Klasyczne motywy fantastyczne są wielokrotnie wykorzystywane w różnych mediach: książkach, komiksach, filmach, grach wideo itp. Mało kto wie jednak, kogo uznaje się za propagatora tego gatunku. Krótko omawiamy najsłynniejsze dzieło jednego z najwybitniejszych angielskich pisarzy oraz wyjaśniamy, jaki wpływ na literaturę i kulturę miała słynna trylogia Tolkiena!
Trylogia Tolkiena – historia powstania
J.R.R. Tolkien, a właściwie John Ronald Reuel Tolkien (żył w latach 1892-1973), to jeden z najsłynniejszych brytyjskich pisarzy. Był wybitnym profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii oraz literatury dawnej, a także współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary. Znał ponad 30 języków żywych i martwych, m.in. łacinę, staroislandzki czy anglosaski. Tworzył także własne języki, m.in. elficki w różnych odmianach (np. quenya, doriathrin).
Zanim powstała trylogia Tolkiena, pisarz poza pracami akademickimi tworzył poezję. Założył też własne stowarzyszenie literackie. W 1916 roku ożenił się z ukochaną Edith Bratt. Został jednak powołany do wojska i wziął udział w bitwie nad Sommą. Ponieważ ciężko zachorował na gorączkę okopową, szybko wrócił z frontu. Na wieść o śmierci swoich przyjaciół ze stowarzyszenia, pod wpływem silnych emocji zaczął tworzyć pierwsze teksty prozą, czyli Silmarillion. Dopracowywał go przez całe swoje życie.
W międzyczasie, w latach 30. napisał swoją pierwszą powieść: Hobbit, czyli tam i z powrotem. Ta została ciepło przyjęta przez czytelników, dlatego wydawnictwo poprosiło go o kontynuację. Tolkien próbował pokazać pierwsze szkice Silimarilionu, ale te nie zostały zaakceptowane. Zdecydował się więc napisać kontynuację, ale w poważniejszym tonie, dla dorosłych odbiorców. W ten oto sposób w 1937 (albo 1938) roku zaczęła powstawać słynna trylogia Tolkiena, która została ukończona po ok. 12 latach.
Nie masz zdolności lingwistycznych Tolkiena, ale chciałbyś płynnie posługiwać się przynajmniej jednym obcym językiem? Zapisz się na angielski – Warszawa to jedno z miejsc, w których możesz poznawać ten piękny język.
Podstawowe informacje o trylogii Tolkiena
Trylogia Tolkiena, czyli Władca Pierścieni, w rzeczywistości nie jest trylogią – obejmuje sześć ksiąg, które pod naciskiem wydawcy zostały dla oszczędności wydane w trzech tomach. Na powieść składają się następujące części:
Tom I: Drużyna Pierścienia
- Powrót Cienia.
- Drużyna Pierścienia.
Tom II: Dwie wieże
- Zdrada Isengardu.
- Podróż do Mordoru.
Tom III: Powrót króla
- Wojna o Pierścień.
- Powrót króla.
Akcja powieści zaczyna się 60 lat po wydarzeniach z Hobbita. Czarodziej Gandalf odkrywa, że magiczny pierścień posiadany przez Bilbo Bagginsa jest Jedynym Pierścieniem, czyli potężnym artefaktem stworzonym przez władcę ciemności, Saurona. Jeśli wpadnie w ręce zła, całe Śródziemie czeka zagłada. Jedynym rozwiązaniem jest zniszczenie pierścienia, poprzez wrzucenie go w czeluści wulkanu Orodruiny. Zadanie to ma wykonać krewny Bilba, Frodo, którego wspiera Drużyna Pierścienia: hobbici Sam, Pippin i Merry, a także elf Legolas, krasnolud Gimli oraz Aragorn (dowódca Strażników Północy, dziedzic Isildura), Boromir (Syn Denethora, Namiestnika Gondoru) i Gandalf.
Chciałbyś być w stanie przeczytać trylogię Tolkiena w jego ojczystym języku? Zapisz się na angielski – Kraków jest jednym z kilku miejsc, w których możesz poznać ten obcy język.
Wpływ trylogii Tolkiena na literaturę
Trylogia Tolkiena została wydana w Wielkiej Brytanii w latach 1954–1955. W połowie lat 60. zyskała ogromną popularność i stała się prawdziwym fenomenem wydawniczym nie tylko w krajach anglosaskich, ale też na całym świecie. Powieść przetłumaczono na dziesiątki języków – w Polsce ukazała się w latach 1961–1963.
Sukces Władcy Pierścieni rozpropagował fantasy i ugruntował jego klasyczne cechy gatunkowe. Nikt dotychczas nie przedstawił pełnoprawnego uniwersum z takim rozmachem. Tolkien stworzył świat składający się z różnorodnych krain z mnogością ras mieszkańców oraz bogatą fauną i florą, a do tego opracował historię, wierzenia, kulturę i języki. Zręcznie wykorzystywał motywy znane z dawnych mitów i wierzeń, tworząc archetypiczne wzory m.in. elfów czy krasnoludów. Jego twórczość stała się inspiracją dla ówczesnych mu pisarzy i twórców wielu następnych pokoleń oraz osiągnęła statut wzorowego dzieła, tzw. high fantasy.
Zastanawiasz się, jak brzmi trylogia Tolkiena w oryginale? Zapisz się na angielski online, by podszlifować swoje umiejętności i w pełni rozkoszować się kunsztem pisarskim mistrza fantasy!