Mówienie to prawdopodobnie dla większości z nas najważniejszy aspekt znajomości języków obcych. Bez niego nie możemy swobodnie porozumiewać się z innymi użytkownikami danego języka. W jaki sposób ćwiczyć mówienie bez pomocy nauczyciela?
Możliwości nauki języków obcych są obecnie naprawdę ogromne. Oprócz tradycyjnych kursów odbywających się stacjonarnie mamy do dyspozycji także angielski online i inne zajęcia, w których możemy wziąć udział bez wychodzenia z domu. Naukę warto prowadzić także na własną rękę. Oto wskazówki, które pomogą Ci w domowym zaciszu popracować nad mówieniem w języku obcym.
Mów na głos w trakcie nauki
Praktyka czyni mistrza, dlatego nie będzie tajemnicą, że najlepszą metodą jest po prostu…mówienie. Niezależnie od tego, czy właśnie rozwiązujesz ćwiczenia, uczysz się gramatyki, czytasz, czy po prostu oglądasz serial lub film w języku obcym, powtarzaj napotkane kwestie na głos. W ten sposób szybko przekonasz się o możliwościach, jakie oferuje Ci własna pamięć. Słówka i zwroty powtarzane dziesiątki, a nawet setki razy pozostają w głowie i znajdą się na podorędziu w trakcie rozmów w danym języku obcym.
Rozmawiaj w języku obcym ze znajomymi
Jeśli udało Ci się już opanować podstawy językowe, czas rozpocząć rozmowy. Najbardziej wartościowe z tego punktu widzenia są oczywiście konwersacje z native speakerem, ale siłą rzeczy zajęcia mają ograniczony czas trwania. Nie wstydź się ewentualnych błędów i wykorzystuj każdą okazję do rozmów w języku obcym. Staraj się rozmawiać w języku angielskim ze znajomymi. Poproś o pomoc przyjaciół lub członków rodziny, którzy znają interesujący Cię język. Przełam barierę wstydu pracując z zaufaną osobą. Jeśli uczysz się bardziej niszowego języka, spróbuj stworzyć tandem językowy online za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Nie przejmuj się brakującymi słowami
Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w zajęciach online z native speakerem, czy prowadzisz luźną konwersację z inną osobą, nie martw się, jeżeli w pewnym momencie zabraknie Ci odpowiedniego słowa. W językach obcych, podobnie jak w polskim, wiele kwestii można wyjaśnić na różne sposoby. Spróbuj posłużyć się innym słownictwem lub opisz swojemu rozmówcy przedmiot bądź temat, którego poszukujesz w myślach. Znacząco ułatwi to konwersację, a Tobie zagwarantuje poczucie swobody.
Zacznij od interesujących się tematów
To bardzo ważna kwestia, dzięki której nie stracisz motywacji do nauki poprawnego mówienia w języku obcym. Nieważne, czy dopiero go poznajesz powtarzając kolejne słówka i zwroty, czy prowadzisz już konwersacje. Staraj się w pierwszej kolejności zająć tematami, które są związane z Twoimi zainteresowaniami lub po prostu sprawiają Ci przyjemność, albo pragniesz jest zgłębić. Nauka języka obcego przychodzi wówczas naturalniej i sprawia więcej frajdy.
Ucząc się poprawnego mówienia w języku obcym pamiętaj o swoich motywacjach. Staraj się podejść do nauki rzetelnie, aby móc szybciej udać się za granicę i porozumiewać z native speakerami bądź rozpocząć karierę w zagranicznej firmie.