Wielka Brytania obfituje w wyjątkowe zabytki oraz niezwykłe dzieła współczesnej architektury. Sporo z nich ma już taką rozpoznawalność na świecie, jak np. wieża Eiffla, Colosseum czy Empire State Building. Co koniecznie trzeba zobaczyć, jeśli planuje się wyjazd do UK? Krótko omawiamy najsłynniejsze budowle w Anglii!
Słynne budowle w Anglii – zabytki sprzed XIII wieku
- Stonehenge (około 2950–2900 p.n.e.) – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Prawdopodobnie była miejscem związanym z kultem Księżyca i Słońca. Mieści się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii.
- Tower of London (1078 r.) – budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, wzniesiona dla Wilhelma Zdobywcy. Później pełniła funkcję więzienia, z którego podobno nie dało się uciec – wejście umieszczono zaraz nad wodą. Osadzono tu m.in. króla Anglii Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More’a czy Thomasa Cromwella.
- Zamek królewski w Windsorze (1086 r.) – rezydencja królów angielskich, mieszcząca się w mieście Windsor w hrabstwie Berkshire. Królowa Elżbieta II często w nim przebywa, np. przyjmując gości. Obiekt jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie – ma 800 m długości, a jego powierzchnia użytkowa wynosi ok. 45 tys. m².
- Archikatedra w York (1472 r.) – gotycka katedra położona w Yorku, w hrabstwie North Yorkshire. Jest jedną z największych katedr gotyckich w Europie Północnej – ma 160 m długości i 76 m szerokości (środkowa wieża ma 71 m wysokości, a wieże zachodnie – po 56 m).
- Pałac Buckingham (1703 r.) – od 1837 r. oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Odbywają się w nim uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania głów państw. Jest największym na świecie zamieszkiwanym pałacem królewskim. Znajduje się w nim 600 komnat, ponad 70 łazienek i prawie 200 sypialni.
Chciałbyś zwiedzić Wielką Brytanię, by zobaczyć najsłynniejsze budowle Anglii? Przed wyjazdem podszkol się w języku i zapisz się na angielski – Warszawa i inne miasta to miejsca, które z pewnością pomogą Ci w nauce.
Najciekawsze budowle w Anglii wybudowane po XIII wieku
- Big Ben (1858 r.) – nazwa zwyczajowa wieży zegarowej Elizabeth Tower w Londynie, będącej elementem Pałacu Westminsterskiego. Budowę podjęto w 1834 r., gdy rozpoczęto odbudowywać pałac po pożarze. Zegar na wieży miał szczególnie precyzyjnie odliczać czas (do jednej sekundy), co z kolei miało być koordynowane dwa razy dziennie drogą telegraficzną z czasem w Greenwich. Udało się to osiągnąć, ale połączenie z obserwatorium zostało zniszczone podczas II wojny światowej.
- Royal Albert Hall (1871 r.) – sala koncertowa w Londynie, wybudowana na cześć męża królowej Wiktorii, księcia Alberta. Mieści się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie. Odbywają się w niej wydarzenia kulturalne oraz sportowe. W obiekcie znajdują się ogromne organy, największe w całym UK.
Interesujesz się historią Wielkiej Brytanii? Zapisz się na angielski – Kraków to miejsce, w którym w całości poznasz kulturę tego kraju!
- London Eye (1999 r.) – koło widokowe w formie „diabelskiego młyna”, znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy. Ma wysokość 135 m oraz oferuje 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Jego pełny obrót trwa ok. 30 min. Prędkość liniowa wynosi zaledwie ok. 0,8 km/h, dlatego pasażerowie mogą wsiadać do kapsuł bez zatrzymywania koła.
- London Bridge (XIX w.) – most nad Tamizą, w centralnym Londynie, łączący City of London na północnym brzegu rzeki oraz dzielnicę Southwark na południu. W jego miejscu istniało wiele innych konstrukcji. Pierwsza została wzniesiona w I wieku przez Rzymian. Obecny most został wzniesiony w 1973 r. na podstawie XIX-wiecznego kamiennego mostu łukowego. Ten był z kolei zbudowany na miejscu średniowiecznej budowli, stojącej od ponad 600 lat.
- 30 St Mary Axe (2004 r.) – wieżowiec mieszczący się w City of London, głównej dzielnicy finansowej Londynu. Potocznie nazywa się go też „The Gherkin” (Ogórek) lub „Swiss Re”. Ma 40 pięter i 180 m wysokości. Wyróżnia się nie tylko nietypowym projektem. Wieżowiec jest także budynkiem ekologicznym – dzięki energooszczędnej technologii, zużywa tylko połowę mocy, którą normalnie powinna wykorzystywać podobna budowla.
Zarówno starsza, jak i nowsza architektura robi ogromne wrażenie. Takie cuda po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Chcesz bez problemu zwiedzać Wielką Brytanię oraz oglądać słynne budowle w Anglii? Zapisz się na angielski online, by móc płynnie się komunikować w obcym języku!