W języku angielskim w codziennych sytuacjach zdecydowanie najczęściej korzysta się z kilku podstawowych czasów. Oprócz prostego teraźniejszego i przeszłego (present simple oraz past simple) koniecznie trzeba znać jeszcze tzw. teraźniejszy ciągły. Wyjaśniamy, kiedy się go wykorzystuje oraz jak tworzyć zdania present continous!
Zdania present continous – kiedy się ich używa?
Czas teraźniejszy ciągły jest drugą z podstawowych struktur gramatycznych, które poznaje się na początku nauki języka angielskiego. Zdania present continous bardzo często pojawiają się w codziennych rozmowach, dlatego nieznajomość tego czasu może utrudniać komunikację. Jest bardzo prosty i przydatny, więc raczej mało kto ma problemy z opanowaniem zasad jego stosowania.
Zazwyczaj present continous jest wykorzystywany w momencie, gdy chce się powiedzieć o czynności, którą aktualnie się wykonuje (i jeszcze się jej nie skończyło). Czas ten ma także inne zastosowania. Jest przydatny wtedy, gdy:
- opisuje się czynności wykonywane w chwili mówienia, np. I’m resting now. – Właśnie odpoczywam;
- mówi się o czynnościach, które mają charakter tymczasowy (nawet jeśli nie wykonujemy ich w chwili mówienia), np. She is working on very important project. – Ona pracuje nad bardzo ważnym projektem;
- przedstawiając plany na najbliższą przyszłość, np. I’m meeting new client tomorrow. – Jutro widzę się z nowym klientem;
- opisując zmieniające się stany i sytuacje, np. Construction material’s prices are rising. – Rosną ceny materiałów budowlanych;
- opisując powtarzalne sytuacje, które są irytujące lub uciążliwe, np. He’s always coming late to work. – On ciągle się spóźnia do pracy.
Jak budować zdania present continuous?
Czas present continuous składa się z dwóch elementów: operatora, czyli odmienionego czasownika to be (am/is/are) oraz orzeczenia – czasownika głównego, do którego dodaje się końcówkę -ing. Sposób jest prosty, ale tworząc zdania present continuous trzeba jeszcze pamiętać o kilku zasadach.
Do większości czasowników po prostu dodaje się końcówkę -ing:
- work -> working (pracować),
- eat -> eating (jeść),
- drink -> drinking (pić),
- read -> reading (czytać),
- sign -> signing (podpisywać).
W przypadku czasowników z kocówką -e, przed którym stoi spółgłoska, by dodać końcówkę -ing trzeba najpierw usnąć -e:
- write -> writing (pisać),
- ride -> riding (jechać),
- make -> making (robić).
Kiedy zaś czasownik ma końcówkę -ie, przez dodaniem -ing, litery te trzeba zmienić na -y:
- tie -> tying (wiązać),
- lie -> lying (kłamać).
Inaczej traktuje się też czasowniki jednosylabowe oraz dwusylabowe, w których akcent pada na drugą sylabę, posiadające trzy ostatnie litery w układzie „spółgłoska – samogłoska – spółgłoska”. Aby dodać końcówkę -ing, trzeba podwoić ostatnią literę (wyjątkiem są końcówki -w oraz -x):
- travel -> travelling (podróżować),
- dig -> digging (kopać),
- put -> putting (wkładać),
ale:
- mow -> mowing (kosić),
- wax -> waxing (woskować).
Końcówka -ing to oczywiście nie wszystko. Taka forma czasownika (gerund) jest wykorzystywana aż w sześciu czasach gramatycznych. Funkcjonuje też samodzielnie, jako rzeczowniki odczasownikowe. W przypadku zdań present continuous bardzo ważny jest operator, czyli odmieniony czasownik to be. Prawidłowy szyk wygląda następująco:
- podmiot + operator – odmieniony czasownik to be + orzeczenie – czasownik z końcówką –ing + reszta zdania.
Pytania w present continuous tworzy się poprzez inwersję, czyli zamianę miejscami podmiotu i operatora to be. Na początku powinno też znaleźć się słówko pytające (Who? – Kto?, What? – Co, jaki?, Why? – Dlaczego?, Where? – Gdzie?, When? – Kiedy?, Which? – Który?, How? – Jak?). Struktura prezentuje się następująco:
- słówko pytające + operator – odmieniony czasownik to be + podmiot + orzeczenie – czasownik z końcówką -ing + reszta zdania.
W przeczeniach w present continuous wystarczy z kolei do odmienionej formy to be dodać słówko not. W codziennej komunikacji częściej wykorzystuje się skróty, np. aren’t zamiast are not). Przeczące zdania present continous tworzy się w poniższy sposób:
- podmiot + operator – odmieniony czasownik to be + not + orzeczenie – czasownik z końcówką -ing + reszta zdania.
Przykłady przydatnych w pracy zdań present continous
Na koniec przedstawiamy jeszcze kilka przykładów zdań present continous, które często wykorzystuje się w pracy.
- I’m talking with the manager on the phone now. – Rozmawiam teraz z menedżerem przez telefon.
- I’m going for a lunch break. – Idę na przerwę obiadową.
- He’s finishing his second project this week. – On w tym tygodniu skończy drugi projekt.
- I’m working on it. – Pracuję nad tym.
- I’m going to finish soon. – Niedługo skończę.
- She’s issuing of invoices. – Ona wystawia faktury.
- He isn’t doing anything important at the moment. – On akurat nie robi nic ważnego.
- Who is she talking to? – Z kim ona rozmawia?
- What kind of software are we using in the office? – Z jakiego oprogramowania korzystamy w biurze?
Zdania present continous nadal sprawiają Ci kłopoty? A może potrzebujesz bardziej zaawansowanej powtórki? Zapisz się na angielski online, by bez problemu komunikować się ze swoimi współpracownikami i przełożonymi!