Postać włóczęgi z charakterystycznym melonikiem, wąsikiem i laseczką na zawsze zapisała się w historii kinematografii. Chociaż ten słynny aktor zrobił karierę w Ameryce, pochodził z Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy krótką biografię Charliego Chaplina!
Charlie Chaplin biografia – dzieciństwo i młodość
Charlie Chaplin, właśc. Charles Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 roku w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 roku w Vevey) był brytyjskim aktorem i reżyserem kina niemego (później też filmów dźwiękowych), producentem, scenarzystą i kompozytorem muzyki filmowej. Jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów oraz reżyserów w historii światowego kina, a także jedną z największych ikon popkultury.
Jego rodzicami byli aktorzy, Charles Chaplin oraz Hannah Harriette Hill. Rozwiedli się wkrótce po narodzinach Charliego. Matka żyła z dwójką synów w skrajnej biedzie, aż w 1896 roku dzieci trafiły do przytułku. Starszy z braci Sydney po opuszczeniu przytułku podjął pracę trębacza na statku wycieczkowym oraz zajął się Charliem. W 1901 r. ojciec chłopców zmarł z powodu alkoholizmu, a matka przeszła załamanie nerwowe i została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Zmarła w 1928 r.
Charlie pierwszy raz pojawił się na scenie w 1894 r., w wieku pięciu lat. Jego matka występowała w musicalu, aż nagle głos odmówił jej posłuszeństwa. Wtedy dyrektor teatru zmusił ją do zejścia ze sceny, po czym wypchnął na nią Charliego czekającego na matkę za kulisami. Ten znał tekst, dlatego ku uciesze widowni dokończył piosenkę. W kolejnych latach z pomocą brata otrzymywał kolejne małe role w pantomimach, hipodromach itp. Jego pierwszą stałą pracą była rola chłopca sprzedającego gazety w sztuce teatralnej o Sherlocku Holmesie. Z czasem rozwijał swój talent, aż dołączył do znanej grupy Karno, z którą wyjechał do Ameryki w 1912 r.
Interesuje Cię pełna biografia Charliego Chaplina? Najlepiej sięgnij po jego autobiografię. Zapisz się na angielski – Warszawa to miejsce, w którym bez problemu to zrobisz.
Charlie Chaplin biografia – kariera
Charlie w Ameryce dostał pracę w studiu Keystone, prowadzonym przez słynnego Macka Senneta, tworzącego spontaniczne, komediowe nieme filmy bez scenariuszy. Chaplin doskonale radził sobie z improwizacjami. Kiedy raz na planie zabrakło pomysłu na gagi, producent kazał Charliemu ucharakteryzować się i coś wymyślić. Ten wybrał najgorsze, najbardziej niedopasowane ubrania oraz założył mały wąsik, tworząc swoją najbardziej charakterystyczną postać włóczęgi (trampa).
Przed końcem kontraktu z Sennetem do Chaplina zgłosiło się konkurencyjne studio The Essanay Film Manufacturing Company z Chicago, które zaoferowało mu wysoką stawkę. Następnie w 1915 r. zaczął pracę dla studia The Mutual Film Corporation. Z czasem stał się najlepiej opłacanym aktorem na świecie. W 1919 r. zdecydował się na kolejny krok w rozwoju kariery i założył własne studio – United Artists.
Chaplin stworzył wiele hitów, w których sam grał. Kiedy kino wkroczyło w erę dźwięku, opierał się zmianom aż do lat 30. Pomimo rewolucji nakręcił jeszcze kilka filmów niemych, które odniosły sukces. W latach 40. niestety zaczęły się jego problemy. Ze względu na lewicowe poglądy został wpisany na czarną listę Hollywood. Do tego nie ominęły go skandale, m.in. proces o ojcostwo i kontrowersje związane z romansowaniem z dużo młodszymi kobietami. W końcu został deportowany z USA. Pod koniec kariery Chaplin otrzymał jednak wiele nagród, a w 1975 r. przyznano mu brytyjski tytuł szlachecki – Order Imperium Brytyjskiego.
Aktor był czterokrotnie żonaty. Miał dziesiątkę dzieci. Zmarł we śnie, 25 grudnia 1977 roku w Szwajcarii.
Chciałbyś być w stanie oglądać filmy Charliego Chaplina bez napisów czy lektora? Zapisz się na angielski – Kraków to miasto, w którym możesz bardzo szybko nauczyć się tego języka.
Charlie Chaplin biografia – najważniejsze filmy
Charlie Chaplin wystąpił łącznie w prawie 90 produkcjach. Do najważniejszych, najlepszych filmów w jego karierze zalicza się m.in.:
- Charlie włóczęga (1916 rok),
- Imigrant (1917 rok),
- Pieskie życie (1918 rok),
- Brzdąc (1921 rok),
- Pielgrzym (1923 rok),
- Gorączka złota (1925 rok),
- Cyrk (1928 rok),
- Dzisiejsze czasy (1936 rok),
- Dyktator (1940 rok),
- Światła rampy (1952 rok),
- Król w Nowym Jorku (1957 rok).
Interesujesz się starym kinem? Jeśli chcesz obejrzeć filmy z Chaplinem, powinieneś podszkolić się w języku. Zapisz się na angielski online, by z pełną przyjemnością móc oglądać klasyczne dzieła Hollywood!