzyby – zazwyczaj pieczarki, grillowane albo usmażone na niewielkiej ilości oleju;
- baked beans – biała fasolka w delikatnym sosie pomidorowym.
Do typowego angielskiego śniadania podaje się klasyczną czarną kawę lub herbatę. Popularna jest także tzw. bawarka, czyli czarna herbata z dodatkiem mleka. Można też napić się soku owocowego (najpopularniejszy jest pomarańczowy) albo warzywnego.
Interesujesz się brytyjską kulturą? Zapisz się na angielski – Warszawa i szkoły językowe, które się w niej znajdują, pomogą Ci w odkrywaniu wszystkich walorów tej kultury.
Co dodatkowo podaje się do typowego angielskiego śniadania?
Do typowego angielskiego śniadania często dodaje się jeszcze różne inne produkty, m.in.:
- tosty – z białego pieczywa, najczęściej z masłem, czasami także z dżemem;
- hash browns – ziemniaczane lub ryżowe panierowane krokiety/placuszki, smażone w głębokim tłuszczu;
- sosy – zazwyczaj ketchup i brown sauce (brązowy sos z pomidorów, melasy, daktyli, jabłek, tamaryndowca, octu balsamicznego i różnych przypraw).
Niektórzy, zanim zjedzą dania mięsne, zaczynają od płatków zbożowych z mlekiem albo owsianki. Te są jednak podawane od stosunkowo niedawna, ponieważ po raz pierwszy zaczęto je serwować w latach 50. XX wieku.
Trudno jednak powiedzieć, jaka jest geneza typowego angielskiego śniadania. Pewne źródła prowadzą do angielskich rolników, którzy w czasie klęski głodowej mogli zjeść tylko jeden posiłek dziennie. Inne zaś wskazują na robotników, którzy chcąc nabrać energii na cały dzień pracy, starali się podczas śniadania przyswoić jak najwięcej pokarmu. Dlaczego jednak posiłek ten składa się akurat z takich składników? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jedynie, kiedy w Wielkiej Brytanii pojawiły się konkretne przysmaki, np. bekon zdobył popularność na początku XVIII wieku, kiedy z Irlandii zaczęto sprowadzać świnie.
Czy wiesz, jak zamówić typowe angielskie śniadanie w brytyjskim pubie? Jeśli miałbyś z tym kłopot, zapisz się na angielski – Kraków i szkoły językowe w różnych innych miastach z pewnością pomogą Ci poprawić swoje zdolności językowe!
Wartość odżywcza typowego angielskiego śniadania
Typowe angielskie śniadanie jest bez wątpienia bardzo sycącym posiłkiem, który daje energię na wiele godzin. Brytyjczycy twierdzą, że jest idealnym remedium na kaca. Między innymi z tego powodu jest zwykle podawane w pubach przez cały dzień – jak najbardziej może być przecież też lunchem.
Jajka dają uczucie sytości, a także są źródłem białka i substancji odżywczych. Fasolka również zawiera sporo białka. Niestety, tradycyjnie wszystko jest smażone na oleju, przez co nawet pomidory i pieczarki tracą część swoich właściwości.
Nie da się ukryć, że przez tłuste mięsa oraz wiele smażonych składników takie śniadanie nie jest zbyt zdrowe. Do tego jest wyjątkowo tuczące – średnia porcja dostarcza podobno aż ok. 800 kcal! Na przestrzeni lat pojawiły się jednak liczne odmiany, m.in. wersja wegetariańska, a współcześnie można też natrafić na opcje wegańskie.
Popularność typowego angielskiego śniadania wynika najprawdopodobniej ze specyficznego klimatu panującego na wyspach. Ciągłe deszcze i chłód przyczyniają się do tego, że organizm często domaga się dodatkowych kalorii.
Chciałbyś przekonać się, jak smakuje typowe angielskie śniadanie? Koniecznie powinieneś skosztować je w oryginalnym wykonaniu. Zapisz się na angielski online – udział w zajęciach pozwoli Ci stać się komunikatywnym, tak byś bez problemu mógł się skupić na zwiedzaniu Wielkiej Brytanii oraz próbowaniu nowych potraw!